
Wat je moet weten over Max Verstappen
Tijdens de 2015 Australische Grand Prix, toen de op 30 september 1997 geboren Max Verstappen...
en nog veel meer..
Om te kunnen inloggen op Mijn AutoWeek moet u akkoord gaan met onze privacy voorwaarden.
Max Verstappen opende de ogen van heel Nederland. Formule 1 is weer helemaal hot. Maar wat doen autofabrikanten als Mercedes, Ferrari, Renault en Honda met wat er gebeurt in de eredivisie van de autosport? Hoe komt de Formule 1-techniek op de weg? Zit er Formule 1-techniek in een 458 Speciale, Civic, Clio of C-klasse?
De merken van naam die jaarlijks honderden miljoenen in hun peperdure renstallen pompen, wijzen nog altijd graag op het aloude adagium dat Formule 1 de technologische ‘kraamkamer’ van de auto-industrie is. Die bewering rechtvaardigt voor massaproducenten als Mercedes, Renault en Honda en een bouwer van exclusieve sportwagens (Ferrari) voor een belangrijk deel hun aanwezigheid in de koningsklasse. Maar levert de permanente wedloop in de Formule 1 naar tijdwinst, meer vermogen en brandstofbesparing tegenwoordig nou werkelijk Formule 1-techniek op de weg? Zien we noviteiten en nieuwe technologieën op die fabrikanten in hun straatmodellen kunnen implementeren?
Van onze partner Zorg bij de Grand Prix te zijn Voor de ervaring moet je het gewoon een keer hebben meegemaakt. Bezoek geheel georganiseerd een Formule 1 wedstrijd. Kijk naar de planning voor dit seizoen! |
“Volgens mij staat het er verder vanaf dan vroeger”, beweert Olav Mol, als commentator al een kwart eeuw volger van de Formule 1, petrolhead en bovenmatig geïnteresseerd in autotechniek. “Je merkt dat de autobranche zich er in vergelijking met vroeger steeds meer op richt om comfort, luxe en rijgemak in straatauto’s in te bouwen. Ze kunnen nu al zelf sturen en denken”, meent Mol. “Eigenlijk al bijna helemaal zelf rijden. Maar dat laatste gaat er bij autosport natuurlijk niet helemaal in.”
Volgens Mol wordt er in de Formule 1 op technologisch gebied nog steeds volop geëxperimenteerd en gecreëerd, daarin zit voor de meesterbreinen juist een van de grootste uitdagingen. Zoals met de 1.6 V6 turbo hybridemotoren, in 2014 op verzoek van de FIA en vooruitstrevende autofabrikanten ingevoerd. Jaarlijks worden die krachtbronnen verbeterd, leveren ze nog meer vermogen en worden ook zuiniger. Mercedes pocht er graag mee de F1-technologie volop toe te passen in haar straatmodellen. “Grote fabrikanten hebben voldoende budget om bestaande systemen door te ontwikkelen voor straatauto’s”, zegt Mol. “Formule 1-teams ontwikkelen hun technologieën niet voor niks. Dat doen ze echt niet alleen voor die twintig races per jaar.”
Een ander aspect waarvoor Formule 1 in Mols optiek nog altijd de ideale proeftuin is, is het perfectioneren van de elektrische batterijen. De behuizing wordt steeds kleiner, ze worden daarnaast sterker, duurzamer en leveren meer vermogen. “Formule 1 blijft voorlopig een laboratorium”, denkt Mol, “al heeft iedere fabrikant zo zijn eigen redenen om mee te doen. Maar voor de grote jongens gaat het voornamelijk om één ding: simpelere motorenversies uit de Formule 1 gebruiken voor straatauto’s. Dan weet je in ieder geval dat ze tot het uiterste zijn getest.”
Toch heeft een gemiddelde straatauto weinig aan het enorme vermogen (ongeveer 800 pk) dat een motor in de F1 levert. In de tijd dat de Formule 1 met brute en gillende V8’s en V10’s reed, nog niet eens zo gek lang geleden, leverde de technologie volgens ingenieur Ernest Knoors de fabrikanten veel minder op. “Dat was zo extreem, dat had beperkte waarde voor straatauto’s”, stelt hij. “Met de hybride-energie is de aandacht nu sterk gericht op sterkere en lichtere batterijen. Dat is een stuk relevanter voor straatauto’s”, verzekert Knoors. “Bij BMW (zijn werkgever) wordt er via de afdeling Research & Development (R&D) zoveel tijd en geld in de verbetering van elektro- en hybridetechniek gestoken dat deelname aan Formule 1 daar niet zoveel aan toevoegt.”
