Praktijkervaring Seat Leon (2000-2006): definitieve doorbraak

'Alsof je in een VW rijdt, maar luxer en goedkoper'

Seat Leon - 4 generaties

Je hebt ongetwijfeld gelezen dat Seat ‘een moeilijk verhaal’ is. Nog altijd is niet duidelijk welke toekomst het merk echt tegemoet gaat, maar er moet wel iets gebeuren. In Nederland zijn de verkopen de laatste jaren gedaald tot onder die van het begin van de jaren 80. Een schril contrast met de jaren rond de eeuwwisseling, waarin het succesmodel Leon behoorlijk gewild was. Waarom? Dat moeten de gebruikersreviews uitwijzen. 

Rond het jaar 2000 maakte het Volkswagen-concern serieus werk van het Spaanse merk. Seat moest de sportieve rijder aanspreken, wat kracht werd bijgezet met een focus op turbomotoren en extra dik aangezette Sport- en Cupra-versies. De koets werd getekend door ontwerphuis Giugiaro, terwijl de techniek zijn basis vond in de Volkswagen Golf IV. Een gouden combinatie, want de verkoopcijfers schoten omhoog. 

Rijden met de Leon  

Bij het doornemen van de reviews komt de belangrijkste beweegreden om voor een Seat Leon te kiezen naar voren: het uiterlijk. Ook het rijden blijkt in de smaak te vallen. “Het sturen in de Leon ervaar ik als een plezier”, vat de eigenaar van een bescheiden gemotoriseerde Leon 1.6 16v het samen. “Voldoende direct en hij laat zich lekker door de bochten jagen. Ook het onderstel van deze Sport-uitvoering is lekker stug, wat bijdraagt aan een fijn bochtgedrag.”  

De eigenaar van een turbogeblazen Leon 1.8 20vt Topsport blijkt, ondanks het stevig tunen van zijn auto, een rustige rijder. “Het rijgedrag is vrij beschaafd. Ik durf eerlijk gezegd niet voluit te gaan wat betreft het 'bochten-gooi-en-smijtwerk'. Ik vind dat deze auto daar niet echt toe uitdaagt. Ik heb die mogelijkheden uiteraard al eens verkend, maar dan moet je wel de TCS uitzetten.” 

Zo’n 1.8 20v werd ook geleverd met vierwielaandrijving. Volgens de eigenaar van zo’n exemplaar voegt dat behoorlijk wat waarde toe. “Niets meer dan lof over deze auto”, klinkt zijn samenvatting. “Wil je toeren, dan kun je toeren... Wil je er vandoor als de gesmeerde bliksem... Gaan! Het 4Motion-onderstel, geleend van de Golf IV, is echt perfect. Hij ligt super in de bochten. Het is altijd schrikken als je met 80 over een grote rotonde suist, zelfs met de standaardophanging. In de regen komt de 4Motion nog meer tot zijn recht. Geen wielspin, niets... Als een streep ervandoor.” 

Ook de bestuurder van een 130 pk sterke Leon 1.9 TDI laat zich zo nu en dan door zijn Spanjaard verleiden. “De wegligging is mooi strak”, schrijft hij. “Hij kleeft over het hele bereik heerlijk aan de weg. De stugge vering en platte bandjes zijn natuurlijk niet op comfort gericht, maar ik maak er voldoende lange ritten mee zonder ernstige vermoeidheid.” Ook op hogere snelheden staat de Seat zijn mannetje. “Heerlijk zoals deze auto naar zijn top (205) blaast op de autobahn en er geen moment zenuwachtig van wordt. Op de autobahn merk je ook dat de sprints van circa 130 naar de top erg snel zijn.” 

Een tweede TDI-rijder kijkt positief terug op zijn tijd met de Leon. “Het is net alsof je in een Volkswagen rijdt, maar je hebt uiteraard een ander model, dat vele malen luxer en goedkoper is”, maakt hij de balans op. “De auto reed soepel en het koppel en vermogen was prima te noemen. Je kon er sportief mee rijden, maar ook gedoseerd. Kortom ik heb er altijd heel fijn mee gereden.” 

Passend meubilair

Even positief is de eigenaar over het sportief gesneden meubilair in zijn Sport-uitvoering. “De sportstoelen zaten perfect”, deelt hij met ons. Dat beaamt een Seat Leon 1.6 Sport-rijder: “De sportstoelen zitten ook na lange afstand gereden te hebben nog heerlijk.” 

Ook andere bestuurders hebben louter positieve woorden voor hun – meestal – sportstoelen. “De auto is voorzien van heerlijk stevige stoelen met hoge wangen voorin, waardoor je prima zit, zeker ook omdat beide stoelen in hoogte verstelbaar zijn”, meent de rijder van een andere Leon 1.6 Sport. “De stoelen zitten erg goed. Vooral de steun door de lange zitting is prettig op lange afstanden”, ervaart de bestuurder van een Leon 1.8 Topsport.  

