AutoWeek Top 50: BMW X5

BMW X5
BMW X5 4.8isBMW X5 4.8isBMW X5 3.0i High ExecutiveBMW X5BMW X5BMW X5
De AutoWeek Top 50 is een lijst van de - in onze ogen - 50 belangrijkste auto's van de afgelopen 25 jaar. Dus vanaf 1990, het geboortejaar van AutoWeek. Elke week zet één van de redacteuren een kandidaat voor de eindlijst in het zonnetje. Deze week gaat het over de eerste X van BMW, de X5 die in 1999 werd gepresenteerd.

BMW zag tijdig in dat er een groeimarkt was aangeboord door Mercedes-Benz met de ML. En toch deden ze het in Beieren heel anders dan in de buurdeelstaat, want de eerste X5 moest natuurlijk wel rijden als een BMW. Met die eerste X5 werd de SUV helemaal anders dan de vierkante pakhuizen uit de VS; eent hoogpotige, zwaarlijvige auto bleek toch ook heel dynamisch te kunnen zijn. Bij de eerste kennismaking met de machobak mochten we al een Amerikaans circuit op en daarmee was de toon meteen gezet.

Zelfs BMW Motorsport zag er wel wat in, al waren de 4.6is en de latere 4.8is nog geen echte M-versies. Indrukwekkend waren ze wel, want de M-jongens hadden er een nog strakker rijdende SUV van gemaakt. Van de tweede generatie X5 bouwde BMW wel een echte M-versie.

Net als de Mercedes M-klasse werd de eerste X5 in het Amerikaanse Spartanburg geproduceerd, een fabriek waar in de loop der jaren steeds meer X-modellen in productie zijn gegaan. Het was de eerste X5 die de weg voor al die andere X's geplaveid heeft. Sterker nog: zou Porsche met een Cayenne gekomen zijn als BMW die eerste X5 niet gebracht had?

Wat vind jij van de BMW X5? Geef je mening via de poll aan de rechterkant van deze pagina!

Voor de duidelijkheid: de kandidaten voor de Top 50 zijn gelecteerd op (historische) relevantie en niet louter op hun uiterlijk, specificaties of prestaties. In december 2015 is de lijst van 50 auto's compleet. Tegen die tijd kun je stemmen op je favoriet(en) en hieruit rolt vervolgens de eindrangschikking van de Top 50. De poll rechts op de pagina is bedoeld om bij elke kandidaat alvast de sentimenten te peilen! Voor de supercars (denk aan de McLaren F1) en schoonheden (zoals de Alfa Romeo 8C) stellen we in december aparte lijsten samen.

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (60)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.