BMW 528i touring (1998)
autoreview
Signalement
Uitvoering | 528i touring |
---|---|
Versnellingen | 5, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 1998 |
Jaar van aanschaf | 2012 |
KM-stand bij aanschaf | 197.780 km |
KM-stand laatst | 244.000 km |
Eerste 400 km.
- 198.120 km
Na een proefrit, enig onderhandelen en een reële inruilprijs voor mijn oude 535i met schade, deze 528i touring afgehaald bij Pol Occasions in Putten. Deze stond al even te koop, wat je als een slecht teken zou kunnen zien, maar het heeft wellicht te maken met het overvloedige aanbod en de suboptimale combinatie van een carrosserie in Orientblau en Anthrazit stoffen bekleding, en het feit dat deze de nodige gebruikssporen heeft (veel krasjes, paar piepkleine pitjes in de motorkap). Maar als je ziet hoe kort ik mijn E34 fris hield in de Amsterdamse Pijp..
Wat een totaal andere auto is dit dan de E34 535i. Waar de (handgeschakelde) 535i eigenlijk steeds uitnodigt om stevig te rijden en bochten met hoge snelheden te ronden, wil deze E39 touring niets liever dan lui en relaxed gereden worden. Toch ontbreekt het niet aan potentieel: 142KW/193pk en 280Nm zijn waarden die nauwelijks onderdoen voor de 210pk en 305Nm van de oude. Toch zetten de besturing en met name de automatische transmissie (5-bak steptronic) niet aan tot snelheid.
Verder lijkt de remschijf linksachter versleten en zal dus binnenkort worden vervangen, samen met de blokken. Dan zal ook blijken hoe het met de rest van de schijven/blokken staat. De sensoren daarvoor zitten alleen linksvoor en rechtsachter en geven nog geen melding. De banden hebben nog zo'n 6mm profiel en zullen na de zomer worden vervangen door (waarschijnlijk) weer Michelin EnergySavers (goed bevallen onder de E34). Met een bandenmaat van 225/60 R15 zal dit helaas nog iets meer in de papieren gaan lopen. Binnenkort mijn licht maar weer eens opsteken bij het uitstekende Kapadokya banden in Amsterdam-Zuid.
In het interieur werkt alles zoals het hoort. De E39 zit, nog meer dan de E34, enorm solide in elkaar. Aan niets zie je de kilometerstand af, geen kraakjes, geen slijtage op de knoppen of het kunststof van deurgrepen etc. Alleen het lederen stuur vertoont iets van de ervaring. De airco wordt ijskoud.
Wat echt beter kan is de audio. Ok, er zitten 10 speakers in het interieur verwerkt maar niet van hoge kwaliteit. Ik heb al gezien dat bedrijven als Bavauto.com goede en passende speakers leveren. Anders wellicht de RAINBOW IQ 230.25. Nou ja, de bron is een iPod / MP3, dus je vraagt je af of je dat wel moet willen. [EDIT 10 juli: er is ook een speakerset van Pioneer beschikbaar a €99: http://www.pimtensen.nl/car-hifi/105c-speakers/335l-custom-fit-speakers/347l-bmw/3628d-pioneer-ts-h1303/]
Binnenkort met vakantie met de E39, veel km's maken. Gelukkig heeft Van der Pol me 2 in plaats van 1 maand volledige garantie gegeven dus als er nog zaken aan het licht komen zijn jullie niet de enige die het zullen vernemen.
De waarderingen houd ik voor nu maar even op 4/5 sterren, maar dat zal wellicht nog wijzigen na de nodige kilometers.
Uitrustingslijst
- 198.166 km
Na een mail naar kundenbetreuung@bmw.de met de vraag of ik een uitdraai kon krijgen van de SA (Serienausstattung) van mijn auto (na opgave VIN-nummer), kreeg ik minder dan een dag later:
Sonderausstattung
302 ALARMANLAGE
339 SHADOW LINE
386 DACHRELING
413 GEPAECKRAUMTRENNETZ
431 INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND
438 EDELHOLZAUSFUEHRUNG
441 RAUCHERP AKET
510 LEUCHTWEITENREGELUNG ABBLENDLICHT
534 KLIMAAUTOMATIK
540 GESCHWINDIGKEITSREGELUNG
555 BORDCOMPUTER
818 BATTERIEHAUPTSCHALTER
863 SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA
877 UEBERKREUZBEDIENUNG ENTFALL
886 HOLLAENDISCH / BORDLITERATUR
Serienausstattung
220 NIVEAUREGULIERUNG
260 SEITENAIRBAG FUER FAHRER/BEIFAHRER
283 LM RAEDER/BMW STYLING II
411 FENSTERHEBER,ELEKTRISCH VORN/HINTEN
520 NEBELSCHEINWERFER
548 KILOMETERTACHO
665 RADIO BMW BUSINESS
'Holländisch / Bordliteratur' – Een Nederlander die zijn auto in Duitsland kocht?
