Opel Corsa - Eerste Rijtest

Frans Duits

69 reacties

Video
AutoWeek 48 2019
AutoWeek 48 2019

Je leest het in AutoWeek 48 2019

De Corsa is de eerste volledig nieuwe Opel sinds de Duitsers onderdeel uitmaken van het Franse PSA-concern. Hoeveel vrijheid hebben ze in Rüsselsheim nog om de populaire hatchback een eigen karakter mee te geven?

De vorige twee Corsa’s (D en E) deelden hun platform nog met de Fiat Grande Punto, maar voor de nieuwe Corsa (de F) speelde Opel leentjebuur binnen moederconcern PSA. Concreet betekent dit dat de nieuwe Corsa onderhuids grote verwantschap vertoont met de net nieuwe Peugeot 208. Van badge-engineering is overigens geen sprake.

In slechts 2,5 jaar hebben ze in Rüsselsheim een auto ontwikkeld die zowel vanbuiten als vanbinnen helemaal Opel is. Overigens was er voordat PSA in beeld kwam op papier al een Corsa helemaal klaar, maar dat GM-project is in de prullenbak geëindigd ten faveure van de auto waar we nu kennis mee maken. Het betekent onder andere dat er onder de motorkap krachtbronnen zitten die we nog niet eerder in de Corsa zagen, allemaal afkomstig van PSA. Overigens bestaat het motorenaanbod niet alleen uit benzine en diesel, er is ook een elektrische variant.

LENIGHEID GEWENST

Dat de basisafmetingen van de nieuwe Opel Corsa in de buurt liggen van de Peugeot 208 zal weinig verbazing wekken. Dat brengt met zich mee dat de compacte Opel niet bepaald de grootste in zijn soort is. Daar wordt je direct mee geconfronteerd wanneer je boven de middelmaat uitsteekt. Niet zozeer qua hoofdruimte, die is voorin dik in orde. Wel merk je dat de pedalen te dicht naar de bestuurder toe staan ofwel dat het stuur niet ver genoeg naar je toe gehaald kan worden. Hierdoor zit je met bijna haaks gebogen knieën achter het stuur. Niet dat we nu direct bang zijn voor trombose, maar we kennen auto’s in het B-segment waar dat een stuk beter voor elkaar is. De nieuwe Corsa is een stuk lager dan zijn voorganger en dat merk je duidelijk wanneer je op de achterbank zit. Je schuurt al snel met je kruin langs de hemelbekleding.

Daarbij komt ook nog eens dat die bekleding net achter je hoofd extra laag zit om de scharnieren van de achterklep af te dekken. Instappen achterin vraagt een beetje lenigheid, het portier is vrij smal. Dat vergemakkelijkt ook niet het vastgespen van een kind in een zitje. Hoe anders is dat bijvoorbeeld bij een Volkswagen Polo of een Renault Clio.

TE ELFDER URE

Op de afwerking van het interieur valt weinig aan te merken. Het ontwerp draagt een duidelijke Opel-signatuur, zelfs de textuur van het kunststof is zoals we dat kennen van andere Opels. Dat kunststof is hier en daar van het hardere soort, maar wekt wel de indruk dat het lang mooi blijft en een hele tijd meegaat. Voor de indeling van het dashboard heeft Opel bepaalde stromingen zoals we die in het PSA-concern zien, gelaten voor wat ze zijn. Dus geen instrumentarium dat boven een laag stuurwiel uitsteekt, maar gewoon goed zicht op de klokken door een groot en voldoende hoog in te stellen stuurwiel. We hebben met twee benzinevarianten gereden, de 100 pk-versie met handbak en de 130 pk-versie, die er alleen met automaat is. De eerste had een lekker overzichtelijk conventioneel instrumentarium, de tweede was voorzien van het optionele digitale instrumentarium. Het is de vraag wat de toegevoegde waarde daarvan is. Het is gewoon een rechthoekig scherm dat lijkt te verzuipen in de boonvormige instrumentariumruimte. Alsof deze optie te elfder ure nog even aan de auto is toegevoegd. Wat een verschil met het 3D-instrumentarium van de Peugeot 208. En dan te bedenken dat de manier waarop de informatie geprojecteerd wordt ook nog eens minder overzichtelijk is dan bij het gewone instrumentarium.

De standaard airconditioning bedien je gewoon met een set fysieke knoppen, dat hebben ze bij Opel keurig buiten het infotainmentscherm weten te houden. Opmerkelijk is wel dat je de temperatuur niet in graden in kunt stellen, het is gewoon een tikkie meer rood of een tikkie meer blauw. De tegen bijbetaling beschikbare automatische airco werkt wel met graden, maar gek genoeg leidt dat systeem je na een druk op een van de fysieke knoppen direct naar een aircomenu in het multimediasysteem. Voor elk wat wils.

UITGEBALANCEERD

Hoewel de Corsa leunt op techniek uit de PSA-schappen hebben de Duitsers er toch genoeg Opel-DNA in weten te stoppen. Geef tien kinderen een gelijk setje legostenen en ze zullen allemaal iets anders bouwen. Zo lijkt het ook bij de nieuwe Corsa.

Het Corsa-onderstel maakt een meer uitgebalanceerde indruk dan dat van de 208. De auto gaat lekker stabiel over het wegdek, zelfs bij snelheden die straks niet meer mogen in Nederland. En dat geldt dan zowel voor de 100 pk-versie die we reden met winterbanden als voor de auto met 130 pk die geschoeid was met een set lage Michelin Pilot Sports. Opmerkelijk overigens dat ook met sportief rubber de auto absoluut niet oncomfortabel wordt. Op dit vlak hebben ze bij Opel hun zaken goed voor elkaar. De stuurinrichting sluit hier keurig op aan, op kunstmatig gedrag hebben we die niet kunnen betrappen. Koersvast en mooi neutraal gaat de Corsa de bocht om. Het onderstel weet prima raad met de aandrijfkrachten.

Naast een 102 pk dieselen een 136 pk elektromotor is de Corsa er met drie benzinemotoren, naar keuze met 75, 100 of 130 pk. Voor dagelijks gebruik kun je met de 100 pk-variant prima uit de voeten. Die motor heeft een prettig karakter, hij reageert netjes op het gaspedaal en heeft over een breed toerenspectrum genoeg trekkracht beschikbaar om lekker vlot met het verkeer mee te komen, hooguit dat je hem bij lage snelheden iets te veel hoort knorren. Vergeleken met dezelfde versnellingsbak in de Peugeot 208 laat de bak zich in de Corsa net even soepeler bedienen. Het gaat om nuances, maar er is verschil.

De 130 pk-versie vormt een heel fijne twee-eenheid met de automatische transmissie. Dat er in deze combinatie meer pit zit dan bij de 100 pk-motor zal niemand verbazen. Vooral de werking van de versnellingsbak valt op. Zeker vergeleken met de DSG’s uit het Volkswagen-concern is het een verfijnd samenspel van mechanica en elektronica. Er wordt alert op het gaspedaal gereageerd, geen moment is er sprake van enige aarzeling. Telkens weer weet de elektronica op het juiste moment het juiste verzet te kiezen. En het schakelen zelf gaat ook lekker snel en soepel. Bij de twee auto’s waarmee we hebben gereden, loopt de aandrijving keurig met de ondersteltechniek in de pas.

LICHT IN HET DUISTER

Op veiligheid heeft Opel niet bezuinigd. Standaard beschikken alle uitvoeringen van de nieuwe Corsa over actieve cruisecontrol, rijbaanassistentie, een automatisch remsysteem en vermoeidheidsherkenning. Vaak moeten dit soort voorzieningen los of als onderdeel van een pakket bijbesteld worden, terwijl veiligheidsvoorzieningen vaak niet de eerste opties zijn waar de consument zijn portemonnee voor wil trekken.

Wel moet er bijbetaald worden voor de IntelliLux LED Matrix-verlichting. Die staat voor een stevige € 899 in de optielijst maar is zeker het overwegen waard. We hebben het in het donker uitgeprobeerd in een buitengebied zonder straatlantaarns en het is opmerkelijk hoe goed dit automatische grootlichtsysteem ervoor zorgt dat tegenliggers of de bestuurder in de auto voor je niet verblind worden doordat de lichtbundel zich automatisch aanpast terwijl je zelf volop zicht houdt.

De versies met verbrandingsmotor zijn per direct leverbaar, de prijslijst begint bij € 16.999. En daarmee is de Corsa net iets goedkoper dan de vergelijkbaar gemotoriseerde Peugeot 208. Voor de elektrische variant moeten we nog een paar maanden geduld hebben.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

  • +Prettig onderstel
  • +Pittige motoren
  • -Armoedig digitaal instrumentarium
  • -Krap achterin

Signalement

Merk Opel
Model Corsa 1.2 Turbo 130pk GS Line
Carrosserie 5-deurs, hatchback
Transmissie 8 versnellingen, sequentiële automaat
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 29.750

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 3-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.199 cc
Maximaal vermogen 96 kW / 130 pk bij 5.500 tpm
Maximaal koppel 230 Nm bij 1.750 tpm
Inhoud brandstoftank 44 l
Lengte / breedte / hoogte 4.060 mm / 1.765 mm / 1.433 mm
Wielbasis 2.538 mm
Massa leeg 1.133 kg
Laadvermogen 517 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.200 kg / 615 kg
Banden195/55R16Prijzen
Topsnelheid 208 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 8,7 s
Brandstofverbruik 5,6 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 122 g/km

PRIVATE LEASE Opel Corsa

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (69) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum