Seat Leon 1.6 16V Stella (2001)
autoreview
Signalement
Uitvoering | Leon 1.6 16V Stella |
---|---|
Versnellingen | 5, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2001 |
Jaar van aanschaf | 2017 |
KM-stand bij aanschaf | 270.000 km |
KM-stand laatst | 285.000 km |
Seat Leon
- 285.000 km
Nadat ik vrij vlot mijn Mercedes youngtimer voor een goed bod kon verkopen, moest ik snel op zoek naar een vervangende auto. Dit mocht een goedkope auto zijn met hoge km. stand om de winter te overbruggen en zodat ik in de tussentijd rustig op zoek kon naar een mooie youngtimer.
Ik vond de Seat Leon altijd al een leuk model dus daar ben ik eerst naar gaan zoeken. In de buurt stond een rood exemplaar met 270.000 km. op de teller en een relatieve zuinige 1.6 motor (niet onbelangrijk daar ik veel moet rijden). De proefrit beviel goed, maar de doorslag gaf eigenlijk dat de auto te koop stond bij een poetsbedrijf, waardoor hij er, ondanks dat het een rokersauto was, van binnen superfris en schoon uitzag. De blanke lak liet wel op alle plaatsen los (de vorige eigenaar scheen met een hoge druk spuit de auto te hebben gewassen), maar het regende die dag dus op een natte auto viel dat niet zo op (beginnersfout, koop nooit een auto in de regen). Voor 1150 euro heb ik de auto gekocht.
De eerste km's bevielen goed. Ik vond dat de auto zeer stevig op de weg lag en erg koersvast was. Met mijn 1,88 m. kon ik een goede zitpositie vinden. De rode dashboardverlichting is mooi, vooral in het donker, maar gaat wel meteen aan, waardoor je soms denkt dat je de verlichting al aan hebt, terwijl dat niet het geval is. De auto maakt algeheel een degelijke indruk, zonder veel rammeltjes of kraakjes. Ergonomisch zitten alle knoppen waar je ze verwacht. Ik moest wel even wennen aan de van binnenuit te openen tankdop. Elke keer vergat ik dat, waardoor je van de pomp eerst de auto weer moet induiken om de tankdop te ontgrendelen. Op de snelweg is de auto redelijk stil, weinig windgeruis en zo'n 3500 toeren bij 130 km. Omdat ik veel snelwegkilometers heb gemaakt, was mijn gemiddelde verbruik zo'n 1 op 13,5, best wel netjes vind ik. Ik heb de after market radio vervangen door een originele Seat radio. In beide gevallen was het FM-bereik bar slecht. Ik kon maar weinig zenders ontvangen en na 30 km vanaf mijn woonplaats kon ik de lokale zender al niet meer beluisteren. Zal wel aan de antenne hebben gelegen, maar ik heb het verder maar zo gelaten, er is toch alleen maar reclame op de radio.
Ik heb de auto een oliebeurtje, 4 nieuwe bougies en een nieuw luchtfilter gegeven. Bij het vervangen van de bougies gelijk even de compressie gemeten. Die was in orde, altijd een geruststellend gevoel. Het standaard stuurtje was nogal gaar dus dat heb ik vervangen door een lederen sportstuur. De voorwielophanging rammelde een beetje, maar dat lag aan versleten stabilisatorstang rubbertjes, dus die heb ik vervangen. Bij de carterontluchting lekte hij wat olie. Ook dit lag aan een versleten rubbertje, dus ik heb er een nieuwe carterontluchting opgezet.
Op een zeker moment ging het motormanagement lampje branden. Ik heb de auto laten uitlezen en toen bleek dat het voorste deel van de uitlaat en de katalysator niet helemaal luchtdicht meer waren waardoor de lambda sonde verkeerde waardes meette. Vervangen van de onderdelen, exclusief werkloon, zou zo'n 250 euro kosten. Dat heb ik nog maar even uitgesteld, omdat de auto verder, op wat sportuitlaat-geluiden na, prima reed.
Voor de rest heb ik eigenlijk geen problemen met deze auto gehad. Altijd starten en lopen. Wel deed de centrale deurvergrendeling het af en toe wel of niet (de afstandsbediening op de sleutel heeft sowieso nooit gewerkt) en lekte hij regenwater bij de deur aan de passagierskant (schijnt een kwaal te zijn), maar dit schaar ik onder de kleine problemen die mij niet echt gestoord hebben.
In de derde cilinder kwam steeds een laagje olie te staan. Dit lag aan een gare kleppendekselpakking. Omdat er geen sprake was van overmatig olieverbruik, heb ik dit in eerste instantie maar zo gelaten. Het schijnt ook niet simpel te verhelpen te zijn door het oplichten van het kleppendeksel en de pakking te vervangen, maar het moet gecombineerd worden met het vervangen van de distributieriem, wat bij mijn auto bij 300.000 km moest gebeuren.
Dus na 16.000 km met deze auto te hebben gereden, kwam ik voor de vraag te staan: doorrijden en investeren in noodzakelijk onderhoud (uitlaat, distributieriem) of afscheid nemen? Omdat de afbladderende blanke lak mij toch wel begon te storen (is ook niet echt representatief) heb ik toch maar voor het laatste gekozen. Ik heb hem ingeruild, niet op een youngtimer, maar op een Citroën C4 uit 2007 met 210.000 km. Mede omdat ik dit toch wel een mooi model vind om te zien (ik bedoel dan niet de coupé versie).
Al met al, als ik alle kosten bij elkaar op tel (verzekering, wegenbelasting, benzine, onderhoud € 175 en afschrijving € 250), kom ik voor mijn Seat Leon op een bedrag van 17 cent per km.
Ik denk niet dat ik dat met mijn C4 ga realiseren, gezien de hogere aanschafprijs en dus afschrijving, maar we zullen zien.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Lezersreacties (0)
Reageren