ervaringen na vakantierit ca. 2400 km
- 200.989 km
Na bij Van den Hengel BMW de remvloeistof en motorolie en -filter te hebben laten vervangen vertrokken wij op 28 juli met een volgeladen 528i én aanhanger (vouwwagen) richting Zuid-Frankrijk. Hier enkele ervaringen op basis van deze rit.
Op de heenweg hebben we het zeer rustig aan gedaan met ca. 95km/u (volgens GPS). Het toerental (ca. 1900 tpm) en daarmee het verbruik (1:12) bleven aangenaam binnen de perken. Op de eerste volle tank kwamen we zo'n 840 km ver, wat redelijk nauwkeurig werd aangegeven door de boordcomputer. Valt niet tegen, zeker gezien de volle belading! Maar goed, wel constant 95 gereden op de cruise control.
Eenmaal op de bestemming vooral (veel) korte stukjes gereden door een bergachtig gebied. Dan stijgt het verbruik snel, naar zo'n 1:9. Dat brengt het gemiddelde op zo'n 1:10,5 voor de hele vakantie. Niet slecht voor zo'n 528i mét 3 personen en de airco aan.
Verder in het geheel geen klachten over de prestaties van de machine. De teller staat inmiddels op bijna 201.000, maar daarvan is niets te merken in het mechaniek. De automaat doet z'n werk naar behoren, net als alle elektrische zaken. Alleen de pomp van de achterruitensproeier werkt niet, ik heb al een werkend exemplaar liggen dat ik de komende week ga monteren.
update 205k km
- 205.000 km
De BMW heeft nieuwe (zomer)banden gekregen, omdat de oude erg glad werden. Een groot verschil, het kleefgehalte van de nieuwe set is erg hoog. Met 'nieuw' bedoel ik overigens gebruikte Fulda's Progresso met nog 8mm profiel – bíjna nieuw dus.
Met de nieuwe banden is wel een ander euvel aan het licht gekomen: de ophanging linksvoor. Er is niets van te merken buiten een zacht geklapper als ik een drempel met enige vaart neem. Ik denk dat er een rubber of spoorstang vervangen dient te worden. Volgende beurt.
Wat me stoort is de condensvorming achter het koplampglas aan de bestuurderskant. Ik heb de unit al 2 maal verwijderd, opengemaakt en gedroogd, maar moet nu toch maar eens geloven aan een nieuwe lijmlaag tussen de behuizing en het glas. Ik hoor graag als er ervaringen zijn met dit euvel en de oplossing...
Het benzineverbruik blijft hangen op zo'n 9,1 l/100km, wat ik keurig vind. Ik rijd dan ook overwegend rustig.
Automaat: gereinigd & bakolie vervangen
- 208.000 km
Al sinds aanschaf had ik de indruk dat het schakelgedrag van de automaat scherper kon. Het functioneerde, maar iets lomer dan je zou (mogen) verwachten van de A5S310Z steptronic 5-bak, gebaseerd op de goede oude ZF5HP18 (sinds 1991 in de E34 met V8-motor). Het met lage toerentallen overschakelen van 1 naar 2 en van 2 naar 3 ging ook met enige slip gepaard. De kickdown gaf nu en dan een klapje. Tijd dus om de fora in te duiken – en daar natuurlijk gek te worden van de vele, vaak tegenstrijdige berichten. Voorkeuren voor methoden, aanbieders, ieder met zijn bijbehorende goede en slechte ervaringen. Uiteindelijk besloten niet naar ZF in Dortmund af te reizen ondanks de goede verhalen, want voor mijn bak was het een preventieve ingreep en daarvoor vond ik de investering in tijd en geld te groot. Een andere optie op mijn lijst was de firma Tunex in 's-Heerenberg. Daar zou de bak vakkundig gespoeld en gevuld worden met de juiste olie van Sachs, en voorzien van nieuw filter en pakkingen.
Dat is er afgelopen zaterdag van gekomen. Om 11 uur had ik een afspraak staan, en werd keurig verwacht door een jonge kerel die me een briefje met gegevens in liet vullen, me te kennen gaf dat ik niet mee kon kijken (arbo) en me tot slot in de wachtkamer zette met een kop koffie. Na 10 minuten verscheen een ander, Peter, die een eindje met mijn E39 wilde rijden om (samen) te bepalen wat de situatie en diagnose was, zodat daar later geen misverstand over kon ontstaan. Goede aanpak. Bak schakelde goed, vond ook Peter, zeker gezien de km-stand en leeftijd. Van Peter mocht ik halverwege best even in de werkplaats kijken overigens. Best leuk.
Ruim 2 uur wachtkamerinterieur zal ik eenieder besparen, maar de 10 minuten meekijken waren aardig. De bak lag open en er dropen nog druppels grijzige, vervuilde olie uit. De magneten in de carterpan waren enigszins verzadigd met heel fijn slijpsel van 15 jaar gebruik. Zeker niet ongewoon – volgens Peter zelfs weinig, terwijl de kleur van de olie ook best keurig was. Vergeleken met de goudgele nieuwe olie die werd toegevoegd was het overigens wel smerige troep.
Het rijden. Wat direct merkbaar is, is het gretiger aangrijpen van de verzetten terwijl de wisselingen toch boterzacht zijn. Scherper, aangenamer en beter dan voorheen. Kickdown soepeler dan eerder. Sportiever, al met al, en tegelijk comfortabeler. €320,- goed besteed, als je het mij vraagt. Zal hier na de zomer weer eens een update van doen.
Update 212K km.
- 212.000 km
Ik rijd niet veel, dus sinds de laatste update heb ik er slechts 4k bijgezet op de teller. Maar ik kom net terug van vakantie in Duitsland en de laatste update is alweer enige tijd geleden.
Ten eerste een klein probleem. Bij aankoop brandde het airbaglampje, wat door de sensormat in de bijrijdersstoel te vervangen, werd opgelost door de dealer. Sinds een paar maanden brandt het lampje weer. Een maand geleden heb ik er een sensormat-vervanger (een weerstandje op de kabelboom) in gemonteerd, waarmee het probleem zou moeten zijn opgelost (€12,50; door de weerstand 'denkt' de airbagmodule dat er altijd iemand zit). Het lampje blijft overigens branden totdat je de storing uit de module laat halen. Pas vlak vóór mijn vakantie de gelegenheid gehad om naar specialist Van den Hengel in Amsterdam te gaan om de storing te laten verwijderen. De eerste 150 km. geen problemen, lampje bleef uit. Echter zodra ik een aanhanger aangekoppeld, ging het lampje weer branden. Geen idee of het daarmee te maken heeft. Ik zal weer eens langsgaan bij Van den Hengel, waar ik binnenkort sowieso heen moet voor Inspection II.
Voor het overige bevalt de auto goed. Het verbruik met volle belading + aanhanger (een vouwwagen) en met hoge buitentemperaturen bedroeg gemiddeld 10.4l / 100km. Veel bergverkeer en kleine eindjes inbegrepen. Niet ontevreden over, maar liever zit ik aan de goede kant van de 10l/100km.
Update volgt na Inspection II.
Inspection II gehad - en weer door
- 244.000 km
De auto blijft me trouw in termen van lage onderhoudskosten. En niet omdat ik mijn garage opdracht geef te besparen op onderhoud – ik wil dat het goed en volledig gebeurt. Bij de laatste beurt moesten de remmen, naast het standaardwerk van de vloeistoffen en filters. Dat viel alleszins mee, alleen de blokken moesten vervangen worden.
De laatste tijd gaf de accu problemen. Het bleek dat ik bij aanschaf niet goed had opgelet: verkeerde capaciteit. Het blijkt dat BMW zijn auto's inregelt op laadcapaciteit af fabriek. Monteer je een andere (grotere of kleinere) accu, wordt er niet goed opgeladen en kan het dus zijn dat je na langere tijd stilstaan (3 weken in dit geval) met een dode auto staat. Er zit nu een nieuwe Varta in met de juiste waarden.
De banden zitten nog op zo'n 7 mm profieldiepte dus die moeten met mijn gebruik tot zeker einde dit jaar mee kunnen.
Het blijft een ontzettend betaalbare, betrouwbare en leuke auto op deze manier.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.