Van onze partner Autogereedschap nodig? Bestel ook je gereedschappen gemakkelijk en snel bij bol.com, met een ruime keuze aan toebehoren! Neem snel een kijkje! |
De Duitse autofabrikant BMW was jarenlang actief in de koningsklasse. Eerst als motorenleverancier bij Williams, vanaf 2006 drie jaar lang met een eigen team. Uit kostenbesparing trok BMW zich terug. De firma uit München oriënteert zich sindsdien, zo verduidelijkt Knoors, ‘op een breder terrein in de autosport’. “Voor BMW is innovatie - en niet alleen op het gebied van elektrotechniek - zoals bij elke autofabrikant in het algemeen een voornaam thema. Dat is de reden waarom het bedrijf zich niet richt op Formule 1. Formule E (de eerste elektrische raceserie, red) wordt bijvoorbeeld interessanter, omdat het om pure elektrische aandrijving gaat. Dat heeft potentieel. Maar het WEC (lange-afstandsracen) is voor grote fabrikanten ook een interessante serie om hun techniek te laten zien.”
Volgens Knoors is technologische ontwikkeling voor straatauto’s helemaal niet de voornaamste reden van de vier autofabrikanten zich met Formule 1 te associëren, zoals ze vaak beweren. “De echte reden heeft met uitstraling en marketingstrategie te maken”, gelooft hij. “Vroeger stond de auto-industrie nog in de beginschoenen, was het minder ver ontwikkeld. Nu is de auto-industrie zo ver doorontwikkeld, met zulke grote researchcentra, dat racen en straattoepassingen verder uit elkaar zijn gedreven. De kruisbestuiving zit nu meer op het niveau van concepten. De fabrikanten zitten in Formule 1 puur om globaal gezien te worden, hun hoogstaande techniek te showen en competitief te zijn. Daarvoor is Formule 1 een groot platform. Maar het is heel kostbaar, moeilijk te verantwoorden aan aandeelhouders. Er zitten veel haken en ogen aan.”
Ferrari - zijn oude werkgever - is daarbij de uitzondering, vindt Knoors. “Die zien Formule 1 alleen maar als marketinginstrument; rechtvaardigen er hun bestaansrecht mee. Formule 1 zit in hun karakter, het is hun dna.”
Mol: “Wij vinden Formule 1 duur en extreem. Maar de ontwikkeling van een nieuw Golfje kost drie miljard. Mercedes heeft in 2014 354 miljoen uitgegeven aan Formule 1, bijna een miljoen per dag. Dat is veel geld. Maar kijk eens wat ze er allemaal voor terug hebben gekregen…”
Op aerodynamisch- en motorisch vlak valt in de moderne Formule 1 door regelgeving en het beperkte aantal testdagen weinig tijdwinst te boeken. Volgens Olav Mol wordt er op een ander gebied wel progressie gemaakt. “De grootste vermogensstap in de Formule 1 wordt toegedicht aan de brandstofleveranciers zoals Shell, Petronas, Total en Esso”, meent Mol. “Er wordt beweerd dat vanaf begin 2015 tot nu via de ontwikkeling van brandstoffen de grootste stappen zijn gemaakt op motorgebied.”
Bij Shell, exclusief leverancier van Ferrari, werkt een team van 55 biochemici dagelijks aan verbetering van de brandstof, die uit 250 chemicaliën bestaat. “Benzine is één van de weinige manieren om nog enig verschil te kunnen maken”, aldus Ian Albiston, trackside- en logistiek manager van Shells Formule 1-afdeling.
Tijdens de 2015 Australische Grand Prix, toen de op 30 september 1997 geboren Max Verstappen...
In 1986 had Hongarije de primeur voor de eerste Formule 1-race achter het IJzeren Gordijn....
Ocon, geboren 17 september 1996, maakte tot zijn overstap naar Renault deel uit van het ontwikkelingsprogramma...
Al voor de Tweede Wereldoorlog waren er plannen voor races op Zandvoort: de eerste stratenrace...
George Russell, bijgenaamd ‘Mister Saturday’, is geboren in het Britse King’s Lynn (Norfolk)....
Met Toyota won Alonso twee maal de 24 uur van Le Mans, in 2018 en 2019, en het FIA World Endurance...
