Test: Seat Altea Freetrack (2007)
Vrije jongen
- Albert-Jan Cornelissen
- Eerste rijtest
Met de Freetrack slaat Seat nieuwe wegen in: het is de eerste offroader van het Spaanse merk. Slaan de Spanjaarden met deze auto de juiste weg in?
Onder de opgeleukte koets van de Freetrack gaat wel degelijk integrale aandrijftechniek schuil en in combinatie met een iets grotere bodemspeling (40 mm) zorgt dat ervoor dat de Seat met recht een offroader genoemd mag worden. In de heuvels rond het Spaanse Santiago de Compostella laat de Freetrack zien dat het niet alleen maar mooie woorden zijn. Op doodgewone straatbanden, neemt hij de modderige steile heuvels met gemak zonder lage gearing of inschakelbare sperdifferentiëlen.
Het onderstel stamt in principe van de Golf 4motion, de Seat leent van die auto ook zijn Haldex-koppeling. Onder normale omstandigheden is het een voorwielaandrijver, maar zodra de omstandigheden erom vragen, worden de achterwielen razend snel bijgeschakeld. Overigens is de Freetrack ook leverbaar als voorwielaandrijver, voor mensen die puur voor de looks gaan.
Buitenleven
Afgezien van het met 40 mm verhoogde onderstel met 4x4-techniek is er weinig veranderd aan de Altea. Overigens deelt hij zijn carrosserie niet met de gewone Altea, maar met de langere XL Stationwagon. Dat betekent een lel van een kofferbak met een inhoud van 593 liter, die is uit te breiden tot 1.562 liter. Ook wat zitruimte betreft, valt er weinig te klagen.
Wel is het jammer dat Seat niet de mogelijkheid biedt om twee stoelen achterin te bestellen. Het dashboard is qua basisvorm ongewijzigd, maar in de Freetrack is het afgewerkt met bruine kunststof, wat associaties met het buitenleven moet oproepen. Ook de middenconsole, de omlijsting van het instrumentarium en de deurpanelen zijn uitgevoerd in die kleur. De voorstoelen verdienen een pluim. Ze doen in eerste instantie Duits-hard aan, maar op langere ritten is dat juist prettig. Bovendien houden ze je door de uitgesproken kuipvorm in bochten goed op je plek. De zitpositie houdt het midden tussen die van een hatchback en 'echte' SUV's. De zit is lager dan je aan de hand van zijn uiterlijk zou verwachten. Maar dat is tijdens enthousiast stuurwerk wel fijn.
De Freetrack helt in bochten wat sneller over dan de gewone Altea, omdat het zwaartepunt hoger ligt. Je voelt dat hij meer spek op de heupen heeft dan zijn lager op de poten staande broertje. Wij reden de 100 kg zwaardere vierwielaangedreven versie, De voorwielaandrijver zal in bochten wat lichtvoetiger aandoen. Daar staat tegenover dat de 4x4 een gevoel van stabiliteit en controle geeft. Gaat het te hard, dan schuift hij heel controleerbaar richting de buitenkant van de bocht. Hij doet nimmer onvoorspelbare dingen, ook niet als je plots van het gas gaat. De Freetrack is ook met dit meergewicht nog altijd een dynamisch rijdende en sturende auto. Het comfort is evenmin vergeten. De vering doet wat comfortabeler aan dan bij de gewone Altea, de Freetrack gaat soepel over hobbels en kuilen heen. Wel is er bij hogere snelheden, zo rond de 120 km/h, behoorlijk wat windgeruis.
De voorwielaangedreven versie heeft de bekende tweeliter TDI met 140 pk, zijn integraal aangedreven broer krijgt de 170 pk-versie van deze motor, maar hij is er ook met de tweeliter turbomotor die we kennen uit onder meer de Golf GTI. Wat een heerlijk smeuïge en krachtige motor blijft deze 2.0 TSI toch. Zelfs de relatief zware en hoge Seat verandert met deze vierpitter in een buitengewoon rappe auto en het is vooral de tussenacceleratie waarmee hij indruk maakt. Van 80 naar 120 km/h gaat hij in het vijfde versnelling binnen tien seconden. Al bij 1.800 toeren levert hij zijn maximumkoppel van 280 Nm, waarden waar een pittige dieselmotor zich niet voor zou hoeven schamen.
Alternatief
Het alternatief voor de benzinemotor is als gezegd de good old 2.0 TDI, waarvan wij de 170 pk-uitvoering reden. Ook deze 4x4 zit met deze motor nimmer om kracht verlegen. En dat bij een gemiddeld verbruik van circa zeven liter per 100 km. Keurig.
Tot de komst van Seat's Tiguan-afgeleide, die volgens de geruchten in 2009 komt en een échte SUV wordt, heeft met merk er met de Freetrack een goed alternatief bij voor mensen die wel eens buiten de gebaande paden willen rijden. Of in ieder geval willen doen alsof…