Hyundai Satellite 2.4i GL (1999)

Forse nakomer

Hyundai Satellite 2.4i GL
Alle life-style reclames bij ruimtewagens, MPV's of multifunctionele voertuigen ten spijt - het publiek ziet er meestal 'busjes' in. Hyundai heeft er nu ook één, en moet zich als nakomer in deze autoklasse een plaats veroveren.

De giga-Satellite (want groot is 'ie) is in de verte verwant aan een Hyundai bedrijfsauto. De vormgeving pakt geslaagd uit; de hapgrage bek in de voorbumper met standaard mistlamp-oogjes ernaast valt op. Iets meer rondingen in de massieve achtersteven doen daar de ergste bedrijfswagen-look teniet. Hetgeen niet wegneemt dat de Satellite een behoorlijk grote auto is: een echt 'busje'. Nog iets wat de busindruk versterkt, is de portierindeling. Hij heeft alleen rechtsachter een schuifpui naar het passagiersdeel.
De liefst 2,4 liter grote motor mobiliseert slechts 112 pk: een echte bestelwagenmotor. Hij levert zijn prestaties bij lage toerentallen. Gewillig trekt hij tot voorbij het hier toegestane snelwegtempo. De Satellite komt wat omzichtig op gang, maar draaft dan vrij monter door.
Niemand zal in zo'n busje raceneigingen verwachten. Onze metingen tonen dat de toch soepele motor weinig sprintreserves in huis heeft. Zowel in 4 als in 5 duurt het ronduit lang om van 80 naar 120 km/h te komen. Bovendien lust hij flinke emmers brandstof. Een mix van wielen-, wind- en motorgeluid doet op het gehoor niet storend aan. Puur rustig is het binnenin niet, maar oordoppen aan boord zijn niet nodig.
De bedoeling van een life-style busje is dat het rijdt als een gewone personenauto. Daarvan is bij de Satellite weinig sprake. Je stapt niet in, je klimt erin. Achter het stuur is het uitzicht over het verkeer perfect, maar er komt meteen een bus-gevoel op.
Rijdend wordt dat er niet minder op. De enorme buitenmaten zorgen dat stadsverkeer en parkeren veel gezwengel aan het stuur meebrengen om tijdig de steven te wenden. En door zijwind laat hij zich vlot uit de koers drukken. De Satellite rolt soepel over de weg, mischien zelfs wel te soepel. Te slappe schokdemping levert akelig deinen op bij het passeren van grotere hobbels. Het onderstel legt geen hoge rijdynamische kwaliteit aan de dag. Hij draait wat weerspannig zijn neus een enigermate snel aangesneden bocht in, onderstuur dus. De ellenlange 'bus' is, mede door zijn slappe vering, tot een achterwielslip te verleiden. Iets om terdege rekening mee te houden, vrezen we, als hij volgeladen is. Bovendien is het stevig trappen om de remmen flink aan het werk te krijgen.

Handig interieur

Wat betreft personenwagen-achtige inrichting scoort hij niet slecht. Op een naar de bestuurder gebogen dashboard is alles goed te zien en te bereiken, het stuur is in hoogte verstelbaar. Gezeten op een bepaald niet slechte stoel heb je een boel ruimte om je heen. Achter je staan nog twee van die stoelen, daar weer achter een vlakke drie- tot vierzits bank.
De Hyundai biedt veel ruimte en inrichtingsmogelijkheden. De stoelen op de tweede rij kunnen een goeie meter in de lengte schuiven. Tevens kunnen ze 90 of 180 graden draaien. De asymmetrisch gedeelde achterbank kan naar opzij wegklappen. De middelste stoelen zijn opklapbaar, maar niet uitneembaar. Wel kunnen alle rugleuningen achterin plat om twee slaapplaatsen te maken. De brede schuifdeur zorgt dat het niet per se nodig is de stoel rechtsmidden weg te klappen om achterin te komen. Een goed handvat binnenop de schuifdeur is er helaas niet.
Het viel op dat de achterruit van de Hyundai bij de minste nattigheid snel vervuilt. Waardoor des te meer stoort dat de wisser achterop geen intervalstand heeft, net wat je nodig hebt om dat vuil regelmatig weer weg te vegen.
Als je een busje enige life-style inhoud wilt meegeven ligt het voor de hand om niet te beknibbelen op de aankleding. Hyundai blijft niet achter in de toch relatief goedkope Satellite. Elektrische ramen en spiegels, centrale deursluiting en twee airbags krijgt hij mee. Voorin valt verder te genieten van kaartleeslampjes en stoelen met verstelbare armsteunen. Achterin heb je een eigen bediening voor de klimaatregeling. En voor ware avonturiers die slapen in hun auto: mood-licht! Als in een reisbus kunnen twee plafonniers achterin oranjerood 'slaaplicht' verspreiden door op het knopje mood te drukken. Voor een MPV is de Hyundai aangenaam geprijsd. Bovendien is hij zeer ruim en handig ingericht. Oké, hij is nogal busachtig, maar daar staat veel tegenover.

Signalement

Merk Hyundai
Model Satellite 2.4i GL
Carrosserie 5-deurs, mpv
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving achterwielaandrijving
Nieuwprijs € 22.687

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 2.351 cc
Maximaal vermogen 82 kW / 112 pk bij 4.500 tpm
Maximaal koppel 181 Nm bij 2.300 tpm
Inhoud brandstoftank 65 l
Lengte / breedte / hoogte 4.695 mm / 1.820 mm / 1.885 mm
Wielbasis 2.810 mm
Massa leeg 1.765 kg
Laadvermogen 785 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.500 kg / 700 kg
Banden195R14Prijzen
Topsnelheid 155 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 15,8 s (fabrieksopgave: 20,6 s)
Acceleratie 80-120 km/h in 4/5 15,7 s / 20,7 s
Brandstofverbruik 12,5 l/100km
CO2-uitstoot 298 g/km