BMW iX3
 
Elektrische auto's

Update! Dit zijn de beste elektrische auto’s tot €65.000

Welke EV moet je hebben als je aardig wat te besteden hebt? Dit is de top vijf!

Het aantal nieuwe 100 procent elektrische auto’s neemt zo snel toe dat AutoWeek bijna elke week wel een nieuwe EV voor het eerst test. In deze lijsten houden we continu bij wat de beste elektrische auto van dit moment is volgens de testredactie. Hieronder de beste nieuwe EV’s tot €65.000. 

Koopgids:

Koopgids

Om de koopgids overzichtelijk te houden maken we een verdeling op prijzen zodat je een goed beeld krijgt wat de beste elektrische auto’s van 2026 zijn. Alleen auto’s die we in Nederland aan een uitgebreide test hebben onderworpen zodat we actieradius en verbruik kunnen melden, komen voor de lijst in aanmerking. Daarom zie je de nieuwste modellen waarin we enkel een korte eerste rijtest hebben gedaan niet in deze lijsten staan! Ook kijken we naar de vanafprijs, want veel auto’s hebben natuurlijk duurdere en goedkopere versies die mogelijk in twee prijscategorieën thuishoren. Maar we moeten ergens de grens trekken. Bovendien moet je voor het genoemde geld daadwerkelijk de auto de showroom uit kunnen rijden: een model met een vanafprijs van €49.995 doet daarom niet mee voor de ‘tot €50.000-rubriek'. Per prijscategorie vind je onze topvijf (soms meer) op alfabetische volgorde. Deze lijst wordt door het jaar heen geactualiseerd.

De beste elektrische auto's tot €65.000

Hier beschrijven we nieuwe elektrische auto’s met een cataloguswaarde tot €65.000. Het aanbod aan EV’s in deze prijsklasse neemt de laatste jaren fors toe. Wij pikken er de vijf beste voor je uit. Modellen komen maar één keer voor in onze topvijf-overzichten, dus als verschillende versies (met bijvoorbeeld grotere accu’s of meer vermogen) van een auto in verschillende prijssegmenten vallen, vind je hem maar één keer terug: in de goedkoopste categorie.

Wat maakt een auto tot de beste elektrische auto volgens AutoWeek?

De testredactie rijdt uitgebreid met alle nieuwe auto's die in Nederland verkrijgbaar zijn en heeft zo een goed beeld van het aanbod. De modellen die ertussenuit springen noemen we in deze lijst. De meeste onderdelen waar we op oordelen, zijn niet anders dan bij auto's met een benzinemotor: bouwkwaliteit, rijeigenschappen, interieurruimte en ga zo maar door. Voor elektrische auto's komen daar zaken als elektrisch verbruik, actieradius en laadcapaciteiten bij. Combineer al onze vergelijkende testen door het jaar heen en er rollen echte winnaars uit.

  • BMW iX3: Neue Klasse-platform tilt auto daadwerkelijk naar nieuw niveau.
  • Mercedes CLA: moderne hoogwaardige techniek met extreme range.
  • Mercedes C-Klasse Electric: voelt als een ouderwets goede Mercedes met bizar vermogen.
  • Mercedes GLC Electric: enorme stap omhoog na EQC en EQE SUV.
  • Volkswagen ID7: Stukken beter dan de ID3, ook als stationwagen!
  • Xpeng G9: sterke zeer ruime nieuwkomer voor een nette prijs.

