Hyundai Kona Electric 39kWh Fashion (2022) #2
autoreview
Signalement
| Uitvoering | Kona Electric 39kWh Fashion |
|---|---|
| Versnellingen | 1, Automaat |
| Bouwjaar | 2022 |
| Jaar van aanschaf | 2025 |
| KM-stand bij aanschaf | 23.600 km |
| KM-stand laatst | 25.316 km |
Mijn zoektocht naar een nieuwe auto
- 23.650 km
• Mijn zoektocht naar een nieuwe auto:
Sinds enige tijd was ik op zoek naar een nieuwe auto. Ik reed in een Mazda 2 uit 2009, die ik inmiddels al zeven jaar had. De kilometerstand liep richting de 200.000 en daarom vond ik het tijd voor iets nieuws. Daarnaast wilde ik graag meer comfort.
Omdat ik duurzaamheid belangrijk vind, keek ik eerst naar hybride of plug-in hybride auto’s. Een gewone hybride viel al snel af: ik wilde namelijk dagelijks elektrisch naar mijn werk kunnen rijden, omdat ik de auto daar vooral voor gebruik. Zo kwam ik uit bij de Kia XCeed en Kia Niro van rond 2021. Na een testrit was ik onder de indruk, maar ik begon me af te vragen waarom ik niet meteen naar volledig elektrische auto’s zou kijken.
Ik heb altijd een voorkeur gehad voor Japanse en Koreaanse auto’s. Daardoor kwam ik terecht bij de Hyundai Ioniq en de Kona. De Kia Niro viel uiteindelijk af: er rijden er heel veel van rond en ik vond hem persoonlijk minder mooi. Jammer genoeg bestaat de XCeed niet als volledig elektrische variant, want die auto vond ik qua uiterlijk erg geslaagd.
Uiteindelijk bleef de keuze tussen de Ioniq en de Kona. Het werd de Kona: net wat groter dan mijn Mazda, voldoende bagageruimte en – zeker vanaf modeljaar 2021 – een aantrekkelijk ontwerp. Het was ook mogelijk om de Kona van voor de facelift te kopen, maar ik vind dat model toch niet zo mooi als die vanaf 2021, vooral de plastic rondom de wielen was voor mij een doorn in het oog. De volgende vraag was: kies ik de versie met 39 kWh-accu of die met 64 kWh?
De 64 kWh-variant biedt een actieradius van zo’n 480 km, maar vanwege de toekomstige veranderingen in de wegenbelasting speelde het hogere gewicht een rol. De auto valt namelijk twee klassen hoger, wat later meer belasting betekent. Het vermogen vond ik minder belangrijk; 136 pk en 395 Nm koppel zijn ruim voldoende. Bovendien accelereert de 39 kWh-variant in 8 à 9 seconden naar de 100 km/u, wat voor mij snel genoeg is.
Na veel wikken en wegen kwam ik tot de conclusie dat ik zelden meer dan 300 km per rit rijd. Een kleinere accu is lichter, goedkoper en duurzamer. Ook omdat ik vooral woon-werkverkeer rijd, is een “mega-accu” voor mij niet nodig. Snelladen kan met maximaal 50 kW, wat misschien niet spectaculair is, maar voldoende voor mijn gebruik. Voor langere ritten heb ik bovendien nog een cabrio mocht ik echt ver weg willen gaan.
• De aanschaf:
Ik vond in Duitsland, op slechts een uur rijden van de grens, een Kona met bijna alle opties die ik graag wilde: panoramadak, head-up display, stoelverwarming, het 10-inch navigatiescherm, adaptive cruise control en een mooie donkerblauwe kleur. In Nederland kon ik dit specifieke pakket niet vinden voor een vergelijkbare prijs. Na de auto bekeken te hebben, zette ik in Duitsland mijn handtekening.
Twee weken later kon ik de Kona ophalen. Het was pas de tweede keer dat ik in een elektrische auto reed (eerder had ik kort in een Tesla Model 3 gezeten). Ik was direct onder de indruk van hoe stil de Kona is. Bij 130 km/u hoor je natuurlijk wat windgeruis, maar vergeleken met mijn oude Mazda 2 is het een wereld van verschil. De auto rijdt comfortabel, stuurt licht en soepel. Adaptive cruise control en lane assist werkten uitstekend – tijdens de hele terugrit op de snelweg functioneerde alles vlekkeloos.
