Mitsubishi Lancer Wagon 1.6 - 2006 – 414.394 km - Klokje Rond

Tijd voor een middagje sleutelen

35 reacties

Video
AutoWeek 36 2020
AutoWeek 36 2020

Je leest het in AutoWeek 36 2020

Zeven jaar geleden kocht Bart Theeuwes deze Mitsubishi Lancer met al een gezonde 223.000 kilometers op de klok. Hij zette hem in waar hij voor bedoeld was: als werkpaard voor de goedkope kilometers; en dat gaat natuurlijk wel goed met een lpg-installatie. Nu zit de taak van de Lancer er op: hij is vervangen door een elektrische Hyundai Ioniq. Een vriend van Bart rijdt verder met de Mitsubishi. Moet hij blij zijn met die auto?

Bart had er wel genoeg van om te rijden met youngen oldtimers. “Bovendien kwam er een verbouwing aan waardoor de garage leeg moest. Het werd dus wel tijd voor een verstandige auto waarmee ik onbekommerd kilometers kon maken. Dat is deze Mitsubishi geworden.” In al die jaren werd de Lancer vooral ingezet voor woon-werkverkeer op de route Gilze-Eindhoven. Maar ook kreeg hij het voor de kiezen als vervoermiddel voor scoutingkampen en voor de verbouwing natuurlijk.

Met gemak doorstond de Mits het allemaal. “Maar wel begaf de module van de koelventilator het tijdens een rit naar Polen met een zware aanhanger. Toen moest ik met de scouts verder met de verwarming vol aan om de hitte van de motor kwijt te kunnen. Dat was heel wat minder comfortabel”, lacht Bart. De verbouwing is nu achter de rug en er staat een Fiat X1/9 in de garage als ‘leuke’ auto. De Mitsubishi is vervangen door een elektrische Hyundai voor Barts woon-werkverkeer. “Ik heb de Lancer met gesloten beurzen geruild met mijn vriend Bas, die deze auto veel lekkerder vindt rijden dan zijn Space Star. Die is nu dus van mij, maar binnenkort gaat hij gewoon op Marktplaats want hij is overbodig.” De keuring van vandaag is dus vooral van belang voor Bas, die verstek moet laten gaan omdat hij aan het werk is. Maar via WhatsApp wordt hij op de hoogte gehouden van de vorderingen.

Als Joep na de proefrit de motorkap openzwaait, begint hij maar eens met een paar vragen: “Vul je weleens olie bij en is de cilinderkop weleens gereviseerd?” Twee keer is het antwoord nee. De motor blijkt goed bestand te zijn tegen autogas, hij doet het zoals je van een Japanner mag verwachten: probleemloos. Uit het vooronder komt er dan ook weinig kritiek van Joep. Totdat hij de koelvloeistof controleert. “Daar zit olie bij”, constateert hij. “Dat is geen goed nieuws, maar ook niet meteen een ramp. In het ergste geval is de koppakking stuk en in het meest gunstige geval ligt het aan de warmtewisselaar. Misschien doet deze auto het er nog jaren goed mee.”

TYPISCH JAPANS

Als we de Lancer wat optillen, wordt duidelijk waardoor de airco nog maar zo matig werkt. “De condensor is flink beschadigd en aan het inzakken. Die is echt oud aan het worden. Het duurt niet lang meer voordat het systeem helemaal niets meer doet.” Het is duidelijk: de Mitsubishi komt op leeftijd. Maar onder aan de auto vinden we dan weer een typisch Japanse eigenschap. De motor is vrijwel droog en Bart vertelt dat hij onlangs de carterpan moest vervangen omdat die verroest was. Bij auto’s met een andere afkomst is dat nooit nodig; een oliefilm uit de lekkende motor zorgt wel voor roestpreventie.

We gaan door naar de bodem van de auto. Daar prikken we letterlijk geen gaten in. Al is de nieuwigheid er wel vanaf, alarmerende roest is er zeker niet. Bart: “De wielkastranden zijn wat roest betreft het probleem bij deze auto. Die heb ik ooit aangepakt. Ik wilde dat netjes doen en vroeg een offerte voor repareren en spuiten. Dat kwam op € 1.200; zo’n beetje de dagwaarde van deze auto destijds. Toen ben ik zelf maar aan de slag gegaan en heb de boel gespoten met een spuitbus van de Action.” Eerlijk gezegd is dat ook wel een beetje te zien, maar de roest is weg.

Als Joep verder speurt, blijken de voornaamste problemen bij deze auto in de ophanging te zitten. “Aan de achterwielophanging moet echt wat gebeuren. De banden zijn ontzettend scheef afgesleten. Dat komt in de eerste plaats doordat er een rubber uit de draagarm aan het loskomen is en daarnaast zijn de koppelstangrubbers ook verregaand versleten. Als je daar wat aan doet, gaat je auto alweer een heel stuk beter rijden en het scheelt je ook bandenslijtage.”

En nu we toch aan de achterkant zijn, prikt Joep alsnog een gaatje in de Lancer. De achterdemper van de uitlaat is definitief lek. “De bouten zitten inmiddels helemaal vast in de klemmen. Die krijg je nooit meer los. Die zul je eruit moeten zagen en dan zul je de boel daarna weer vast moeten zetten met een schuifmof.”

In de tussentijd is Bart via zijn telefoon in een drukke correspondentie verwikkeld met de nieuwe eigenaar Bas. Die werd er een beetje bleekjes van toen Joep de schroevendraaier in de uitlaat zette, maar hij laat zich er niet door uit het veld slaan. “We hebben besloten een middagje te gaan sleutelen om de grootste problemen op te lossen.” En gelijk hebben ze: de basis van de Lancer is nog prima en op de lelijk gerepareerde schade na, staat hij er nog heel netjes bij voor een auto met meer dan vier ton op de klok. Zo mogen we dat graag horen!

DE MENING VAN CARREC TECHNOCENTER

“In wezen is deze Lancer nog best een goede auto. Er zullen echter heel wat slijtagedelen moeten worden vervangen om hem weer helemaal goed rijdend te maken. En daar komt nog eens bij dat er olie in de koelvloeistof zit. Het is maar afwachten wanneer de gevolgen daarvan te zien zijn.”

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Lezersreacties (35) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.