BMW iX3

Flink wat jaren aan ontwikkeling en vele miljarden euro's aan ontwikkelingsgeld, maar dan heb je ook wat. De nieuwe BMW iX3 is de eerste auto op het nieuwe Neue Klasse-platform van de Duitsers en dat werpt zijn vruchten af. De auto is ruim, modern, heeft hypermoderne multimedia en rijdt bovendien fabelachtig goed. Dat laatste zonder dure ondersteltechnieken als luchtvering of actieve stabilisatie, wat het extra indrukwekkend maakt. De dikke 50 xDrive-versie heeft een accu van  115 kWh, waarmee hij 805 papieren kilometers ver komt. In de praktijk komt daarmee de 600 kilometer goed in zicht, ook zonder te hypermilen. Toch je accu leeg? Dankzij 800 volt laadt hij tot 400 kW snel, echt bizar knap. Zijn prijs valt nog mee; de instapper iX3 40 eDrive met alleen achterwielaandrijving en 320 pk heeft een kleinere accu van 87,5 kWh. Daarmee kom je op papier 635 kilometer ver. Die auto kost (kaal) 62.000 euro waarmee hij nog net in deze lijst mag.. Voor 69.000 euro heb je de genoemde 50 xDrive met 469 pk en grotere accu. Een geringe meerprijs voor veel meer auto. Met die 50-versie scoorden we 18,9 kWh/100 km bij 14 graden. Als nadeel kunnen we noemen dat de auto niet overal de interieurkwaliteit haalt van een Audi, en een Porsche Macan rijdt merkbaar sportiever dan de iX3, die voor een BMW een redelijk gemoedelijk karakter heeft. Maar al met al is dit een van de beste nieuwe auto's van 2026. We kijken erg uit naar de nieuwe lage i3, die op hetzelfde platform staat. 

Neem ook eens een kijkje in ons aanbod van gebruikte BMW iX3's, zowel van deze als van de vorige generatie.

BMW iX3

De lange ontwikkelingstijd van de iX3 werpt merkbaar zijn vruchten af: het is een geweldige auto.

Mercedes CLA

Mercedes heeft verschillende stappen doorlopen als het gaat om elektrisch rijden. De EQC was merkbaar een haastklus, maar met de EQE en de EQS (inclusief SUV-varianten) maakte het merk een enorme stap en kon het concurreren met andere sterke aanbiedingen op de markt. Met de nieuwe CLA willen de Duitsers niet alleen concurreren, maar echt voorop lopen. Er komt ook een versie met benzinemotoren, maar vooralsnog is de auto altijd elektrisch. De elektromotoren zijn in eigen huis ontwikkeld omdat Mercedes het niet langer wilde uitbesteden en dankzij 800 volt-techniek kan de auto razendsnel laden. Ergonomie en multimedia zijn van hoog niveau en de auto rijdt comfortabel en extreem volwassen. Het is ondanks de groei ten opzichte van de vorige generatie een vrij krappe auto; veel concurrenten op deze pagina zijn ruimer. Maar kwalitatief loopt Mercedes nu echt voorop. Dat blijkt ook uit het verbruik. Wij scoorden een bijzonder nette 13,9 kWh/100 km met de 250+ Launch Edition. Deze heeft 272 pk op de achterwielen en een accu van 85,5 kWh. Goed voor een actieradius van 600 km! Mocht dat niet genoeg zijn: snelladen kan tot een extreem snelle 320 kW. Later volgen nog versies met vierwielaandrijving en meer vermogen, maar ook een versie met kleinere LFP-accu die ook goedkoper zal zijn. Er zijn inmiddels meerdere varianten van de CLA: we reden ook al met de stationwagen, en de nieuwe GLB die op hetzelfde platform staat is ook onthuld. 

Ben je op zoek naar een gebruikte elektrische Mercedes CLA, kijk dan in ons aanbod occasions.

beste elektrische auto

De Mercedes CLA is een extreem goede elektrische auto met een enorme range.

 

Mercedes C-klasse Electric

Na de nieuwe elektrische GLC mocht ook de C-klasse voor het eerst debuteren als volledig elektrisch model. Geen rare EQ-naam meer, maar gewoon C-klasse. Elektrisch dus. Het is een flinke auto, die duidelijk omhoog is geduwd om ruimte te maken voor de nieuwe CLA, die eveneens gegroeid is. En niet alleen qua formaat, ook qua specs. Want bij lancering zijn alleen nog de C300 en C400 verkrijgbaar, beide met vierwielaandrijving. En bij een EV is dat gelijk aan veel vermogen. Wij testten de C400 4matic en dat bleek een geweldige auto die precies rijdt zoals je van een Mercedes verwacht: comfortabel, maar met een uitstekende wegligging en sereen rijgedrag. Maar zijn grootste pluspunt is dat anders dan bij de EQC en EQE, nergens merkt dat er offers zijn gemaakt omdat het een elektrische auto is. Nou ja wellicht zitten we een tikje te hoog, maar verder rijdt hij net zo goed als de fijnste C-klasse die er ooit was. Maar dan met 490 pk.

