Eerste kennismaking: Toyota Corolla
Nieuwe dynamiek
Met de nieuwe Corolla wil Toyota de Auris doen vergeten, er moet meer beleving in. Om een idee te krijgen hoe realistisch dat is, duiken we met de ingenieurs in de techniek én leggen we onze eerste meters af in Toyota’s nieuwe wereldauto.
Om beter aan de per continent verschillende wensen en smaken te kunnen voldoen, bouwde Toyota een aantal verschillende middenklassers, waarbij die voor onze markt de naam Auris droeg. Aan die diversificatie komt nu een einde. Voor de nieuwe generatie compacte middenklassers gaat Toyota weer verder met één model: de Corolla. Hiermee moet de hele wereld bediend worden. Een opmerkelijke move omdat in het verleden heel wat als wereldauto bedoelde modellen zelden op álle continenten wisten te schitteren. Basis voor de nieuwe Corolla is het TNGA, Toyota’s modulaire platformbouwsysteem dat ook is gebruikt voor de Toyota C-HR en de jongste generatie Prius. De nieuwe Corolla zal leverbaar worden met drie aandrijfvarianten: een conventionele 1,2 liter turbo benzinemotor (met 116 pk bekend uit de C-HR), een hybride met een 1,8 liter benzinemotor (met 122 pk bekend uit de Prius) en een nieuwe 180 pk hybride met een 2,0 liter benzinemotor.
Verzorgde indruk
Onze eerste kennismaking is met een prototype van de stationcar, de Touring Sports, voorzien van de tweeliter hybride. Wat direct opvalt is de lengte van de stoelrail waardoor er voorin meer dan genoeg beenruimte is, ook wanneer je wat langer bent. De axiale stuurverstelling loopt daarbij keurig in de pas. Onder het standaard dak is er ook meer dan genoeg hoofdruimte. Anders is dat wanneer je opteert voor een glazendak, dan schuur je als nele mete je kruin langs de hemelbekleding. Achterin is de beenruimte bescheiden en dat ondanks dat de wielbasis van de stationcar zes centimeter langer is dan die van de hatchback. De afwerking en materiaalkeuze zijn prima voor mekaar, alles wat je ziet en beetpakt maakt een verzorgde indruk. Alleen jammer dat de knopjes en schakelaars niet altijd met elkaar in harmonie zijn, de drukknoppen van de stoelverwarming lijken uit 1983 te stammen (maar het qua degelijkheid nog zeker 35 jaar kunnen volhouden) terwijl de rest wel helemaal van deze tijd is.
Dynamischer dan het was
Toyota laat in z’n persberichten geen kans onbenut om te melden dat de auto bedacht is voor een dynamische rijbeleving. Wanneer je uit een Auris stapt is die gedachte goed te volgen. Maar de stap naar de dynamische onderstelkwaliteiten van bijvoorbeeld een Ford Focus, nee dat zit er niet in. De Corolla heeft een mooi stabiel onderstel met veren en dempers die ongewenste hobbels en bobbels keurig wegpoetsen en tegelijkertijd voorkomen dat je uit je stoel stuitert. Stevig comfortabel en dat zonder bovenmatig overhellen, gewoon erg prettig voor alledaags gebruik. Goed vergelijkbaar met de laatste Prius en net even wat minder uitgesproken dan de C-HR. Vergeleken met de stationcar komt de hatchback trouwens een fractie dynamischer over. Dit is toe te schrijven aan z’n kortere wielbasis en iets andere gewichtsverdeling (er rust 50 kg minder op de achteras) terwijl het onderstel verder gelijk is gebleven. De besturing is niet overdreven communicatief, wel volgt de auto keurig de gedicteerde richting.
Niet voor de caravan
Diesels komen er niet, Toyota ziet de hybride aandrijflijn nog altijd als hét alternatief in de strijd om de CO2-uitstoot terug te dringen. Alleen in verband met een beperkte koelcapaciteit mogen de hybrides maar 750 kg trekken, caravanbezitters zullen hun heil dus elders moeten zoeken. Ook zal er geen elektrische versie komen. De integratie van een groot accupakket vraagt om een andere bodemstructuur, met andere dwarsverbindingen. Bij de tweeliter hybride doet de verbrandingsmotor zonder storende trillingen of vibraties z’n werk. Wel is het nog steeds zo dat we hem flink in toeren horen stijgen wanneer we gas bij geven, al zegt Toyota dat dat minder extreem is dan voorheen bij de Prius. Doorgaans worden er bij het intrappen van het gaspedaal nu tot duizend toeren minder gemaakt. Een maximum systeemkoppel (dat van benzine- plus elektromotoren) is nog niet bekend, wel dat van de benzinemotor alleen. Daarvoor geeft Toyota 191 Nm bij 6.000 toeren per minuut op. Niet echt wat je als dieselrijder zoekt, maar in combinatie met de elektromotoren wil de Corolla er best vlot vandoor. Voor wie wil, zitten er schakelflippers achter het stuur waarmee je de overbrenging van de CVT kunt beïnvloeden, al betekent dit niet dat je dan ook echt over vaste verzetten beschikt, uiteindelijk weet de elektronica zelf het beste wat er nodig is. Om het allemaal als dynamisch te bestempelen? Ja, wanneer je uit een Auris komt is er zeker een sprong gemaakt. Vooralsnog houden we het bij de door ons gereden prototypen op stevig maar toch vooral comfortabel. En daar sluiten de prima samenwerkende actieve cruise control en rijbaanassistent keurig op aan.
Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.
PRIVATE LEASE Toyota Corolla
Had je deze auto's al gezien?

Toyota Corolla Touring Sports 1.8 Hybrid Active | NL-Auto | Climate Control | Parkeercamera | Apple Carplay /- Android Auto |
- 2022
- 87.606 km

Toyota Corolla Hybrid 140 GR Sport+Plus Pack
- 2025
- 2 km

Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid 184pk CVT Business Intro Navigatie Multi Media Trekhaak
- 2019
- 117.946 km
Lees ook
Gerelateerde forum topics
Lezersreacties (84) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.