Soichiro Honda besloot eind jaren vijftig een nieuw permanent circuit te ontwikkelen als een...
Circuit Paul Ricard is door de Fédération Internationale d’Automobile (FIA) en de International...
De locatie in Enstone huisvest het technische hoofdkantoor. Dat is verantwoordelijk voor de...
Hendrik Johannes Nicasius ‘Nyck’ de Vries, zoals hij volledig heet, is geboren op 6 februari...
Daniel Joseph Ricciardo is geboren op 1 juli 1989 en rijdt onder de Australische vlag. Hij...
McLaren Racing is gevestigd in het McLaren Technology Center in Woking, Surrey, Verenigd Koninkrijk....
In 2006 kregen David Richards, leider van het moederbedrijf van Aston Martin, en zijn technologiebedrijf...
Het circuit organiseerde de eerste Grand Prix van Saoedi-Arabië op 5 december 2021 als de...
Het Marina Bay Circuit omvat de plangebieden van Downtown Core (bochten 4 tot 23) en Kallang...
De Formule 1 Grand Prix van 2004 was de eerste die in het Midden-Oosten werd gehouden. De...
Het Circuit Gilles Villeneuve was eerder gastheer van het FIA World Sportscar Championship,...
De Britse Grand Prix van 1950 op Silverstone was de eerste race in het nieuw gecreëerde World...
Lewis Hamilton, geboren en getogen in Stevenage, Hertfordshire, VK, startte zijn autorace-loopbaan...
In de Formule 1 mogen coureurs sinds 2014 hun eigen startnummer kiezen. Dat mag echter niet...
Je vindt hieronder de data van de Grand Prix races. In de dagen ervoor (vooral vrijdag en...
De eerste Formule 1-race op het Baku City Circuit in Azerbeidzjan was de Grand Prix van Europa...
Carlos Sainz Vázquez de Castro is dan ook wel bekend als Carlos Sainz Jr. Hij rijdt voor Scuderia...
Het racecircuit Red Bull Ring werd opgericht als Österreichring (vertaling: Oostenrijks Circuit)...
De geschiedenis van het circuit van Monaco begon op twee wielen. Op 26 augustus 1890 werd...
Sergio Pérez, geboren 26 januari 1990 in Guadalajara, heeft meer bijzondere wapenfeiten op...
Het circuit was eerder gastheer van de Australische V8 Supercars, het Americas Rallycross...
Het team werd voor het Formule 1-wereldkampioenschap 2020 omgedoopt van ‘Toro Rosso’ naar...
Na met succes de wereldtitel in 2011, 2012 en 2013 te hebben geprolongeerd, is hij een van...
Lance Stroll, geboren op 29 oktober 1998, rijdt sinds 2021 voor Aston Martin, en kwam eerder...
Charles Leclerc maakte zijn intrede in de autosport net als vele andere coureurs in de kartsport....
De Scuderia Ferrari is het oudste nog bestaande en succesvolste Formule 1-team, dat sinds...
De baan is speciaal ontworpen voor de Grand Prix van Miami, die voor het eerst op de kalender...
Er zijn in 2023 in totaal 10 teams en 20 coureurs die meedingen naar de felbegeerde trofee...
Het circuit van Imola is vernoemd naar de overleden oprichter van Ferrari, Enzo Ferrari, en...
De Melbourne Grand Prix gebruikt alledaagse weggedeelten van het Albert Park Lake Circuit,...
Tot 2013 stond de baan alleen bekend als het Circuit de Catalunya, voordat een sponsorovereenkomst...
Hoeveel kosten Formule 1-tickets? Formule 1-tickets variëren in prijs, afhankelijk van de...
Gebouwd in het park van de Koninklijke Villa van Monza in een bosrijke omgeving, heeft de...
In februari 2017 werd Norris, geboren op 13 november 1999, als junior coureur bij McLaren...
Je wilt immers de vorderingen van Max Verstappen, Lewis Hamilton en de andere coureurs in...
Red Bull Racing is een van de twee Formule 1-teams die eigendom zijn van drankenbedrijf Red...
Tijdens een ‘neutralisatie’ komt de safetycar (meestal een passend aangepaste high-performance...
Mercedes-Benz, een merk van de Mercedes-Benz Group, is sinds 1954 gedurende verschillende...
Je vindt hieronder de data van de Grand Prix races en de circuits waarop deze worden gereden....
Het circuit van Spa was in 1925 voor het eerst gastheer van een Grand Prix. Sinds 1985 wordt...