Het interieur is ondertussen uitstekend (wel veel scherm), hij heeft 800 volt techniek en kan daarmee tot 350 kW snelladen. Maar ondertussen kregen we de auto gemakkelijk onder de 16 kWh/100 km, waarmee meer dan 600 kilometer actieradius is goede omstandigheden haalbaar is. Dit mede dankzij de grote 100 kWh accu.
Als je de auto leuk wil aankleden, loopt de prijs snel op, maar omdat er nauwelijks BPM op zit valt het bestaande Mercedes-rijders waarschijnlijk niet tegen. Hier vind je alle informatie over de Mercedes C-Klasse Electric.

Ben je op zoek naar een gebruikte Mercedes C-klasse, kijk dan in ons aanbod occasions.

 

Mercedes-Benz C-klasse BEV

De nieuwe grote grille van de de C-klasse electric is smaakgevoelig, maar de auto rijdt geweldig.

Mercedes GLC

Nog voor de nieuwe elektrische C-klasse er was, kwam Mercedes met de elektrische GLC. De eerste auto op het nieuwe platform van de Duitsers: MB.EA (Electric Architecture). Dus dat betekent een 800-volt-architectuur en een 100 kWh-accu. De instapper heeft 85 kWh. Deze auto staat ondanks zijn naam dus volledig los van de GLC met benzine- en dieselkracht. De EV concurreert onder meer met de BMW iX3 en de Audi Q6. Hij is uitgesproken comfortabel, maar rijdt merkbaar beter dan zowel de EQE SUV en de EQC die hem in dit segment voorgingen. De prijs blijft daarbij redelijk in het gareel, want die EQE SUV was erg duur. De instapper GLC 250 heeft achterwielaandrijving en 354 pk en blijft kaal net ver genoeg onder € 65.ooo voor deze lijst De 300 en 400 hebben allebei 4WD en met respectievelijk 421 en 489 pk. Qua snelheid heb je aan de instapper in principe al genoeg, maar de meerprijs is beperkt gezien de vermogensstijging. Met een GLC 400 scoorden wij een verbruik van 17,6 kWh/100 km in de koude lente. Goed voor een actieradius van 540 kilometer. Snelladen kan daarna tot maximaal 330 kW.

De bruikbaarheid van de auto is prima, met een forse frunk van 128 liter en een kofferbak van 570 liter. Ter vergelijking: dan is 110 liter meer dan de GLC op benzine heeft. Hier vind je alle informatie over de elektrische Mercedes GLC.

Ben je op zoek naar een gebruikte GLC? Kijk dan bij onze occasionzoeker!

dubbeltest Mercedes-Benz GLC 400 BMW iX3 50

De GLC is uitgesproken comfortabel en hypermodern.

Volkswagen ID7

Met de ID7 gaat Volkswagen nadrukkelijk een stap verder dan met de ID3 en ID4. Het is feitelijk een elektrische Passat, maar staat op een heel andere technische basis. De ID7 is uitgerust met een lange reeks technische innovaties die het rijden veiliger en eenvoudiger maken, waaronder autonoom in- en uitparkeren. De auto scoort erg goed met zijn onderstel. Volkswagen zet met de grote en zware ID7 nadrukkelijk in op comfort en dat werkt erg prettig. Wij realiseerden een verbruik van 17,5 kWh/100 km, goed voor een actieradius van 440 km in de versie met 286 pk en een 77-kWh accu. Snelladen kan tot 175 kW, wat voor dit segment keurig is. Het ruimteaanbod van de auto is prima en de cockpit bevalt ons stukken beter dan die van eerdere ID-modellen door de goede bediening. Het is Volkswagens beste EV tot nu toe. Ook fijn: als ID7 Tourer is hij er ook als stationwagon. De komst van de snellere GTX voegde wat ons betreft weinig toe; het extra vermogen is fijn maar geen noodzaak, en echt sportief is hij niet. Dat hij als enige ID7 vierwielaandrijving heeft, is wellicht voor sommige kopers een doorslaggevende factor in het aankoopproces. Belangrijker is dat de GTX een grotere accu heeft: 91 kWh. Het merk maakte deze nieuwe accu per direct ook verkrijgbaar voor de zuinigere achterwielaangedreven ID7 en noemt deze dan Pro S. De opgegeven actieradius voor deze auto gaat naar een verbluffende 709 kilometer en dát voegt wel iets toe! Elektrische stationwagons zijn nog altijd zeldzaam. Hij concurreert met de Tesla Model 3 en de BMW i4, en wellicht tevens met goedkopere versies van de BMW i5 Touring en nieuwe Audi A6 Avant e-tron. Hier vind je alle informatie over de Volkswagen ID7.

