Stel, de auto die je in je jeugd in de straat zag staan, komt op een bijzondere manier op je pad. Dan maakt je hart meer dan een sprongetje. Dat was zeker het geval bij Erik Krüse, die vijf jaar geleden deze geweldige BMW 320 kreeg aangeboden. Daarmee is voor hem de cirkel rond.
Van de buurman
We schrijven 1981; Erik was net tien lentes jong en verhuisde met zijn ouders naar Arnhem. Op de achterbank van een BMW; zijn vader was het merk trouw. De liefde voor auto’s zat er mede daardoor al vroeg in, dus het was niet zo verwonderlijk dat Eriks blik meteen op een groene 3-serie in de straat viel. Een 320 nog wel, met zescilinder. “Het was de auto van de buurman. Hij heeft er iets meer dan twee jaar in gereden en daarna aan zijn zoon Joep verkocht. We hadden goed contact met deze mensen en dat is altijd zo gebleven. Een jaar of vier, vijf geleden belde Joep mij op en vroeg of ik de BMW wilde ophalen en ermee wilde gaan rijden. Ik was er even helemaal stil van. Ik wist wel dat de auto door persoonlijke omstandigheden al sinds 1986 in de garage stond en dat er heel af en toe een ritje mee gemaakt werd. Dat verklaart de lage kilometerstand en de goede staat.”
Er staat nog geen twee ton op de teller van de 47 jaar oude 320, met zijn befaamde zes-in-lijn inmiddels een felbegeerde BMW in de wereld van liefhebbers. Om nog maar te zwijgen van de 323i. Maar ook de iets minder krachtig gemotoriseerde versies van de E21 kunnen zich in een stijgende belangstelling verheugen, zelfs de 315, het uitgeklede en scherp geprijsde instapmodel van begin jaren 80.
Vanuit elke hoek een ranke, sportieve verschijning: de E21.
Ongefilterd genot
In de jaren 70 ging het echt crescendo met BMW, na een moeizame naoorlogse herstart. Met de komst van de bekende 02-serie in 1966 begon het al bergopwaarts te gaan. Ook Erik heeft goede herinneringen aan dat model, zo blijkt. “Mijn eerste auto was een 2002 tii, die had ik nooit weg moeten doen. Het was toen al een oudje, maar ik voelde mij de koning te rijk.” Er is vandaag ook iemand heel erg in zijn sas, zo horen we als keurmeester Dennis Koldewijn terugkeert van zijn vaste proefrit. “Het is precies dezelfde kleur als de 315 die ik ooit had. Zelfs het interieur is exact gelijk. Zo’n zescilinder maakt het plaatje helemaal compleet en ik heb dan ook genoten van deze 320. Dit is het echte autorijden, ongefilterd genot.”
We begrijpen dit als geen ander. Erik is samen met zijn zoon Max naar Soesterberg gekomen en al snel blijkt dat het autovirus is overgedragen. Junior heeft zijn eigen project: een Volvo 940 waar een turbomotor in moet komen. Vanuit dat perspectief is het nog leuk om te melden dat Erik samen met zijn vader in 2011 op de foto ging met hun gezamenlijk gerestaureerde, knalrode Toyota Land Cruiser BJ40. En een Volvo XC90 D5, die we te gast hadden voor de AutoWeek-rubriek Klokje rond. Tegenwoordig staan er twee Japanners in de garage als dagelijkse auto’s: een Lexus LS 460 en een LX 470. Maar ook nog een BMW: een 120d xdrive.
Gaat nooit meer weg
We horen dat de motor van de 320 in 1988 flink is aangepakt in verband met een olielekkage bij de cilinderkop. Die is eraf geweest en met een nieuwe pakking tussen blok en kop was het euvel verholpen. De afgelopen paar jaar is er ook het nodige gesleuteld. “We hebben alle koelslangen vernieuwd, om te voorkomen dat we stranden met een oververhitte motor. Dat we alsnog een keer bleven staan, kwam door de V-snaar die knapte. Gelukkig is dat bij een auto als deze snel te repareren. Ik merk wel dat de motor mooier is gaan lopen, nu we er iets vaker mee rijden. Van stilstaan wordt een auto niet beter. We moeten ook nog eens goed naar het brandstofsysteem kijken. Na het voltanken ruik ik benzine en zijn er sporen van lekkage.”
Ook Dennis heeft nog wel een paar kleine kritiekpuntjes, zoals een beetje olielekkage en hier en daar beginnende roest. Maar alles nog in het beheersbare. De motorruimte is om door een ringetje te halen, zo schoon. Dat geldt ook voor het interieur. Smetteloos. “We koesteren deze auto, al was het maar vanwege de historie. De cirkel is rond. Ik groeide op met BMW en de liefde is altijd gebleven. En we hebben Joep moeten beloven dat we deze auto nooit verkopen, maar dat hadden we zonder die belofte ook al niet gedaan.”
De BMW 320 op de brug bij Carrec.
Eigenaar BMW 320
Naam Erik Krüse
Bouwjaar 1971
Beroep zelfstandig consultant
Eerste auto BMW 2002tii
Droomauto AC Cobra 427
Geschiedenis: altijd tweedeurs
Na de 5-serie (E12) uit 1972 is de 3-serie de tweede BMW met een dergelijke typeaanduiding; in 1977 volgt de 7-serie. De E21 3-serie – altijd tweedeurs – trapt eind 1975 af met louter viercilindermotoren. In 1977 volgt er een eerste update. Daarbij maken de 320 en 320i plaats voor een 320/6 en een 323i. De eerste is een 2.0-zescilinder met carburateur; de 323i is het topmodel, dat al snel uitgroeit tot een iconische sportsedan. De 320 levert 122 pk, de 323i schopt het tot 143 pk. In 1981 vult BMW het programma aan de onderkant aan met de 315. Het ‘spaarmodel’ levert 75 pk en is 2.400 gulden voordeliger dan de 316. De opvolger E30 verscheen in 1982.
Wat een prachtige interieurs maakte BMW toch in die jaren.
Onderhoudshistorie
In het verleden kreeg de motor een nieuwe koppakking. Recent zijn alle slangen van het koelsysteem vernieuwd, net als de V-snaar. Verder gewoon het reguliere onderhoud, met olie, filters, bougies en banden.
De mening van Carrec Technocenter
Dennis: “Resedagrün, groene stoelen en groene vloerbekleding. Dan heb ik het over een van mijn eerste auto’s, een BMW 315. Leuk dat je ongeveer dertig jaar later met een E21 in Resedagrün mag rijden. Dit keer met een smeuïge zes-in-lijn die klinkt zoals de BMW-zescilinder hoort te klinken. De proefrit was een feestje, een scheefstaand stuur en een losliggend pedaalrubber de enige dingen die daarbij opvielen. Onder de auto was er wel wat olielekkage die aandacht verdient en wat beginnende roestplekjes aan de chassisbalken die behandeld mogen worden. Als je bedenkt dat deze BMW ruim 180.000 km heeft afgelegd, is de algehele staat echter héél goed.”
Misschien geen krachtpatser, maar de zescilinder staat garant voor veel genot.
Signalement
| Merk | Bmw |
|---|---|
| Model | 320 |
| Carrosserie | 2-deurs, sedan |
| Transmissie | 5 versnellingen, handgeschakeld |
| Aandrijving | achterwielaandrijving |
| Nieuwprijs | € 14.882 |
Specificaties
| Brandstof | benzine |
|---|---|
| Motor | 6-cil. in lijn |
| Cilinderinhoud | 1.990 cc |
| Maximaal vermogen | 90 kW / 122 pk bij 6.000 tpm |
| Maximaal koppel | 160 Nm bij 4.000 tpm |
| Inhoud brandstoftank | 58 l |
| Lengte / breedte / hoogte | 4.355 mm / 1.610 mm / 1.380 mm |
| Wielbasis | 2.563 mm |
| Massa leeg | 1.115 kg |
| Laadvermogen | 435 kg |
| Aanhangermassa geremd / ongeremd | 1.200 kg / 500 kg |
| Banden | 185/70HR13Prijzen |
| Topsnelheid | 181 km/h |
| Acceleratie 0-100 km/h | 10,7 s |
| Brandstofverbruik |

Lezersreacties (38) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.