Het verbruik van mijn eerste rit was 13,5 kWh per 100 km, terwijl ik veel stukken 120 km/u reed en soms de sportmodus gebruikte. Bij een constante 100 km/u, mijn normale snelheid, verwacht ik dat hij nog zuiniger is. Ik merkte nu al dat 395 Nm aan koppel eigenlijk te veel is voor de auto met voorwielaandrijving, in de sportmodus merkte ik dat die al aan het slippen was als ik flink het gas gaf.
• Comfort en ervaring:
De stoelen zitten prettig en bieden goede zijdelingse steun. Na 100 km rijden had ik nergens last van. De stoelverwarming verdeelt de warmte gelijkmatig en voelt zeer comfortabel. Aanvankelijk was ik bang dat stoffen stoelen minder fijn zouden zijn; ik had liever leren stoelen met ventilatie gehad, maar die waren in dit modeljaar niet beschikbaar bij de 39 kWh-variant. Uiteindelijk mis ik het leer helemaal niet – de Kona zit zelfs beter dan de Tucson van mijn ouders uit 2016 die dus wel leren stoelen met geperforeerd leer hebben. Eigenlijk voelt alles verfijnder: de stilte tijdens het rijden, de assistentiesystemen, de stoelen en het rijgedrag, zeker vergeleken met mijn Mazda 2.
• Laden en praktische zaken:
Thuis probeerde ik direct laden via het gewone stopcontact (granny charger, 230V). Dat werkte prima, en het is prettig dat je de laadstroom kunt instellen. Ik wil binnenkort een vaste laadpaal laten installeren. In mijn straat staan bovendien twee publieke laadpalen (11 kW), handig als ik sneller wil laden.
Van tevoren had ik al uitgezocht welke laadapps en -passen handig zijn. Ik heb gekozen voor E-Flux, omdat die veel laadpalen ondersteunen. Misschien dat er betere opties zijn, maar ik verwacht de publieke laadpalen weinig nodig te hebben.
• Eerste indruk:
Tot nu toe ben ik erg tevreden. Geen minpunten gevonden, en ik moet nog meer kilometers maken om een volledig beeld te krijgen. Maar de overstap van mijn Mazda 2 naar de Kona voelt nu al als een grote stap vooruit.
De overstap naar elektrisch rijden voelde voor mij als een hele nieuwe stap. Na zeven jaar in mijn Mazda 2 te hebben gereden, was het best bijzonder om opeens in een moderne auto te stappen die zoveel rust en comfort biedt. Het is niet alleen een praktische keuze geweest vanwege duurzaamheid en lagere kosten, maar ook een keuze die mijn dagelijkse ritten leuker maakt.
Het “stil wegrijden” geeft een speciaal gevoel, en ook de eerste keer regeneratief remmen voelde alsof ik echt in een nieuwe generatie auto’s zat. De Kona geeft me meer vertrouwen op de weg, mede door de rijhulpsystemen, maar ook gewoon door hoe stevig en comfortabel hij rijdt.
Update na 1500 kilometer
- 25.316 km
• Rijden:
Het rijden in deze auto is ronduit aangenaam. De Kona is opvallend stil en soepel, zelfs op de snelweg. Nu kom ik wel van een Mazda 2 van 16 jaar oud, dus wellicht ben ik wat bevooroordeeld, maar voor mij voelt de stilte en rust echt als een enorme vooruitgang.
Voor wie gewend is aan premiumauto’s is het wellicht minder indrukwekkend, maar in deze klasse is het geluidscomfort uitstekend.
Qua prestaties heeft de auto meer dan genoeg vermogen. Zoals ik eerder al noemde, merk je af en toe wat wheelspin als je vol gas wegrijdt, maar dat is niet hinderlijk. De auto is vlot genoeg om gemakkelijk in te halen of bij een stoplicht soepel weg te trekken.
Door het sterke koppel op de voorwielen is er soms sprake van lichte torque steer: de auto trekt dan wat aan het stuur bij stevig accelereren. Je moet dus wel beide handen aan het stuur houden, maar dat draagt ook bij aan het gevoel van controle.
De adaptieve cruisecontrol vind ik geweldig. Ik heb al meerdere keren in de file gestaan, en dan is het een verademing om de auto het gasgeven en remmen zelf te laten regelen. Het systeem werkt betrouwbaar, al remt het bij stilstaande voertuigen soms wat abrupt. Tot nu toe stopt de auto echter altijd keurig op tijd.
De lane assist is ook een nuttige toevoeging. Op de snelweg werkt het systeem uitstekend en corrigeert het subtiel als je te dicht bij de lijn komt. Op smallere wegen zonder middenstreep is het minder prettig; de auto probeert zich dan in het midden te houden, waardoor je hem actief moet corrigeren.
De automatische stuurhulp (lane following) werkt goed op de snelweg, maar minder op bochtige 80-wegen: soms stopt het systeem midden in de bocht met sturen. Daar kun je dus niet volledig op vertrouwen.
Over het algemeen rijdt de auto echter erg soepel, stabiel en comfortabel. Elke rit voelt ontspannen en stil, precies wat je verwacht van een elektrische auto in deze klasse.
• Verbruik:
Toen de auto eenmaal op de oprit stond, heb ik het gemiddelde verbruik gereset. Inmiddels, na 1500 kilometer, komt het gemiddelde uit op 12,8 kWh per 100 kilometer (oftewel 1 kWh per 7,8 kilometer).
Ik moet erbij vermelden dat ik veel ritten met een lage gemiddelde snelheid heb gereden. Daardoor is het verbruik relatief zuinig uitgevallen. Het grootste deel van deze 1500 kilometer bestaat uit woon-werkverkeer, met af en toe langere stukken op de snelweg. Zonder die rustigere ritten met lagere snelheid zou het gemiddelde waarschijnlijk rond de 1 op 7 liggen.
Zoals vaak in reviews wordt genoemd, stijgt het verbruik zodra de temperatuur daalt. Dat merk ik ook: de regeneratie werkt duidelijk minder goed. Vermoedelijk komt dit doordat de accu’s te koud zijn om energie via regeneratief remmen efficiënt op te slaan.
Bij warmere omstandigheden rond de 17 à 18 graden – is de auto aanzienlijk zuiniger. Toen reed ik zonder moeite 1 op 9.
Het hogere verbruik komt vooral voor bij hogere snelheden. Toen ik op de snelweg 120 km/u reed, liep het verbruik flink op. Bij 105 km/u bleef het daarentegen netjes beperkt, met ongeveer 1 op 7 als resultaat. Ik verwacht dat het verbruik nog iets zal stijgen naarmate het kouder wordt, maar ik probeer wel altijd zuinig te rijden en de maximale snelheid aan te houden waar dat kan.
Wat me verder opvalt, is dat snel optrekken nauwelijks meer verbruikt dan rustig accelereren. Dat is heel anders dan bij een benzineauto, waar je juist probeert rustig op te trekken en het toerental laag te houden. In de Kona maakt dit nauwelijks verschil er is wel een klein verschil, maar het is lang niet zo groot als bij een brandstofauto.
• Laden:
Op dit moment laad ik thuis via een 230V-stopcontact met een “granny charger” van 12A. Daarmee laad ik met ongeveer 2,5 kW, wat traag is, maar voor mijn gebruik prima volstaat. Wanneer ik ’s avonds thuis aankom en de auto aansluit, is de batterij de volgende ochtend gewoon weer vol.
Ik laad de auto standaard tot 80%, om de levensduur van de batterij te bevorderen. Meer is ook niet nodig, want mijn woon-werkverkeer bedraagt 44 kilometer per dag. Met een acculading van 80% geeft het display een bereik aan van ongeveer 230 à 240 kilometer. In theorie zou ik dus maar één keer per week hoeven laden, maar in de praktijk laad ik twee keer per week, omdat ik de batterij niet graag onder de 10% laat komen.
In de afgelopen weken heb ik ook wat langere ritten gemaakt, maar ik heb altijd ruim voldoende bereik gehad. Wel merk ik dat ik de dag van tevoren even bereken hoeveel ik ga rijden en of ik eventueel moet bijladen.
Ik overweeg om een 11 kW-thuislader te installeren, al heeft dat momenteel geen prioriteit. Zolang ik nog een vast energiecontract heb, is dat niet dringend nodig. Mocht ik overstappen op een dynamisch contract, dan wil ik wel sneller kunnen laden om op goedkope momenten te profiteren van lagere tarieven.
