Peugeot 306 S 1.4 (1997)

Sportief tintje

Peugeot 306 S 1.4
Sinds kort staat de vernieuwde Peugeot 306 in de showrooms. Naast de goedkoopste XN-versie is er nu ook een sportief getinte uitvoering, de S. Die laatste, met de 1,4-liter motor in het vooronder, gaat in deze test onder "t mes.

Op de Salon van Genéve begin "97 kregen we het nieuws al voorgeschoteld: vier jaar na zijn introductie is de Peugeot 306 gefacelift. Maar daar is het niet bij gebleven. De modellenlijn is bovendien uitgebreid met een stationwagen. Een andere nieuwkomer bij de 306-familie is de S, een basisversie met een sportief tintje. Hij is er in een drie- en vijfdeursuitvoering en er is keuze uit twee motoren, de 1,4- liter benzinemotor en de 1,9-liter dieselvariant. Wij gingen voor deze test op stap met de driedeurs 1.4, waarvan de prijs nog net onder 30.000 gulden ligt.

Nieuw front

De 306 werd in 1993 geïntroduceerd en ook al zag hij er nog niet gedateerd uit, hij was toch wel aan een kleine face-lift toe. Daarom heeft Peugeot hem een nieuw frontje gegeven à la 106 en 406, en met zijn grotere achterlichten ziet hij er wat robuuster uit. Alleen mensen met oog voor detail zullen de S herkennen aan zijn smalle stootstrips, korte antenne en de bredere bandmaat: 175/70 R 13. Verder wijkt hij niet af van zijn soortgenoten en zelfs een S-logo is aan de buitenzijde niet te vinden.
"t Is jammer dat Peugeot zo weinig aan het interieur van de 306 heeft gedaan. Er zijn wel nieuwe deurpanelen gekomen en de middenconsole is zodanig gewijzigd dat hij aansluit op het dashboard, maar het dashboard is bij "t oude gebleven. Wie achter het stuur van de S-versie kruipt, zal verbaasd merken dat het instrumentenpaneel niet is voorzien van een toerenteller, maar van een grote klok. En dat voor een model met een sportief tintje...? Dat hadden we van Peugeot toch niet verwacht! "t Enige waarmee de S zich van binnen onderscheidt van andere 306-jes zijn de sportstoelen met een speciale bekleding. Achterin is niets gewijzigd, zij het dat op alle versies de asymmetrisch neerklapbare achterbank standaard is.
De 306 is standaard voorzien van een bestuurdersairbag, getint glas, startblokkering en een in hoogte verstelbaar stuur. Daar houdt het met eventuele extra"s wel mee op. Hoofdsteunen voor de achterpassagiers zijn zelfs helemaal niet leverbaar.
De 1,4-litermotor beschikt over 75 pk. Bij de sprint van 0-100 km/h doet hij er 13,4 seconden over. Dat is overigens meer dan een seconde sneller dan de fabrieks-opgave. Ook inhalen van 80-120 km/h in de vierde versnelling gaat vlot. Maar met een waarde van 20 s in vijf kan je sowieso maar beter terugschakelen naar "4".

Net verbruik

De 8-kleps krachtbron in de 306 haalde een benzineverbruik van 1:12,4 en dat is met een vlotte rijstijl echt heel netjes. Zeker in aanmerking genomen, dat ons testverbruik altijd wat hoger ligt dan wat bij de normale dagelijkse rijpraktijk wordt gehaald.
Het weggedrag is uitstekend. Daar stond hij al om bekend en dat is niet veranderd. Hoe vlot je hem ook de bocht door stuurt, hij blijft onverstoorbaar op de gewenste koers. Daarbij komt nog dat hij absoluut niet te hard is afgesteld, zodat de inzittenden het werkelijk comfortabel hebben, want alle oneffenheden worden netjes weggewerkt. Aan de andere kant is hij ook niet te zacht, want hij helt niet gauw over en je hoeft je dus ook niet steeds schrap te zetten in bochten. De bestuurder heeft met de lichte en precieze stuurbekrachtiging ook steeds het gevoel de zaak helemaal onder controle te hebben.
De 306 S komt onder normale omstandigheden zonder problemen keurig op tijd tot stilstand. Schakelen gaat niet boterzacht en superprecies, maar voldoet in de praktijk uitstekend.
De Peugeot 306 S 1.4 is van binnen niet super-modern. En hoewel hij ook geen zeer uitgebreide standaarduitrusting heeft en zelfs een toerenteller in dit "sportieve" model ontbreekt, heeft hij ook zijn goede kanten. Allereerst bijvoorbeeld het keurige brandstofverbruik. En ten tweede de meer dan gemiddeld goede wegligging. Voor wie gewoon een fraaie, deugdelijke auto wil, is de 306 S een goede keus. Verwacht alleen geen sportiviteit, want dàt biedt-ie niet.

Signalement

Merk Peugeot
Model 306 S 1.4
Carrosserie 3-deurs, hatchback
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 13.563

Specificaties

Brandstof benzine
Motor
Cilinderinhoud 1.360 cc
Maximaal vermogen 55 kW / 75 pk bij 5.500 tpm
Maximaal koppel 111 Nm bij 3.400 tpm
Inhoud brandstoftank 60 l
Lengte / breedte / hoogte 4.030 mm / 1.680 mm / 1.353 mm
Wielbasis 2.580 mm
Massa leeg 985 kg
Laadvermogen 475 kg
Aanhangermassa geremd 1.200 kg
Banden175/70TR13Prijzen
Topsnelheid 165 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 13,5 s (fabrieksopgave: 14,7 s)
Acceleratie 80-120 km/h in 4/5 12,9 s / 20,0 s
Brandstofverbruik 7,2 l/100km