Ben je op zoek naar een gebruikte Volkswagen ID7, kijk dan in ons aanbod ID7-occasions.

Volkswagen ID7 Tourer vs. BMW i5 Touring dubbeltest

Xpeng G9

Na een valse start met de P5 kwam Xpeng met de opvallend goede G6 als revanche. De auto bleek een winnaar en hoorde meteen tot de top als het gaat om Chinese auto's. De grotere G9 bleek vervolgens van eenzelfde niveau. De auto biedt het modernste op technisch gebied met een 800 volt-systeem en moderne accu's, maar rijdt ook fijn en is erg ruim. Bovendien ziet het er vanbinnen allemaal erg netjes uit, met hypermoderne en snelle multimediasystemen. Net als Tesla is Xpeng in wezen een softwarefabrikant en dat is te merken. En dat voor een opvallend gunstige prijs. Relatief gezien dan, want 60.000 euro is natuurlijk altijd veel geld. Maar de hoeveelheid auto die je ervoor krijgt, is wel een probleem voor Europese fabrikanten. Hij is er na een update met 95 kWh. In de basis is hij achterwielaangedreven en heeft hij 351 pk, de grote accu is er ook met vierwielaandrijving en een forse 575 pk. Dynamisch is de auto niet en de RWD-varianten zullen voor de meeste mensen genoeg kracht hebben. Snelladen kan tot een forse 525 kW(!) dankzij het 800 volt systeem, al zul je geen paal vinden waar je dat haalt in Nederland. Wij testten de kleine accu (die nu niet meer geleverd wordt na een update) en kwamen tot een verbruik van 18,0 kWh/100 km, helemaal niet verkeerd voor een auto van dit formaat in het koude najaar. De actieradius was daarmee 420 kilometer. In de lente zal daar flink wat bijkomen, bovendien zijn de accu's inmiddels vernieuwd. Hij concurreert met auto's als de Cupra Tavascan, de Audi Q6 en de Volkswagen ID4. Hier vind je alle info over de Xpeng G9. 

Ben je op zoek naar een gebruikte Xpeng G9, kijk dan in ons aanbod van occasions.

elektrische auto

De Xpeng G9 biedt veel meer auto voor zijn geld dan directe concurrenten.

 

Onze overzichten van de beste elektrische auto's

Om het overzichtelijk te houden maken we een verdeling op prijzen, zodat je een goed beeld krijgt van wat de beste elektrische auto’s van 2024 zijn. Alleen auto’s die we in Nederland aan een uitgebreide test hebben onderworpen zodat we het bereik en verbruik kunnen melden, komen voor de lijst in aanmerking. Daarom zie je de nieuwste modellen, waarin we enkel een korte eerste rijtest hebben gedaan, niet in deze lijsten staan. Ook kijken we naar de vanafprijs, want veel auto’s hebben duurdere en goedkopere versies die mogelijk in twee prijscategorieën thuishoren. Maar we moeten ergens de grens trekken. Bovendien moet je voor het genoemde geld daadwerkelijk de auto de showroom uit kunnen rijden: een model met een vanafprijs van € 49.995 doet daarom niet mee voor de ‘tot € 50.000-rubriek'. Per prijscategorie vind je de top vijf (soms meer als het dicht op elkaar zit) op alfabetische volgorde. Deze lijst wordt door het jaar heen bijgewerkt.

Check hier de beste elektrische auto's tot €30.000

Check hier de beste elektrische auto's tot €50.000

Check hier de beste elektrische auto's vanaf €65.000

Check hier de beste elektrische auto's algemeen!

Lees ook

Lezersreacties (439) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum