Cadillac Seville STS (1996)
Imponerend
Ondanks het feit dat de opvolger van de Seville al in de herfst van 1997 wordt gepresenteerd, heeft Cadillac zich toch veel moeite getroost om de twee laatste levensjaren van de Seville zo succesvol mogelijk te maken. Ge‹nspireerd door aanmerkingen van klanten werden dashboard en stoelen van de STS gewijzigd.
Twee jaar geleden werd de Northstar 32-kleps V8-motor al tot 300 pk opgewaardeerd en deze aluminium krachtbron heeft inmiddels zijn kwaliteiten dubbel en dwars bewezen. Hij is niet alleen de sterkste dwarsgeplaatste V8, maar hij is ook nog eens superstil en praktisch trillingvrij. Dus wat wil je nog meer? Toch hebben de Cadillac-ingenieurs opnieuw verbeteringen bedacht. Het resultaat is dat de motor niet alleen beter op het gaspedaal reageert, maar ook schoner is.
De 1996-STS kreeg verder een nieuwe snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging. Cadillac had zijn paradepaard al uitgerust met het Road-Sensing Suspension systeem (RSS) dat met sensoren het wegoppervlak aftast en de wielposities en bewegingen van de carrosserie meet. Twee jaar geleden werd daaraan een sensor voor het meten van de stuurhoek toegevoegd. Die stuurt zijn informatie naar de RSS, maar regelt bovendien ABS en tractie-controle. Voor het modeljaar '96 werd het RSS-systeem nog verder verfijnd. Het werkt met Continu Variabele schokdemperinstellingen en heet nu CV-RSS. Met dit systeem is het regelbereik groter en kan de afstemming van heel stug tot supergedempt variëren. Nieuw is ook het meten van de wielverplaatsing om de bewegingen van carrosserie te berekenen, waardoor de carrosseriesensoren overbodig worden.
Hoogstandjes
De integratie van al die technische hoogstandjes wordt ICSS genoemd. Verder introduceerde Cadillac nog een andere term: het Northstar System. Naast de motor vallen daaronder alle technische componenten van de STS: de vierversnellings automaat, stuurbekrachtiging, chassis en wielophanging, tractie-controle en ABS.
De STS had al een lichtsensor die, indien nodig, de verlichting inschakelt. Nieuw zijn dagverlichting en het (standaard) Rainsense Wiper System: een regensensor activeert de ruitewissers - ook bij mist. Er zijn vijf posities mogelijk.
Binnenin de STS ziet het er in ‚‚n oogopslag beter uit. De 'ergonomische' pook van de automaat is vervangen door een 'normale' bedieningshendel. Een luxueuzer ogende middenconsole met de bediening van airconditioning, info-center en een Bose audio-systeem vervangt de knullig ogende GM-geluids-installatie. Het dashboard is qua vorm ongewijzigd, de tweede airbag zit er nu naadloos in verpakt en het instrumentenpaneel is volwassen geworden. Toerenteller en snelheidsmeter worden geflankeerd door benzine- en temperatuurmeter.
De stoelen zien er niet alleen beter uit, ze zitten ook beter. De zittingen zijn langer en de rugleuningen zijn beter gevormd. Jammer genoeg heeft Cadillac vergeten die laatste een stukje te verlengen. Wie langer is dan 1,80 m komt tekort. Er was al een geheugen voor twee stoelposities, maar die kunnen nu op meer manieren worden versteld.
Geruisloos
De loop van de Northstar-motor is nog even geruisloos als altijd. De acceleratie is nog steeds indrukwekkend en onder die extreme belasting laat de V8 zijn vertrouwde, gedempte gegrom horen. Zo'n chic bakbeest laten sprinten naar 100 km/h in 7,6 seconden blijft een heerlijke ervaring. Hij weegt met 1767 kg toch niet weinig! Als al die kilo's eenmaal rollen heeft de STS absoluut geen moeite met een indrukwekkend tussensprintje; hij doet de inhaalmanoeuvre van 80-120 km/h in 5,8 s. En de wegligging? Die is voelbaar verder verbeterd. Je kunt zelfs je handen van het stuur nemen en hij blijft vertrouwenwekkend goed op koers. Met zo'n geavanceerd systeem mag je eigenlijk niet anders verwachten dan een stevig en veilig aanvoelend bochtgedrag. En dat heeft ie. Je kunt met gillende banden keihard door een bocht, maar hij blijft gehoorzaam de aangegeven weg volgen. De STS is pas op veel hogere snelheid een beetje onderstuurd. In ‚‚n woord: uitstekend.
Want dat de STS weer een stuk beter is dan voorheen is duidelijk. Jammer dat hij al weer bijna aan vervanging toe is.
Signalement
Merk | Cadillac |
---|---|
Model | Seville STS |
Carrosserie | 4-deurs, sedan |
Transmissie | 4 versnellingen, automaat |
Aandrijving | voorwielaandrijving |
Nieuwprijs | € 77.120 |
Specificaties
Brandstof | benzine |
Motor | V8 |
Cilinderinhoud | 4.565 cc |
Maximaal vermogen | 224 kW / 305 pk bij 6.000 tpm |
Maximaal koppel | 405 Nm bij 4.500 tpm |
Inhoud brandstoftank | 76 l |
Lengte / breedte / hoogte | 5.189 mm / 1.840 mm / 1.400 mm |
Wielbasis | 2.819 mm |
Massa leeg | 1.769 kg |
Laadvermogen | 491 kg |
Banden | 225/60ZR16Prijzen |
Topsnelheid | 240 km/h |
Acceleratie 0-100 km/h | 7,6 s (fabrieksopgave: 7,6 s) |
Acceleratie 80-120 km/h in D | -s |
Brandstofverbruik | 14,1 l/100km |
Lees ook
Test: Mercedes-Maybach SL 680 – Ultieme luxe in de overdrive
Test: Skoda Elroq RS - snel, maar de beleving mist
Test: Lexus GX 550 - 'Lexus Land Cruiser' is mild G-klasse alternatief waar we niks aan missen
Is een Mitsubishi L300 als klassieke camper een goed alternatief voor een Transporter?
Test: Peugeot e-5008 325 Dual Motor – Rijdt zeker beter dankzij twee elektromotoren, maar is duur
Lezersreacties (1) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.