Praktisch gebruiksgemak

Anders dan zijn Volkswagen-broeder is de Seat Leon altijd een vijfdeurs, die met zijn sportief aflopende daklijn op het randje tussen hatchback en liftback balanceert. Wie graag de kofferruimte van een sedan wilde, kon terecht bij de Toledo, waarbij de achterlichten – heel erg 2024 – met een rode balk werden verbonden. 

Toch stelt de Leon op het gebied van interieurruimte niet teleur, tenminste niet volgens een eigenaar die het uitgebreid toelicht. “Het ruimteaanbod in de auto is redelijk te noemen”, zegt de eigenaar van een Leon 1.6 Sport daarover. “Ook achterin is goed te zitten voor twee niet al te grote personen. De kofferbak is redelijk ruim, maar laat zich door de hoge tildrempel wel wat lastig beladen.” De volgende 1.9 TDI-rijder heeft blijkbaar langere personen te vervoeren: “De ruimte op de achterbank is matig”, laat hij weten. "De ruimte in de kofferbak is wel prima.” 

Dat vindt ook de eigenaar van een Leon 1.9 TDI Sport uit 2002: “Wij vervoeren achterin alleen onze dochter en die zit nog in een kinderstoel. Voor wat betreft de ruimte achterin vind ik het qua krapte wel meevallen. Ook de kofferruimte biedt ook voldoende plaats.” Een Leon Topsport-rijder is op zijn beurt minder enthousiast en schrijft: “De ruimte achterin is mede vanwege de prima sportstoelen erg beperkt.” 

Onderhoud, storings- en reparatiegevoeligheid 

Geen Praktijkervaring is compleet zonder aandacht voor onderhoud en reparaties, waarbij we de standaard onderhoudszaken buiten beschouwing laten. Waar eigenaren van een eerste generatie Seat Leon mee te maken konden krijgen? Vocht. De eigenaar van een destijds jong gebruikte Leon 1.9 TDI schrijft: “De eerste de beste regenbui beviel niet echt, want bij de portieren kwam het naar binnen gesijpeld. De vloer werd erg vochtig en bleef weken ruiken. Dit probleem kon niet worden verholpen  door de dealer.” 

De eigenaar van een 1.8 20vt Topsport was handiger dan de dealer. “Deurlekkage bij de voordeuren, waardoor de auto vol met water liep, heb ik zelf opgelost door het deurpaneel eraf te halen en de metalen deurplaat opnieuw af te kitten.” Ook maakt deze eigenaar melding van een defecte bobine rond de 100.000 kilometer, een probleem dat meer 1.8 20vt-rijders tegenkomen. Een Topsport-rijder had meer pech: “Na de eerste twee maanden werd de blauwe rook zwarte rook en bleek de turbo aan zijn einde te zijn. Met alle vreugde de turbo binnen de Bovag-garantie laten vervangen door een gereviseerde turbo.” Daar kreeg hij wel veel voor terug: “Wat een wereld van verschil was dat, het vermogen was goddelijk.”

Naast het inregenen van water blijken ook storingen aan de centrale vergrendeling een algemene Leon-uitdaging. De volgende Leon 1.6 16v Stella-eigenaar kreeg met beide problemen te maken, maar deren kon het hem niet. “Altijd starten en lopen”, concludeert hij tevreden. “Wel deed de centrale deurvergrendeling het af en toe wel of niet (de afstandsbediening op de sleutel heeft sowieso nooit gewerkt) en lekte hij regenwater bij de deur aan de passagierskant (schijnt een kwaal te zijn), maar dit schaar ik onder de kleine problemen die mij niet echt gestoord hebben.”

Rijders kozen de Leon dus vaak voor zijn uiterlijk, maar werden in de praktijk niet teleurgesteld. Het weggedrag wordt positief beoordeeld, net als de stoelen in de sportievere uitvoeringen. Voor achterpassagiers is de Leon minder ruim, al konden veel gebruikers er prima mee uit de voeten. Hetzelfde geldt voor de kofferbak. Het resultaat is genoegzaam bekend. Mochten de hoge heren van de Volkswagen Group nog niet weten wat ze met Seat aan moeten, dan kunnen ze wellicht inspiratie putten uit het succes van deze Leon.

We waarderen het als je wilt bijdragen door het bijhouden van de AutoWeek Verbruiksmonitor of door een gebruikersreview te schrijven waarin je jouw ervaringen met de auto deelt. Daarmee help je potentiële kopers echt vooruit!

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (20) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum