BMW 218d Gran Tourer - Test

Bestaansrecht voor de premium-mpv

AutoWeek 34 2018
AutoWeek 34 2018
AutoWeek 34 2018

Je leest het in AutoWeek 34 2018

In de vier jaar dat de mpv van BMW bestaat, heeft hij het merk geen windeieren gelegd. Zeker in Nederland zijn de 2-serie Active en de Gran Tourer populair en lukte het zelfs even om de Renault (Grand) Scénic af te troeven in verkoopaantallen. De Renault heeft zijn plek teruggepakt, de BMW gaat nu met lichte wijzigingen zijn tweede levensfase in. Tijd voor een test.

BMW-bewonderaars van de oude stempel gruwen er nog steeds van: een BMW met voorwielaandrijving, een BMW als MPV … Ze vinden dat daarmee alles waarvoor het merk stond, is verkwanseld. Toch heeft zo’n ruimteauto met BMW-logo blijkbaar een enorme aantrekkingskracht op automobilisten op zoek naar veel gebruiksgemak, want de verkoopresultaten liegen er niet om. Dat is knap als je bedenkt dat het fenomeen MPV steeds minder op het netvlies van de consument staat. In een tijd dat SUV’s zo populair zijn dat het ten koste gaat van de MPV’s, moet die laatste blijkbaar iets bijzonders hebben om op te vallen en de koper te verleiden. In het geval van de 2-serie Active Tourer en Gran Tourer doet waarschijnlijk het blauwwitte logo dat. De huidige Renault Scénic en Grand Scénic lukt het met hun aparte vormgeving en 20-inchwielen. Conclusie: als merk een MPV voeren heeft nog zin, mits hij iets aparts te bieden heeft.

DYNAMISCH

En dat heeft de BMW 2-serie Gran Tourer. Na drie bochten weet je het al: ook bij deze meest praktische BMW aller tijden stonden uitmuntende rijeigenschappen centraal bij de ontwikkeling. Nee, natuurlijk voelt hij niet aan als een achterwielaandrijver; je voelt zeker de krachten van de aandrijflijn via het stuur inwerken op de voorwielen. De fanatieke manier waarop de auto zich na het insturen zet en het gevoel in de besturing maken dit echter tot één van de meest dynamische zevenzitters ooit. Zelfs van Duitse autobahnbochten op zeer hoge snelheid raakt de flink uit de kluiten gewassen auto niet in paniek. Ook in deze BMW voel je dat er vele uren zijn gestoken in de afstemming van het onderstel. Koop je daar een MPV voor? Nee, maar de auto voelt wel onder alle omstandigheden stabiel, ook met volle bepakking.

Voor een BMW zijn de motorvermogens in de Gran Tourer bescheiden. Er staat zelfs een driecilinderdiesel op het programma, de 216d. Deze 218d doet het met een halve liter en een cilinder meer dan de instapper. De nieuwe 2.0 levert 150 pk en 350 Nm. Dat hoge koppel zorgt ervoor dat de nieuwe automaat met dubbele koppeling voor BMW’s en Mini’s met voorwielaandrijving er niet aan kan worden gekoppeld. Dat geldt eveneens voor de sterkere 220d. Maar de achttrapsautomaat doet zo fijn zijn werk dat we dat geen moment betreuren. De aandrijflijn voelt haarfijn aan wat er moet gebeuren en schakelt vlot. Afdalen in bergachtig gebied kan prima zonder bemoeienis van de bestuurder. Je ermee bemoeien kan overigens makkelijk met schakelflippers, een mogelijkheid die een 2-serie met de nieuwe dubbele-koppelingsbak niet biedt.

Naar die DCT verlangen we eigenlijk geen moment, hoewel dat zeker een fijne transmissie is. Voordelen van die bak ten opzichte van deze achttrapsautomaat zijn de compacte afmetingen, het razendsnelle schakelen en het lagere brandstofverbruik. Wie in een Gran Tourer met benzinemotor of driecilinderdiesel een automaat bestelt, krijgt wel die nieuwe DCT.

Diesels raken steeds meer in het verdomhoekje. Het kost bijzonder veel moeite ze aan de milieu-eisen te laten voldoen, en dat is nog voorzichtig uitgedrukt als je bedenkt hoeveel gesjoemel ervoor nodig was om ze in theorie schoon te krijgen; in de praktijk bleek het vaak onmogelijk. Hoe je ook tegen diesel aankijkt, in de omgang zijn het – op de geluidsproductie na – nog altijd fijne motoren. Veel kracht onderin brengt een hoge mate van comfort met zich mee. Het is misschien maar goed ook dat deze motor met zijn hoge koppel niet hard hoeft te werken, want wat een kabaal brengt hij voort! Omstanders horen maar al te goed dat er een diesel aankomt. Aan boord van de 218d valt het geluid erg mee dankzij de acht verzetten, de goede isolatie en de plaats van de motor ten opzichte van het inzittendencompartiment. Dat heb je vaak bij SUV’s en MPV’s. Door de hoge zit lijken diesels vaak stiller dan ze in andere modellen zijn.

Niet alleen de hoge trekkracht bij lage toerentallen blijkt nog altijd de charme van het type motor, ook het nette verbruik mag er zijn: tanken en dan weer de actieradius zien oplopen tot waarden boven de 800 kilometer. Voor veelrijders blijft dat belangrijk en nog vaak een reden om diesel te blijven rijden. 1 op 15 haal je met de 218d met gemak. Daarbij mag er op snelwegen behoorlijk worden doorgestampt. Zelfs bij hoge snelheden op de autobahn halen we dat nog. De 1 op 15,6 die wij noteren, heeft vooral betrekking op beladen kilometers, ook met zeven personen aan boord.

