Automobilist nu ook de melkkoe voor gemeentes
Parkeergelden binnen 10 jaar verdubbeld
Huiseigenaren een ‘melkkoe’ voor gemeentebestuurders? Die rol lijkt definitief te zijn overgenomen door automobilisten. De gemeentelijke inkomsten uit parkeergelden stijgen dit jaar met bijna 12 procent, en zijn in nog geen tien jaar tijd zo goed als verdubbeld, blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek woensdag naar buiten brengt.
Inwoners, toeristen en bedrijven betalen dit jaar samen 8 procent méér aan gemeentebelastingen dan in 2024. Daarmee stijgt dat bedrag ruim twee keer zo hard als de verwachte inflatie van ruim 3 procent. Maar de parkeerinkomsten stijgen dus bijna vier keer zo snel als de inflatie. Van elke €100 die gemeenten aan belastingen innen, komt inmiddels ruim een tientje uit de parkeerautomaat.
Komend jaar komen de parkeerinkomsten van alle gemeenten uit op bijna 1,5 miljard euro, 154 miljoen euro meer dan in 2024. Bijna driekwart van die stijging komt op naam van de vier grote steden plus Arnhem en Breda. Daar is op meer plaatsen betaald parkeren ingevoerd, én zijn de tarieven verhoogd.
Ook buiten de stad
Maar ook buiten de grote stad rukt betaald parkeren op, bleek afgelopen maand nog uit onderzoek in opdracht van tv-programma EenVandaag. In twee jaar tijd nam het aantal betaalde parkeerplekken met een kwart toe, en in de tien jaar daarvoor ook al met bijna een derde. Negen gemeenten die vorig jaar nog geen parkeerheffingen op hun begroting hadden staan, hebben dat dit jaar wel. Dat gaat van Dinkelland tot Maassluis en van Waddinxveen tot Eijsden-Margraten.
Dat gemeenten aan de parkeerknop draaien, heeft zo zijn redenen. Ten eerste mag parkeergeld, net als de ozb, in de pot met algemene middelen: de gemeente mag er parkeerwachten van betalen, maar bijvoorbeeld ook een nieuw zwembad of hulpprogramma’s voor mensen met schulden. Inkomsten uit pakweg de rioolheffing of de aanvraagkosten voor een paspoort mogen niet op ‘de grote hoop’.
In Rotterdam verdedigt coalitiepartij Leefbaar de keuze om bezoekers meer te laten bijdragen met de uitleg dat de ozb zo binnen de perken kan blijven. Daarbij willen gemeenten voorkomen dat bezoekers hun auto in een buitenwijk parkeren, terwijl ze in het centrum moeten zijn. Niet elke gemeente krijgt overigens de handen op elkaar voor hogere parkeergelden: in Gouda, waar de raad woensdag stemt over betaald parkeren in het centrum, proberen bewoners van datzelfde centrum dat met een brandbrief tegen te gaan.