Peugeot 306 XSi 2.0 16V (1998)

Sportief alternatief

Peugeot 306 XSi 2.0 16V
Je weet wat je wilt; een open sportwagentje of een onvervalste GTI. Maar wat je wilt, kun je niet betalen. Voor bedragen die bruin misschien nog wel kan trekken zijn er echter nog best sportieve automobieltjes te koop.

Oké, eigenlijk wil je een leuk sportwagentje; een MGF bijvoorbeeld, en dan het liefst de krachtige 1.8i VVC. Maar ja, die is prijzig. Hij kost f 69.900. En om hem nou praktisch te noemen? De twee inzittenden van de kleine cabrio moeten, als ze met de MG op vakantie willen, heel selectief te werk gaan bij het pakken van de bagage. Het kan natuurlijk ook zijn dat je wat bescheidener wensen hebt en in plaats van een open sportwagen best genoegen zou willen nemen met een GTI; een Peugeot 306 GTI 2.0 16V om er maar eens een te noemen. Die is praktisch in het gebruik en sportief tegelijk en heeft als extra attractie geen vijf maar zes versnellingen. Helaas, z'n prijs van dik 55 mille liegt er evenmin om. Voor zo'n f 14.000 minder kom je echter ook een heel eind. De 306 XSi 2.0 16V waar Peugeot zo'n f 41.500 voor vraagt, zit weliswaar minder ruim in z'n uitrusting, mist de zesde versnelling en moet het met wat minder power doen, maar met een top van 202 en een acceleratie 0-100 in 10,4 s sta je nog steeds nergens voor gek. Dat is allemaal het werk van de 2,0-liter van de Peugeot die het in de XSi tot 97 kW/132 pk brengt. De krachtbron is niet zo'n driftige draaier: hij heeft bij 5500 krukasomwentelingen al alle hens aan dek. Het koppel bedraagt 180 Nm bij 4200 tpm.

Beschaafde luxe

De Peugeot XSi die als het iets minder getalenteerde broertje van de GTI kan worden gezien doet het zonder lederen bekleding op stuur en pookknop. Ook zonder hout trouwens, maar dat is voor een 306 normaal. Het zitmeubilair is echter bekleed met velours met een levendig motief dat vooral opvalt als rood deel uitmaakt van de kleurencombinatie.
Laten we eens een sprintje trekken met de Peugeot XSi, nadat de hoogte van het stuur en die van de comfortabele, goed steunende bestuurdersstoel op elkaar zijn afgestemd. We voelen geen aandrijfreacties, al is de XSi met de 10,4 seconden die hij - precies zoals de fabriek belooft - op de stopwatch bracht, zonder meer vlot.
Voor de sportief ingestelde automobilist is flitsend passeren misschien nog wel interessanter dan snel accelereren. En dan stelt deze rappe rakker absoluut niet teleur. In 'vier' snelt de Peugeot in niet meer dan 8,6 s van tachtig naar honderdtwintig. In 'vijf' doet de Fransman het in 12 tellen.
Kleine straatracers produceren sportieve geluiden zou je zeggen. De Peugeot die tijdens pittig optrekken nog wel een ingehouden brul wil laten horen is met 71 decibel bij 120 constant relatief stil.
Een sportief karakter komt onder meer tot uiting in de manier waarop een wagen stuurt en op de weg ligt. En de Peugeot 306 XSi kan z'n bestuurder aardig wat rijplezier bezorgen, want hij heeft van dit lekkers heel wat in huis. Zo is er een prettig direct werkende besturing. Die vergt precies genoeg spierkracht van de bestuurder en betrekt hem daardoor rechtstreeks bij het rijden. Daarbij zorgen vering en demping voor een werkelijk heel solide rijgevoel. En tijdens het betere bochtenwerk blijft de 306 voortreffelijk op de weg liggen. Ook met nemen van slecht wegdek heeft hij geen moeite, maar voor de inzittenden wordt het verblijf aan boord dan wat minder comfortabel. De versnellingsbak van de Peugeot schakelt niet zo voorbeeldig. Wanneer de bestuurder echt heel flitsend te werk wil gaan, kan het mechaniek hem niet altijd helemaal bijhouden.
Dan is het tijd voor huishoudelijke mededelingen. Zo valt op dat de Peugeot bedeeld is met portiervakken van redelijk formaat en her en der nog wat andere opbergvakken in het interieur heeft. Mensen op de achterbank hebben genoeg plaats voor hoofd en benen, waardoor de Peugeot ook voor vier volwassenen een goede reisauto is. De bagageruimte is niet supergroot, maar er kunnen toch aardig wat koffers mee.
Omdat rij-eigenschappen bij sportief getinte wagens zo belangrijk zijn, vinden we de Peugeot een goede keus in dit genre. Hij is misschien niet de snelste en ook weliswaar wat minder compleet uitgerust dan enkele van zijn concurrenten, maar hij stuurt lekker en heeft een uitstekend rijgedrag. Van die karaktertrekken profiteer je steeds; ook wanneer het niet hard gaat.

Signalement

Merk Peugeot
Model 306 XSi 2.0 16V
Carrosserie 3-deurs, hatchback
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 18.827

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.998 cc
Maximaal vermogen 99 kW / 135 pk bij 5.500 tpm
Maximaal koppel 180 Nm bij 4.200 tpm
Inhoud brandstoftank 60 l
Lengte / breedte / hoogte 4.030 mm / 1.680 mm / 1.354 mm
Wielbasis 2.580 mm
Massa leeg 1.135 kg
Laadvermogen 490 kg
Aanhangermassa geremd 1.200 kg
Banden195/55VR15Prijzen
Topsnelheid 202 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 10,4 s (fabrieksopgave: 10,4 s)
Acceleratie 80-120 km/h in 4/5 8,6 s / 12,0 s
Brandstofverbruik 9,1 l/100km