Welke voordelen heeft losse autonavigatie?

Navigatieapparaat van Tomtom | ANP

De navigatiekastjes achter de voorruit lijken met af fabriek ingebouwde navigatie en de routeplanners op smartphones hun langste tijd te hebben gehad. Welke voordelen heeft losse autonavigatie nog ten opzichte van de smartphone?

Je zag ze jaren geleden veel vaker dan nu achter de voorruiten hangen: de losse autonavigatietoestellen. TomTom is er een soortnaam van geworden maar ook Garmin en Mio zijn bekende namen op dat gebied. En er zijn er nog wel meer. Hebben de vaak gratis of goedkope apps op de smartphone samen met de ingebouwde navigatie voordelen die losse autonavigatie overbodig gemaakt?

Van onze partner
Waar ga je naar toe?
Bij bol.com vind je een grote keuze aan navigatie voor de auto die je snel op je bestemming brengen en om files heen leiden.

Ingebouwde navigatie in de auto

Veel auto’s hebben een ingebouwde routeplanner. Dat is erg degelijk en veilig. Het zit immers in het dashboard gebouwd met een lekker groot scherm. Echter: de logica achter de bediening wil bij vooral oudere systemen wel eens zoek zijn. En als we het toch over de oudere systemen hebben: de kaarten zijn vaak achterhaald en als je ze wilt actualiseren, dan zijn ze vaak kostbaar en nog steeds snel een jaar oud. Bovendien hebben ze niet altijd actuele verkeers- en flitsinformatie hoewel je dat bij nieuwere systemen wel vaker ziet. De auto zelf is immers ook met het internet verbonden.

Smartphone met navigatie

Dan de smartphone, dat lijkt ideaal. Veel navigatie-apps zijn gratis of redelijk goedkoop te downloaden. Google Maps of Apple Kaarten zijn standaard al geïnstalleerd en die doen het zeker voor basisgegevens goed. Ze beschikken meestal ook over verkeersinformatie en zorgen dat je bij een file snel omrijdt. Bovendien hoef je de kaarten niet steeds te actualiseren. Ideaal, zou je zeggen. Waarom zou je dan toch kiezen voor losse autonavigatie?

Van onze partner
Maak jouw smartphone of tablet compleet!
Haal het maximale uit je toestel met de beste accessoires via GSMpunt.nl. Denk daarbij naast hoesjes ook aan houders en kabels

Ontwikkeld voor gebruik in de auto

Een van de grote voordelen is dat losse autonavigatie is ontwikkeld om in de auto te gebruiken. Het scherm is weliswaar even groot als je het naast een smartphone houdt, maar de details komen beter uit. Dat komt door het ontwerp dat is afgestemd op het doel. De navigatie voor de smartphone kan immers ook vaak worden gebruikt voor de fiets, voetgangers of andere mogelijkheden. Er zijn zelfs specifieke losse navigatietoestellen voor auto’s met een caravan of grote aanhanger. De aanwijzingen zijn duidelijk en goed zichtbaar (op een smartphone zie je soms erg kleine letters en cijfers), om een voorbeeld te noemen. En hoewel het leuk is veel van de omgeving te zien, als het erop aan komt dan wil je een overzichtelijk detail zonder dat de naam van een hondentrimsalon die je niet nodig hebt over de kruising staat.

Het scherm van een los autonavigatiesysteem is over het algemeen mat. Dan blijft het beter zichtbaar als de zon erop schijnt. Bij een smartphone zie eigenlijk alleen maar gladde schermen die juist erg kunnen spiegelen.

Kaart losse autonavigatie geïnstalleerd op het toestel

Bij een losse autonavigatie zie je bovendien dat de kaart altijd is geïnstalleerd op het toestel. En je kunt ‘m regelmatig updaten, via de computer met een kabeltje of gemakkelijker via wifi. Daardoor kun je altijd op pad gaan en krijg je nooit het bericht dat de routeplanner niet weet waar je bent omdat je geen databereik hebt met de smartphone. Sommige navigatie-apps voor de smartphone hebben overigens wel de kaart op het toestel geïnstalleerd of hebben daarvoor de mogelijkheid, bijvoorbeeld TomTom Go, Sygic, CoPilot en Here we go.

Van onze partner
Vergelijk voor je beste reisverzekering
Kijk dan via Independer.nl naar de meest aantrekkelijke verzekering voor je reizen of vakantie. Vergelijk nu voor de scherpste korte- of doorlopende reisverzekering

Beschikbaar tijdens telefoongesprekken

De losse autonavigatie blijft beschikbaar als je tijdens het rijden een telefoongesprek hebt. Bij veel smartphones en ook bij de ingebouwde navigatie in een auto moet je anders eerst het scherm van de telefoon wegklikken. En je zult zien dat het precies op het moment is dat je een aanwijzing op moet volgen! Wel kun je vaak bij losse autonavigatie telefoongesprekken via Bluetooth aannemen, echter dan blijft de routeplanner op de eerste plaats staan. Zeker als je in de auto geen handsfree functie hebt sla je dan twee (veilige) vliegen in één klap.

Wat je bij een navigatie-app op de smartphone ook merkt is dat je geen gesproken aanwijzingen hoort als je de telefoon op Bluetooth van de auto hebt gekoppeld en bijvoorbeeld naar de radio luistert. Dan hoor je de aanwijzingen niet omdat die via de media-uitgang van de telefoon worden verstuurd. Dus moet je naar jouw favoriete Spotify stream of podcast luisteren om ook het geluid van de navigatie te krijgen.

Veel losse autonavigatietoestellen krijgen bovendien hun informatie over de flitsers en andere verkeersinformatie via de dataverbinding van je telefoon. Het beste is uiteraard als ze zelf een dataverbinding kunnen maken maar dat is vaak ook gelijk duurder.