Opel Mokka-e 11 kW Ultimate (2022) #2

autoreview

Opel Mokka-e 11 kW Ultimate (2022)

Signalement

UitvoeringMokka-e 11 kW Ultimate
Versnellingen1, Automaat
Bouwjaar2022
Jaar van aanschaf2022
KM-stand bij aanschaf25 km
KM-stand laatst36.700 km
Lezerswaardering: 72%
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Afweging

Allereerst een korte motivatie van de keuze voor deze Opel Mokka-e. Ik reed mijn dagelijkse kilometers in een Citroën XM, dus dit is nogal wat anders. Voor dagelijks gebruik (vooral woonwerk à 120 km/d) werd de XM te oud. Heerlijke wagen, maar het voelde 'zonde' om die nog door pekelwinters te sturen. En onderdelen werden schaarser, dus soms kon je de auto een week kwijt zijn voordat er een onderdeel was. Voor een hobby-auto geen probleem, maar bij dagelijks gebruik lastig. Weer een oude auto kopen is dan geen oplossing. Dus dan maar drastisch anders, en een nieuwe, elektrische auto uitgezocht. Wel in de private lease, want aanschafbedrag heb ik niet op de plank liggen. Leasen is ook gunstig in dit geval, omdat de onzekerheid rond de afschrijving voor de leasemij is, niet voor mij. Upgrades volgen elkaar in rap tempo op bij elektrische auto's, dus of iemand nog op deze auto zit te wachten over vijf jaar, is maar de vraag.

Dan de keuze: ruimte is niet heel belangrijk, zolang we er met het gezin van vijf maar in passen voor korte ritten. Voor langere ritten en vakanties hebben we de Toyota Verso. De auto moet wel goed smoelen, maar dat is erg subjectief natuurlijk. Toch, vooral op basis van dat laatste aspect stonden de Peugeot e-208 en de Opel Mokka-e op de shortlist. De 208 viel echter af op grond van gebrek aan beenruimte op de achterbank; ook voor korte ritjes zou dat echt teveel inschikken betekenen. In de showroom daarom ook een e-2008 bekeken, die is in het echt mooier dan op plaatjes. Dus een proefrit met e-2008 en Mokka-e gemaakt. Op basis daarvan, en de voorkeur voor het uiterlijk, voor de Opel gekozen. Met beide auto's hebben we hetzelfde traject proefgereden, de Opel was daarbij rustiger op lange oneffenheden in de snelweg (de e-2008 deinde erg lang na op de achteras, dat het mijn passagier zelfs opviel), en de lane-assist van de Opel was beter (minder trekkende bewegingen in het stuur). Dus een mooie Mokka samengesteld: een Ultimate met als enige extra de zwarte motorkap. De felle kleur Matcha Green is standaard. Leuk, maar anders had ik die zeker ook gekozen. Op de huidige configurator zie ik trouwens dat een Ultimate al verder is uitgekleed. Je moet nu bijbetalen voor zaken die op de onze standaard zijn: verwarmbaar stuur, verwarmbare stoelen, Multimedia Navi Pro met 10" kleuren touchscreen, 12" Pure Panel, Europese navigatiekaarten, Bluetooth, DAB+, USB-aansluiting, 6 luidsprekers, Apple CarPlay & Android Auto ondersteuning, Opel Connect, IntelliLux LED Matrix-verlichting, inclusief automatische niveauregeling en automatisch grootlicht. Een vorm van verborgen inflatie dus. Opel heeft alle prijs- en uitrustingswijzigingen gedurende de levertijd echter niet bij mij proberen neer te leggen; de krabbel onder het leasecontract is nagekomen. Zo hoort het.

Wachten

Na bestelling in maart 2022 moesten we 7 maanden geduld hebben, in oktober was de Opel er plotseling. Ook de dealer was verrast, want nog geen week eerder hadden zij me ingelicht over vertraging, en dat het wellicht 2023 zou worden voor aflevering. Gek dat ook dealers niet weten wat de productiestatus van een auto is.

Wennen

  • 1.000 km

Dan volgt het wennen. Aan de automaat. Aan elektrisch rijden. Aan allerlei actieve rijhulpsystemen. Aan thuis opladen. Aan alles eigenlijk; zoals gezegd is de stap vanuit een 24 jaar oude Citroën XM nogal drastisch. Maar het gaat wonderwel zeer gemakkelijk allemaal. Elektrisch rijden is erg natuurlijk. Zorgeloos eigenlijk. De range is ruim voldoende voor een dag woonwerk + eventueel bijkomende privéritjes. Ik laad de auto altijd thuis aan de wallbox, moeiteloos. Geen ritten naar een guur tankstation meer. Geen gedoe met rustig warmrijden, of 'zonde' gevoel als je een kort stukje heen en weer naar school/supermarkt/wat-dan-ook moet. Eén keer heb ik de batterij helemaal leeg gereden, bij thuiskomst sprong die op 0%. Dat was niet fijn rijden. Toen had ik op een volle accu 273 km gedaan, gedurende 6 uur (spits from hell die avond, en 's ochtends ook al druk). Ik rijd niet overdreven zuinig: gewoon 110 op de teller op de snelweg, verwarming/airco aan op 20 graden, stuurverwarming regelmatig aan, aandrijfmodus op 'normal', navigatie op 'snelste route'. Geen compromissen. Behalve die keer dat het nijpend werd: dan helpt de auto je doordat je de navigatie op 'zuinigste route' kunt zetten, en de aandrijfmodus in 'eco'. Prima. Ook 'sport' is een keuze trouwens, maar die heb ik, op twee stoplichtsprintjes na, nooit gebruikt eigenlijk. In 'normal' kom je meer dan uitstekend met het verkeer mee.

De rijhulpsystemen zijn OK, maar niet bijzonder goed. De automatische cruise control houdt ook in de krapste setting vrij veel afstand op volle snelwegen, zodat er regelmatig iemand in het gat voor je duikt, waardoor de Mokka vrij bruusk op de rem gaat, tot ergernis van achteropkomend verkeer. Het went wel: ik voel intussen wel aan wanneer de situatie vraagt om zelf even het gaspedaal te bedienen. Daarmee voorkom je de bruuske remactie, of je kunt het gaatje net wat krapper dichthouden. Andersom remt de auto gevoelsmatig pas erg laat als je achterop een file rijdt: zelf zie je al van verre dat er geremd word, maar de auto kijkt niet verder dan de achterbumper van de directe voorligger. Ook hier geldt: zelf overnemen door de cruise control even te pauzeren, naar de staart van de file rollen en dan weer activeren, zodat hij volgt. Wel goed: de assistent remt tot stilstand.

Plus- en minpunten

  • 5.000 km

Inmiddels zijn we 5000 kilometer verder. Wat opvallende zaken: de IntelliLux verlichting met grootlicht assistent werkt buitengewoon goed: altijd perfect zicht, nooit verblinding van tegen- of voorliggers. Het verwarmde stuurwiel is heerlijk, dat zou een standaard voorziening moeten zijn. Warme handen, een basisbehoefte. De ontwaseming is top, in no-time zijn de ruiten vrij van condens. De stoelen zitten goed en er is veel ruimte rond je knieën. De auto smoelt erg goed naar mijn mening; het felle kleurtje verveelt niet. De gebruikskosten zijn erg laag: we hebben voordelige stroom uit een vast contract thuis, in vergelijking met de dure Super-98 benzine (uit België) van de XM bespaar ik ca. 80% op brandstof. Enorm.

Qua veercomfort is er niks te vergelijken met een XM natuurlijk. Maar de Opel Mokka is comfortabel, zonder week te zijn. Tikje stug soms, maar nooit vervelend. Voldoende scherp, zonder nerveus te zijn. Middle-of-the-road, zoals het een Opel betaamt. Wendbaar, goed in te schatten carrosserie (lang geleden dat ik een auto had waarvan je de motorkap kunt zien). Fijn op de lange afstanden. Zorgeloos. Ik kan er prima mee leven.