NIET DE RUIMSTE

De zevenzitsconfiguratie is er één zoals we die kennen vanaf het moment dat Opel met de eerste Zafira kwam. Bijna 20 jaar geleden maakten we kennis met de twee achterste stoelen die in de bagageruimte liggen verzonken. Ze omhoog laten komen, gaat met de hand. Zorg er wel eerst voor dat de middelste zitrij iets naar voren staat, anders lukt het niet de achterste twee zittingen overeind te krijgen. De stoelen en leuning voelen licht aan. Op de derde zitrij kun je beter alleen kinderen laten plaatsnemen, want zoals ook in vergelijkbare auto’s gaat het er daar niet echt ruim aan toe. Qua ruimte kan de BMW 2-serie Gran Tourer zich meten met andere midi-MPV’s. Op dat vlak troeft de auto bijvoorbeeld de Renault Grand Scénic af, maar legt hij het af tegen de Volkswagen Touran.

De achterste twee stoelen zijn vrij makkelijk te bereiken. De middelste zitting schuif je makkelijk naar voren. Voor de kinderen daar zijn de uitgebreid verstelbare tafels tegen de leuning van de voorstoelen erg prettig. Ze zijn stevig en riant in hoogte verschuifbaar. Mocht de voorpassagier wat achterover willen leunen, dan kun je de stand van het tafeltje daar goed op aanpassen. Een auto voor lange vakantiereizen met het gezin, dus.

Het stuur kan ver naar je toe, de zit is hoog, al heb je niet hetzelfde gevoel als in een SUV van het merk. Je hebt beduidend minder auto voor je en de positie ten opzichte van het dashboard is compleet anders. Bij de facelift hebben de Active (de kortere versie) en Grand Tourer nieuwe klokken plus een groter scherm boven het midden van het dashboard gekregen.

Qua bediening voelt de 218d gelukkig aan als elke andere BMW, ergonomisch top, dus. De combinatie van de centrale draaiknop in het midden en de touchscreenbediening werkt prettig en de menustructuur is helder. Wel is de bediening van de diverse rijprogramma’s anders. Dat gaat met een soort mini-handgreep op het dashboard in plaats van met de in de andere modellen gebruikelijke knop vlak bij de versnellingspook. Bij het wijzigen van rijprogramma komt er overigens een 2-serie Active Tourer van voor de facelift het beeldscherm inrijden. Dat zal de detailfetisjist jammer vinden, hoe mooi die graphic ook is.

AANKLEDING

De liefhebber van details komt wel aan zijn trekken op het gebied van de aankleding, want ook op dat vlak benadert BMW zijn meest familievriendelijke auto niet anders dan de andere modellen uit de stal. Dat betekent dat je het heel bont kunt maken met de MPV die je met deze viercilinderdiesel vanaf € 41.483 mag gaan aankleden. Er bestaat overigens een nog krachtiger variant, de 220d met 190 pk. Die topdiesel kost zo’n € 7.600 meer dan deze 218d. Het verschil tussen de 218d en de driecilinder-216d is maar iets meer dan € 1.200. De 218d is dus misschien wel de beste keus als je moet dieselen met BMW’s zevenzitter. Kijken we naar gelijk gemotoriseerde concurrenten, dan valt de prijs alleszins mee. Een 160 pk sterke Renault Grand Scénic dCi 160 begint bijvoorbeeld bij € 40.920, een Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 pk is er vanaf € 40.475.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Oordeel

De BMW 2-serie Gran Tourer is bijgepunt. Wat al goed was, blijft. Als MPV zit de auto doordacht in elkaar; het is één van de best rijdende zevenzitters aller tijden. De basisprijs ligt op hetzelfde niveau als die van de concurrentie, maar bij het aankleden kom je algauw uit op een auto die € 5.000 meer kost. In de basis beschikt de MPV echter wel al over voortreffelijke rijeigenschappen. Deze viercilinderdiesel doet het nog met de achttrapsautomaat en niet met de nieuwe zeventraps-DCT, maar daar verlangen we geen moment naar. Diesel mag dan onder vuur liggen, als aandrijflijn weet de krachtbron nog altijd te overtuigen. Veel trekkracht bij lage toeren en een mooi verbruik in combinatie met pittig doorrijden zijn nog altijd zaken die voor de zelfontbrander pleiten.

Signalement

Merk Bmw
Model 218d Gran Tourer
Carrosserie 5-deurs, mpv
Transmissie 8 versnellingen, sequentiële automaat
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 46.931

Specificaties

Brandstof diesel
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.995 cc
Maximaal vermogen 110 kW / 150 pk bij 4.000 tpm
Maximaal koppel 330 Nm bij 1.750 tpm
Inhoud brandstoftank 51 l
Lengte / breedte / hoogte 4.568 mm / 1.800 mm / 1.608 mm
Wielbasis 2.780 mm
Massa leeg 1.515 kg
Laadvermogen 690 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.500 kg / 750 kg
Banden205/55R17Prijzen
Topsnelheid 207 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 9,4 s
Brandstofverbruik 4,4 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 133 g/km

Gerelateerde forum topics

Praat verder op het forum