Op mijn werk heb ik al eens getest met 11 kW laden, en dat gaat merkbaar sneller vooral als je gewend bent aan 2,5 kW. Ik wist eerder niet dat driefasig laden op de Kona een optie was, maar ik zou dit absoluut aanraden. De meeste openbare laadpalen leveren namelijk 11 kW, en met een eenfaselader zou het opladen daar onnodig traag gaan.
Daarnaast heb ik één keer DC-laden bij Fastned uitgeprobeerd, puur om te testen.
Toen ik aankwam, waren drie van de vier laadpunten bezet en het overgebleven punt had een storing, dus reed ik door naar het station aan de andere kant van de snelweg, waar nog acht laders vrij waren. Bij 20% acculading begon het opladen met een snelheid van 32 kW. Volgens het scherm zou de auto in 47 minuten tot 80% opladen. Ik had echter gelezen dat hij tot 50 kW zou moeten kunnen laden, maar dat haalde hij niet.
Ik weet niet precies waarom het was niet bijzonder koud, maar ik had de wintermodus niet ingeschakeld. Misschien was de batterij daardoor niet voorverwarmd. Mijn doel was vooral om te testen hoe DC-laden werkt, dus ik ben niet lang gebleven.
Voor mijn gebruik ik rijd zelden meer dan 80 kilometer enkele reis is deze 39 kWh-variant perfect. Met wat planning kan ik overal komen waar ik moet zijn. Wel begrijp ik dat deze versie minder geschikt is voor mensen die vaak lange afstanden rijden, zeker in combinatie met de beperkte 50 kW DC-laadsnelheid.
• Comfort en zitpositie:
De Kona zit voorin erg prettig. De stoelen bieden goede zijdelingse steun en houden je stevig op je plaats. De bestuurdersstoel is ruim instelbaar, waardoor het eenvoudig is om een comfortabele zitpositie te vinden. Wanneer je het stuur naar je toe haalt, kun je bovendien ontspannen rijden met beide armen aan het stuur en je rechterarm op de armsteun.
Een keer had ik vier passagiers mee, waardoor ik mijn stoel iets naar voren moest schuiven om de persoon achter mij wat extra beenruimte te geven. Het is mogelijk, maar op langere ritten zou het voor de achterpassagiers niet comfortabel zijn. Dat komt vooral doordat de vloer achterin hoger ligt door de accu’s. Voorin merk je daar niets van.
Wat ik persoonlijk erg prettig vind, is dat de auto nog veel fysieke knoppen heeft voor belangrijke functies. Zo kun je snel de stoelverwarming of warmtepomp aan- of uitzetten, zonder eerst door menu’s op het scherm te hoeven bladeren. In sommige moderne auto’s is dat allemaal digitaal weggewerkt, wat tijdens het rijden minder praktisch is.
Met mijn lengte van 1,83 meter kan ik nog net achter mezelf zitten, al is dat aan de krappe kant. Het kan, maar ik moet wel wat onderuitgezakt zitten om mijn hoofd niet tegen het dak te stoten.
• Ruimte van de Kona
De bagageruimte is voor mij meer dan voldoende voor dagelijks gebruik.
Voor een gezin dat op vakantie wil, zou het echter wat krap kunnen worden. In dat opzicht biedt bijvoorbeeld de Kia Niro duidelijk meer kofferruimte.
Een frunk (opbergruimte onder de motorkap) ontbreekt. Ik heb online gezien dat sommige mensen de afdekplaat van de elektromotor verwijderen en er een kunststof bak in plaatsen. Dat lijkt me een slimme oplossing: in combinatie met gasveren blijft de motorkap dan openstaan, en zo creëer je een handige plek om bijvoorbeeld laadkabels of onderhoudsspullen te bewaren. Voorlopig heb ik het nog niet echt nodig, maar het is iets wat ik op termijn zeker overweeg.
• Opties en uitrusting
- Kampeermodus (Utility Mode)
Een erg leuke functie vind ik de kampeermodus, waarbij je de grote hoogspanningsbatterij kunt gebruiken om de verwarming of airco te laten draaien terwijl de auto stilstaat. Ik ben van plan dit vaker te gebruiken bijvoorbeeld als ik in de auto wil lezen of even aan mijn laptop wil werken. Voor écht kamperen is de auto waarschijnlijk wat te klein, maar het idee is wel praktisch. Waar je bij een brandstofauto bang bent dat de accu leeg raakt, heb je hier juist het voordeel van een grote energievoorraad aan boord.
