Praktijkervaring Saab 9-3 NG: voor eigenzinnige rijders
'Een heerlijke comfortabele auto voor de lange afstanden'
- Elco van der Meer
- Praktijkervaring
Het merk Saab bestaat al ruim tien jaar niet meer, toch spreekt het nog tot de verbeelding. Het faillissement heeft desondanks een groot nadeel: door het verscheiden van het merk in 2011, en nog eens in 2014, heeft een Saab het nooit geschopt tot een artikel in deze rubriek. Nu we ons voorlopig op youngtimers richten is het tijd voor een revanche. Wat vinden en vonden eigenaren van de laatste 9-3?
Deze generatie werd gelanceerd in 2002 en wordt intern ‘9-3 NG’ genoemd, waarbij NG staat voor New Generation. Het is alsof de Zweden wisten dat er hierna geen derde 9-3 meer zou komen, want hoe zou die dan moeten heten? Anyway, in plaats van een semantische discussie te beginnen kijken we liever naar deze Saab. Hoewel het model veel gebruikmaakt van General Motors-techniek is er maar weinig Opel in te zien. Naast de 9-3 Sport Sedan en een Sport Estate stationwagon was er ook een cabriolet, die in dit artikel alle drie een rol spelen.
De 9-3, een praktische Saab?
Bij de keuze voor een Saab speelt emotie vaak een rol, toch bekijken sommige eigenaren hem ook door een praktische bril. We beginnen met de kritische eigenaar van een 9-3 sedan, of sorry, Sport Sedan. “De kofferbak is m.b.t. inhoud/volume groot genoeg, maar heeft in deze sedanuitvoering een onpraktische kofferbakklep gekregen”, schrijft hij. “Alles moet via deze kleine klep naar binnen en zodoende kun je geen grote voorwerpen vervoeren. Grote voorwerpen zouden wellicht passen maar krijg je er simpelweg niet in!” Ook over de passagiersruimte heeft deze eigenaar klachten. “De ruimte voorin de auto is prima qua afmetingen, maar met mijn 1,96 meter houdt men achterin weinig ruimte meer over. Wanneer ik vervolgens achterin plaatsneem dan vallen hoofd- en beenruimte niet mee en worden langere ritten onprettig.”
Over dat laatste valt ook de eigenaar van een 9-3 Sport Estate. “De ruimte op de achterbank valt ons soms weleens wat tegen met nu 2 kinderen onder de 2 jaar.” Dat blijkt allerminst een reden om de Saab van de hand te doen. “Mede daarom moest onze tweede auto, BMW Z3, plaats maken voor een Volvo V70.”
Opvallend genoeg komen de meeste loftuitingen over het gebruiksgemak van cabriorijders. “Nee, het is een heerlijke comfortabele auto voor de lange afstanden”, aldus de eigenaar van een Cabrio 1.8t Vector uit 2008. “Die ook nog eens praktisch is door de grote kofferruimte. Deze wordt minder groot als de kap geopend is, maar biedt dan nog steeds voldoende ruimte voor de bagage van twee personen.” De eigenaar van een 9-3 Cabrio 2.0 Turbo gaat zelfs met het gezin in de Saab op vakantie omdat de airco van hun stationcar plots dienstweigert. “We hebben toen gemerkt dat het (zolang je geen eigen tent en kampeerspullen mee hoeft te nemen) prima werkt om, zolang de kinderen nog niet al te groot zijn, met minimale bagage met de Saab op zomervakantie te gaan! Kleding en overige spullen niet in tassen doen, maar los in de kofferbak. Dat scheelt loze ruimte.” Dat het kan betekent niet dat het optimaal is, geeft hij later aan. “Uiteraard is-ie niet geschikt als enige auto, zeker niet voor een gezin met kinderen, waarin je toch geregeld behoefte hebt aan wat meer liters bagageruimte.”
Zitcomfort Saab 9-3
Een ander Zweeds merk gooit altijd hoge ogen als het gaat om zitcomfort, hoe zit dat bij Saab? “De stoelen zijn bovengemiddeld goed, want ik zit er met mijn 190 cm goed in en stap fit uit na elke rit”, meent de eigenaar van een 9-3 Sport Sedan 1.8t uit 2007. De rijder van een Sport Estate uit 2006: “Het zijn geen Volvo stoelen, die zijn beter, maar zeker als je niet te lang bent zijn dit erg goede stoelen. Je kunt zonder vermoeid te worden lange afstanden rijden.” Ook de eigenaar van een 9-3 Sport Estate 1.9 TiD met inmiddels bijna 380.000 kilometer op de teller is positief. “Zeer comfortabel en de stoelen zitten na al die jaren nog steeds zeer goed. Leer is gescheurd, maar dat is deels onze fout door het nooit in te smeren.”
Ook cabriorijders genieten duidelijk van het zitcomfort. “Ook op hele lange (vakantie)ritten blijken de zacht overkomende stoelen vooral enorm comfortabel”, ervaart de bestuurder van een 9-3 Cabriolet 1.8t Vector. De overtreffende trap: “Er zijn geen betere stoelen dan de heerlijke lederen verwarmde en compleet naar persoonlijke voorkeur aan te passen fauteuils waar bestuurder en bijrijder zich in mogen vleien;”
Op pad met de 9-3
Saab noemde de sedan en station liever Sport Estate en Sport Sedan, dat schept verwachtingen. Voor de eigenaar van een, jawel, 9-3 Sport Estate 1.8i Linear Sport, komen die alvast uit. Hij benadrukt graag “het sportieve gedrag van de auto op binnenwegen en in steden of dorpen. Het is een stationwagen, maar hij gedraagt zich als een snel, rappe, wendbare auto in de bebouwde kom.”
De eigenaar van een 9-3 Sport Sedan is iets genuanceerder. “De 9-3SS stuurt prima, niet razor sharp maar wel met gevoel. Op de snelweg stil, comfortabel en soepel. Waar ik het sturen in dit type een enorme vooruitgang vind t.o.v. zijn voorganger is daarentegen het stuurgedrag op hoge snelheid (190+) wat vager en zoekerig. Heeft waarschijnlijk te maken met de passieve besturing van de achteras. Korte bochten gaan er beter mee dan met het vorige model, bij hoge snelheid is dit systeem minder een succes.” Want inderdaad, op elke voorwielaangedreven 9-3 NG paste Saab, onder de naam ReAxs, een passief sturende achteras toe die de wegligging in bochten moest verbeteren.
Volgens een andere Sport Sedan-rijder doet die as juist het tegenovergestelde. “Het onderstel van de Saab kraakt wat (typische 9-3 kwaal) maar is wel comfortabel. Sportief zou ik het, ondanks de benaming Sport Sedan, toch echt niet noemen. De meesturende achteras zorgt voor een kleine draaicirkel – een enorm pluspunt – maar ook voor gereduceerde grip in de snellere bochten. Niet extreem, maar genoeg om aan te moeten wennen na een jaar in een Skoda Citigo met een wegligging als een kart.” Het is fijn om te lezen dat de draaicirkel aangenaam kort is, maar daar draagt deze asconstructie zeker niet aan bij. Andere rijders zijn vooral tevreden over het weggedrag, zonder daar al te diep op in te gaan. “De rijeigenschappen zijn prima, hij komt goed door de bocht en de stuurrespons is goed zonder dat hij heel stug geveerd is”, vindt bijvoorbeeld de eigenaar van een 9-3 Sport Estate 1.8t Intro Edition.
De eigenaar van een 9-3 Cabrio 2.0 Turbo Aero ervaart zijn auto als minder sportief. “Nodigt uit tot een rustige rijstijl, geen bochtenridder of stoplichtsprinter.” De eigenaar van een 9-3 Cabrio 1.8t Vector is in eerste instantie minder te spreken over het stuurgevoel. “In het begin leek de besturing nog wat 'vaag', maar met nieuwe banden én een bezoekje aan een uitlijnspecialist is er niets meer te klagen.”
Onderhoud, storingen en irritaties
Onderhoud en reparatie bij auto’s van een failliet merk een uitdaging? Bij Saab lijkt dat mee te vallen. Nog altijd zijn er in Nederland merkspecialisten actief die zich toeleggen op het rijdend houden van – inmiddels – oude Saabs. Dat kan niet tegengaan dat onderdelen moeilijker te krijgen zijn, merkt althans de eigenaar van een jonge 9-3 Sport Estate uit 2010. “Het blijkt dat de levering van Saab-onderdelen wel steeds iets lastiger wordt, en sinds Hedin de onderdelen maakt, het ook moeizamer wordt. De meeste onderdelen gaan wel, alleen bepaalde specifieke Saab onderdelen kunnen soms lastig zijn.”
Het scheelt dat, in ieder geval bij onze rijders, er veel heel blijft. Dat geldt niet voor de kachelventilatoren, die regelmatig een irritant piepgeluid produceren of helemaal de geest geven. Het bijgeluid overstemmen met de audioinstallatie lijkt niet de beste optie: meerdere eigenaren geven aan dat de geluidskwaliteit van het systeem te wensen overlaat.
De 9-3 Cabrio kent een specifiek aandachtspunt: meerdere rijders merken op dat hun auto bij de afdekplaat van de kap roest vertoont. “Die vraagt links en rechts aandacht én (preventief) onderhoud c.q. reparatie vanwege de matige afwatering op die plek”, licht een rijder toe. Een ander kwam er minder goed vanaf. “Uiteindelijk waren we er nog net op tijd bij, maar was ik wel €1.600,- armer. De roestduivel had op diverse plaatsen onder de afdekplaat huisgehouden.”
Afgezien van bovenstaande pijnpunten zijn eigenaren overwegend tevreden met de kwaliteit van hun Saab. Ook al worden de auto’s allang niet meer gemaakt, vermoedelijk zorgen liefhebbers en specialisten ervoor dat we de 9-3 NG nog lang op onze wegen zullen zien.
Had je deze auto's al gezien?
Lees ook
Saab 9-3 Cabriolet 2.8 Turbo V6 Aero - Op de Rollenbank
Praktijkverbruik Saab 9-3: hoe zuinig is deze youngtimer?
Voor €10.000 geniet je van open rijden met deze klassieke cabriolets
Op zoek naar een D-segment diesel - Jaguar XE (2015) - Saab 9-3 (2009) - Audi A4 (2013)
Saab 9-3 Sport Sedan 1.8t Linear (2008)
Lezersreacties (14) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.