Lancia Ypsilon 1.1 i.e. Mia (1994)
Nog niet uitgeteld
De Lancia Ypsilon is met geboortejaar 1985 inmiddels een oude bekende op onze wegen. In 1992 werd het neusje gemoderniseerd met een nieuwe grille in de Lancia-familiestijl en verder kreeg hij andere achterlichten en een moderner dashboard.
De Ypsilon Mia is sinds enige tijd op de markt. Het opvallende aan de Mia-uitvoering is dat hij de eerste Ypsilon is die geen matzwart kontje heeft, want de achterklep is uitgevoerd in een zogeheten jungle-dessin. Dit ontwerp past qua kleur bij donkergroen en bordeaux-rood en dat zijn dan ook de twee metallic-kleuren waarin de Mia wordt geleverd. Het dessin van de achterklep komt weer terug op de bekledingstof.
Voor deze uitmonstering en de metallic lak betaal je wel ruim 1500 gulden meer dan voor de minder wild ogende en technisch identieke Junior. Je moet dus echt vallen voor de kleurtjes van de Mia en op het kittige modelletje van de Ypsilon, want de kleinste Lancia is niet bepaald de goedkoopste aanbieding in zijn klasse.
Nu staat de naam Lancia al meteen borg voor een exclusieve uitstraling en dat geldt ook voor de Y10. Want al is de Ypsilon in autotermen behoorlijk bejaard, hij ziet er nog steeds aardig uit.
Toch, ondanks de facelift en de uitstekende conditie, gaan de jaren steeds meer tellen. Met name in het interieur blijft de Ypsilon achter bij zijn jongere soortgenootjes. Met de ergonomie is het niet al te best gesteld: de hendels aan de stuurkolom zitten onhandig, de beenruimte voorin is te krap, het zitcomfort is matig en de toegang tot de zeer kleine bagageruimte is ook al niet super.
Onder die slechte ergonomie valt de verkeerde positie van de deuropeners aan de binnenkant, terwijl die aan de buitenkant nu ook niet bepaald vingervriendelijk zijn. Verder zit de bedieningshendel voor de richtingaanwijzers veel te dicht naast die van het licht, zodat je ze regelmatig allebei tegelijk aanraakt.
Een bestuurder van 1,72 m kan wel goed de benen kwijt, maar de rugleuning is te kort en de hoofdsteun, die niet verstelbaar is, staat daardoor te laag. Wie een passagier naast zich heeft, verdraait automatisch de elleboog met het schakelen, anders stoot je je aan de andere persoon. Doordat de wielkasten zo ver naar binnen komen, zitten bestuurder en passagier met de benen naar het midden van de auto gericht en dat is op de lange duur vermoeiend. Achterin is voor drie kinderen wel een behoorlijke leefruimte, maar volwassenen hebben 't krap. De bagageruimte van dit stadsautootje is ook niet optimaal. Nog afgezien van de maat is hij slecht toegankelijk door de nogal hoge tildrempel en de laagvallende hoedenplank.
Goede techniek
Toch heeft de baby-Lancia ook zijn goede kwaliteiten. Zoals de uitstekende Fire-motor, die met zijn kleine cilinderinhoud van 1,1 liter toch hele leuke dingen doet. Zowel in de stad als op de autoweg knort hij gewillig naar verboden snelheden. De versnellingsbak schakelt weliswaar niet boterzacht, maar kraakt of hapert niet en hij is bovendien goed gespatieerd. Dat wil zeggen dat ook de 'vijf' als een versnelling werkt en er niet alleen maar zit voor de zuinigheid. De koppeling voelt sponsig aan, maar dat went. Gelukkig geeft het rempedaal een heel wat steviger gevoel dat leidt tot een vlotte vertraging van de nog geen achthonderd kilo lichte Ypsilon.
De besturing van de Y10 is gewillig en precies en zijn wegligging is beslist niet slecht. Al is hij rechtuit niet helemaal stabiel, zijn bochtgedrag voelt zeker aan en je kunt behoorlijk snel door zowel lange als korte bochten rijden zonder in het grensgebied te komen. Wie daarin wel belandt, wordt gewaarschuwd door een licht onderstuur en zal met het verminderen van de druk op het gaspedaal de Ypsilon weer tot gehoorzaamheid kunnen dwingen. En al zijn de veerwegen betrekkelijk kort, de auto voelt niet oncomfortabel aan.
De uitrusting van de kleine Lancia is compleet. Met standaard centrale portiervergrendeling, elektrische raambediening, van binnenuit verstelbare spiegels, in hoogte verstelbare veiligheidsgordels en hoogteverstelling voor het stuur.
Wie niet al te groot is en valt voor het eigen gezicht van de Ypsilon, zal met de minpunten van deze auto best kunnen leven. En krijgt de uitstekende rijkwaliteiten op de koop toe.
Signalement
Merk | Lancia |
---|---|
Model | Ypsilon 1.1 i.e. Mia |
Carrosserie | 3-deurs, hatchback |
Transmissie | 5 versnellingen, handgeschakeld |
Aandrijving | voorwielaandrijving |
Nieuwprijs | € 10.630 |
Specificaties
Brandstof | benzine |
Motor | 4-cil. in lijn |
Cilinderinhoud | 1.108 cc |
Maximaal vermogen | 37 kW / 50 pk bij 5.250 tpm |
Maximaal koppel | 84 Nm bij 3.000 tpm |
Inhoud brandstoftank | 43 l |
Lengte / breedte / hoogte | 3.423 mm / 1.507 mm / 1.430 mm |
Wielbasis | 2.159 mm |
Massa leeg | 783 kg |
Laadvermogen | 397 kg |
Aanhangermassa geremd / ongeremd | 900 kg / 390 kg |
Banden | 155/70SR13Prijzen |
Topsnelheid | 150 km/h |
Acceleratie 0-100 km/h | 16,1 s (fabrieksopgave: 15,8 s) |
Acceleratie 80-120 km/h in 4/5 | - s |
PRIVATE LEASE Lancia Ypsilon