- Panoramadak
Het panoramadak is een fijne optie. Het dak kan kantelen of openschuiven, waarbij het glas in het dak verdwijnt in plaats van eroverheen. Dat geeft een nette, geïntegreerde uitstraling. Met het dak open komt er veel licht in het interieur, wat het geheel ruimer doet aanvoelen.
Een ander voordeel: als het regent en je schuift de hemelbekleding dicht, wordt het geluid van de regendruppels merkbaar gedempt, wat de rust in de cabine ten goede komt.
- Head-Up Display (HUD)
Het Head-Up Display was in het begin even wennen. Ik was gewend om mijn snelheid digitaal op het instrumentencluster te zien, maar op langere ritten vooral op de snelweg vind ik het inmiddels erg handig. Wel moet ik de stoel vrij laag zetten om het goed te kunnen zien, zelfs na aanpassing van de hoogte van het HUD. Dat komt doordat het plastic projectieschermpje relatief laag gepositioneerd is. Een HUD dat direct in de voorruit projecteert, zou vanuit verschillende zithoogtes beter leesbaar zijn.
- Geluidsysteem (Krell)
Mijn Kona is uitgerust met een Krell-audiosysteem met acht speakers.
Het systeem klinkt uitstekend zowel bij muziek als bij podcasts. Er zit een subwoofer in de kofferbak, die subtiel aanwezig is. Het geluid is helder, vol en goed in balans; voor mij klinkt het simpelweg erg prettig.
Problemen en verbeterpunten
- Achteruitrijcamera: er lijkt wat vocht in de lens te zitten, zichtbaar als een klein druppeltje op het scherm. Niet storend, maar ik laat dit binnenkort wel nakijken bij de garage.
- Android Auto: werkt prima, maar alleen via een USB-kabel. Hierdoor kan het klepje van het opbergvak niet goed dicht en ligt de telefoon onhandig in de bekerhouders. Het zou beter zijn als de auto ook draadloos Android Auto ondersteunde, zoals bij de Kona met het kleinere infotainmentscherm. Verder is het scherm helder, goed afleesbaar en zonder hinderlijke reflecties.
- LED-verlichting: de koplampen zijn fel, maar de lichtspreiding valt wat tegen. De Tucson van mijn ouders (2016) heeft bijvoorbeeld betere LED-technologie met projectielenzen, terwijl de Kona reflectoren gebruikt. Hierdoor is de lichtbundel minder strak en schijnt het licht niet zo breed. In bochten zie je daardoor sneller minder van de zijkant. De high-beam assist werkt redelijk, maar niet perfect: in bochten herkent het systeem tegenliggers soms niet goed.
Verder zijn de knipperlichten, remlichten en interieurverlichting volledig LED, en die zien er netjes en modern uit.
• Conclusie:
Na 1500 kilometer kan ik zeggen dat de Hyundai Kona Electric (39 kWh) mijn verwachtingen volledig heeft waargemaakt. De auto rijdt comfortabel, stil en voorspelbaar, en voelt volwassen aan ondanks zijn compacte formaat. Het elektrische rijden bevalt me uitstekend: het verbruik is laag, vooral bij gematigde temperaturen, en voor mijn dagelijkse ritten heb ik meer dan genoeg bereik.
Voor mijn rijprofiel, met voornamelijk woon-werkverkeer en af en toe een langere rit, is deze Kona Electric een uitstekende keuze. Hij combineert efficiëntie, comfort en betrouwbaarheid op een manier die perfect aansluit bij dagelijks gebruik. Kortom: een fijne, zuinige en goed doordachte elektrische auto waar ik met plezier elke dag in stap.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
PRIVATE LEASE Hyundai Kona
Ontdek deze occasions: had je ze al gezien?

Hyundai Kona EV Premium 64 kWh | LEDER | Trekhaak | Camera | Head up Display | Stoelkoeling | Nederlandse Auto | NAP |
- 2022
- 18.768 km

Hyundai Kona 1.6 GDI HEV Fashion 64.000KM! | Parkeercamera | Climate conrtol
- 2022
- 64.403 km

Hyundai Kona EV Comfort 39 kWh | Navigatie | Achteruitrijcamera | Parkeersensoren | Adpative Cruise Control |
- 2021
- 48.420 km