Minpunten zijn er ook natuurlijk: de A-stijlen zijn erg breed, dus er gaat veel zicht verloren. Als je het volume van de muziek op standje 'hoog' hebt, trilt de binnenspiegel, waardoor je er niet veel meer in ziet. Het infotainment systeem start erg langzaam op. De navigatie is wel goed; de TomTom traffic verkeersinformatie is gedetailleerd en up-to-date, de navigatie plant gemakkelijk de snelste route en berekent onderweg voortdurend de snelste optie. Maar voordat het systeem is opgestart, ben je al een eind op weg; minuten duurt het soms. En de TomTom traffic service wordt niet altijd herkend (je moet de app op je telefoon hebben staan, open en actief, dat helpt soms). Daarmee zijn we bij het grootste minpunt: de MyOpel app. Op zich geen tekortkoming van de auto zelf natuurlijk, maar man man, wat een ramp. Vraagt om de haverklap om opnieuw in te loggen, ritten worden niet opgeslagen, berichten bij 'laadsessie voltooid' komen nooit aan, positie van de auto wordt de helft van de tijd onjuist weergegeven. En de services die je hebt afgesloten worden niet altijd aan de auto doorgegeven, waardoor je die goede verkeersinfo dus mist. Navigeren met Google Maps via Android Auto kan ook, maar die verkeersinfo is minder accuraat en de routeplanner berekent tijdens de rit minder vaak alternatieven.

Conclusie

  • 5.000 km

Zeer tevreden met de auto. Smoelt goed, zit lekker, stuurt en rijdt fijn. De app moet echt beter. De keuze voor elektrisch rijden bevalt meer dan uitstekend, het is een erg natuurlijke manier van rijden.

Update

  • 36.700 km

Tijd voor een update; inmiddels de auto anderhalf jaar en ruim 36.000 kilometer in gebruik. Alles wat ik hierboven schreef is nog steeds geldig, behalve het brandstofkostenvoordeel. Elektriciteitstarieven vliegen procentueel gezien alle kanten op, toen mijn vaste contract afliep van 20 naar 40 cent per kWh. Een verdubbeling! Inmiddels weer omlaag naar 28 cent.

Verder is ook mij het veel gehoorde probleem van de defecte boordlader (OBC) overkomen. In dat geval laadt de auto alleen nog aan gelijkstroomladers (snelladers dus). Op internet kom je veel meer gevallen hiervan tegen, en nota bene de leenauto die ik meekreeg tijdens de reparatie (ook een Mokka-e) liep hetzelfde defect op. Ook collega's met een elektrische Fiat Scudo (dezelfde aandrijflijn) waren al aan de beurt hiermee. Vervanging duurt lang, omdat het onderdeel specifiek voor de auto in kwestie gemaakt moet worden. In mijn geval duurde het zes weken.

Enkele kleine verbeteringen die ik, zou ik de mogelijkheid hebben, zou willen aanbrengen aan de Mokka, zijn:
- Interieurverlichting achterin; passagiers moeten in het donker op de tast op zoek naar gordels en dergelijke.
- Brandende achterlichten ook bij alleen dagrijverlichting zou fijn zijn. Nu bij mist zelf aan denken om ze in te schakelen (verlichting op handmatig of de mistlampen voor aanzetten zorgt er allebei voor dat de achterlichten mee aan gaan). Dit is niet achteraf via de software aan te passen in elk geval, zoals bij sommige concurrenten wel kan.
- De schakelaar voor audiovolume op het stuur (een rolletje) werkt alleen met kliks, niet met voortdurend omlaag of omhoog vasthouden. Dat is niet erg intuïtief, omdat hetzelfde schakelaartje aan de andere kant van het stuur, voor de cruise-control, wel zo werkt. Vasthouden zorgt voor continue verhoging of verlaging van de snelheid.
- Ik heb soms ruzie met die cruise-control bediening. 'Reset' wordt soms opgevat als 'set', waardoor de auto niet accelereert naar de laatst ingestelde snelheid, maar de huidige vasthoudt. Irritant, en ik ben er na anderhalf jaar nog niet achter waarom dat soms gebeurt. Meestal gaat het wel goed.

Allemaal kleine dingetjes, in hoofdzaak is het nog altijd een erg fijne auto. Over de app daarentegen... die was al erg slecht, inmiddels ligt die er al zeker vier weken helemaal uit, er is niet in te loggen. Op een vraag aan Opel daarover heb ik, behalve twee tevredenheidsenquêtes, nog helemaal niks vernomen. Ik ga er geen energie meer in steken, al betekent dat wel dat vooraf koelen/verwarmen ook niet meer kan.

8,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

PRIVATE LEASE Opel Mokka

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (2)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.