Bij een grijze Toyota uit de jaren 80 denk je misschien niet meteen aan een Celica. Ondanks de lakkleur, die je eerder verwacht op een Corolla of een Carina II, springt deze prachtige Celica er duidelijk uit in het klassiekeraanbod op deze site. Het is een 2.0 GT Twincam 16, dus een voor die tijd behoorlijk rappe auto. De 150 pk sterke tweeliter met vier kleppen per cilinder was niet het topmodel. Ook in deze generatie moest die motor al een turbo met vierwielaandrijving boven zich dulden.
De aanbieder heeft een niet nieuw in Nederland geleverde Celica in de aanbieding voor €12.900. Dat de 2.0 viercilinder met dubbele nokkenas en zestien kleppen 150 pk levert, betekent dat het een exemplaar is zonder katalysator. Met de uitlaatgasreiniging was dat 140 pk. De katloze Twincam 16 sprint net een stukje sneller van 0 naar 100: 8,7 om 8,8 seconden. Tien pk op een gewicht van nog geen 1.200 kilo scheelt echt! Mooi hoe trots fabrikanten in die tijd waren op hun hightechtechnologie. Twincam! Dat er een dubbele bovenliggende nokkenas aanwezig is, wordt trots uitgedragen op het stuur. Zoals op snelle Hondaatjes ook vaak groots DOHC stond.
Deze generatie Celica kwam in 1985 op de markt en moest na vijf jaar alweer het stokje doorgeven aan een wat rondere Celica. Zo’n exemplaar reden we laatst nog. In 1987 trok Toyota alle registers open en verscheen er boven deze 2.0 16V een geblazen variant met vierwielaandrijving. Een heerlijke basis voor de rallyversie. Naast deze carrosserievorm had Toyota ook nog een Celica Liftback, met een langere kont.
Het interieur maakt ons enthousiast door de heerlijke sportstoelen. Die flinke wangen moeten wel goede ondersteuning bieden. Het is grappig om te zien dat zelfs deze sportieve jongen ‘economy’-lampjes heeft, die Toyota’s van halverwege de jaren 80 kenmerkten. Reed je rustig en haalde je niet te veel door in toeren, dan bleef het lampje groen. Maakte je het wat bonter, dan ging er een oranje lampje in het instrumentarium branden. En doorhalen in toeren, daarom vroeg zo’n gretige multiklepper als je er flink de gang in wilde brengen. Leuk ook dat er een olietemperatuurindicatie en een 12-voltklokje aanwezig zijn. Niet als extra meters centraal in het dashboard, maar gewoon in het instrumentarium.
Dat er ruim 170.000 kilometer op de klok staat, zie je aan weinig zaken. Het is niet veel voor een auto die deze maand 39 jaar geleden de fabriek verliet. Dan de prijs. Hij kost minder dan deze twee jaar jongere 1.6 GTI, met minder kilometers en een aansprekender kleur. Hij lijkt zelfs een prijsknaller als je de prijs van €12.900 vergelijkt met het bedrag waarvoor deze 1.6 ST met lange kont te koop staat. Die kost meer dan het dubbele. Al heeft hij dan wel een origineel Nederlands kenteken en een heel lage kilometerstand.
Signalement
| Merk | Toyota |
|---|---|
| Model | Celica 2.0 GTi |
| Carrosserie | 3-deurs, hatchback |
| Transmissie | 5 versnellingen, handgeschakeld |
| Aandrijving | voorwielaandrijving |
| Nieuwprijs | € 24.774 |
Specificaties
| Brandstof | benzine |
|---|---|
| Motor | 4-cil. in lijn |
| Cilinderinhoud | 1.998 cc |
| Maximaal vermogen | 110 kW / 150 pk bij 6.400 tpm |
| Maximaal koppel | 180 Nm bij 4.800 tpm |
| Inhoud brandstoftank | 60 l |
| Lengte / breedte / hoogte | 4.365 mm / 1.710 mm / 1.290 mm |
| Wielbasis | 2.525 mm |
| Massa leeg | 1.150 kg |
| Laadvermogen | 470 kg |
| Aanhangermassa geremd / ongeremd | 1.200 kg / 600 kg |
| Banden | 195/60VR14Prijzen |
| Topsnelheid | 210 km/h |
| Acceleratie 0-100 km/h | 8,7 s |
