AutoWeek.nl heeft je steun nodig
We zien dat je een adblocker gebruikt. Dat vinden we jammer, want alleen dankzij advertenties kunnen we autoweek.nl gratis toegankelijk houden. We willen je vragen voor autoweek.nl een uitzondering te maken. Wil je jouw adblocker voor ons pauzeren? Zo werkt het

Opel Meriva 1.6 CDTI ecoFLEX S/S Business+ (2015)

autoreview

Opel Meriva 1.6 CDTI ecoFLEX S/S Business+ (2015)

Signalement

UitvoeringMeriva 1.6 CDTI ecoFLEX S/S Business+
Versnellingen6, Handgeschakeld
Bouwjaar2015
Jaar van aanschaf2015
KM-stand bij aanschaf11 km
KM-stand laatst104.500 km
Lezerswaardering: 59%
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Inleiding

Volgens mij ben ik de eerste die een review plaatst van de Meriva met de nieuwe 1.6 dieselmotor!

Mijn huidige lease-auto (Mini Countryman), waarvoor ik overigens geen review heb geschreven omdat ik deze auto ergens halverwege het contract kreeg, is aan het eind van het leasecontract.

De situatie sinds mijn vorige review is onveranderd.
(zie http://www.autoweek.nl/autoreview/22677/opel-meriva-13-cdti-edition)

Dat houdt in:
De volgende criteria zijn voor mij belangrijk:
- Vanwege een zwakke en lange rug wil ik een auto met veel hoofdruimte.
- Tijdens vakanties etc moet er ook veel in de auto verstouwd kunnen worden.
- Gezien de fiscale bijtelling ook het liefst een zo goedkoop mogelijke auto of eentje met weinig CO2 uitstoot zodat deze in de 20% klasse valt.
- O ja, en hij moet natuurlijk ook in de door de zaak gehanteerde lease-categorie vallen.
- En het is door de zaak bepaald dat het een diesel moet zijn.
De laatste eis is niet meer van toepassing want we mogen tegenwoordig ook benzine en/of elektrisch rijden.

Op onze shortlist stond deze keer:
• Renault Captur
• Citroen Cactus (14%!!)
• Opel Meriva B

Zoals gezegd is hoofdruimte voor mij een belangrijk punt.
Daardoor viel de Cactus af, hij reed best prettig maar zodra ik even wilde gaan verzitten knalde ik met mijn voorhoofd tegen de zonneklep.
Één keer is dat niet erg, bij 5 keer per rit van een half uur wordt dat toch een beetje veel en gaat het irriteren. Exit Cactus, wel jammer want ik vind het nog steeds een aparte en leuke verschijning.

De Renault Captur; reed goed, zat redelijk goed, uiterlijk is ook oké. Eigenlijk niets mis mee dus. Een regelrechte kanshebber!

Totdat we in een Opel met de comfort (of AGR) stoelen hadden gereden. Weliswaar geen Meriva want die was niet als demo auto aanwezig met comfort stoelen, maar in een Zafira Tourer. Tsja, die stoelen zaten wel zo lekker daar kon ik niet omheen.
Na de rit met de ZT gelijk met een Meriva gereden met standaard stoelen. En die zitten beduidend minder lekker. Overigens vond ik de Meriva wel prettiger rijden dan de ZT; strakkere wegligging, minder zompig dan de ZT.

De opgedane indrukken laten zakken en thuis zitten plussen en minnen.
Ga ik puur op het uiterlijk dan zou het de Cactus worden met als goede 2e de Captur.
Ga ik voor het zitcomfort dan wordt het absoluut de Meriva met comfort stoelen.
Aangezien ik dagelijks zo’n 3 à 4 uur in de auto bivakkeer vind ik het zitcomfort (en dus de algehele toestand van mijn rug) aanzienlijk belangrijker dan het uiterlijk van de auto.
Niet dat de Meriva zo’n lelijk eendje is, bij lange na niet, maar in vergelijking met de Cactus en Captur toch wel bedaagd.

Omdat we nu per definitie geen diesel meer hoeven te bestellen nog even zitten dubben of ik dan toch benzine of toch maar de nieuwe 1.6 diesel zal nemen.
Na het doornemen van diverse tests en rij-impressies blijkt het auto-journaille een flinke voorkeur voor de diesel te hebben. Daar ga ik dus niet moeilijk over doen, het wordt weer een diesel.


Enfin, eind september is de Meriva besteld.
Uitvoering 1.6 cdti Business+ met als extra’s
• Natuurlijk de comfort stoelen.
• Comfortpakket
• Winterpakket
• Park Pilot voor en achter
• Trekhaak
En omdat het wat mag kosten, besteld in de kleur wit :-).

De planning is dat de Meriva in de één na laatste week van dit jaar geleverd wordt.
Dat hoop ik van ganser harte, scheelt me toch weer een tientje minder bijtelling in de maand.

Ondanks dat ik geen review voor de Mini heb geschreven en bijgehouden ben ik wel zeer te spreken over deze Maxi Mini.
Ik kijk wel uit naar de nieuwe auto maar besef me ook terdege dat ik een paar veren zal moeten laten met zaken die in de Mini beter geregeld zijn dan in de Opel.
Zaken die ik (zeer waarschijnlijk) zal gaan missen zijn:
- De wegligging en handelbaarheid van de Mini.
- De bediening van de multi-media.
- Het stoere uiterlijk.
- En last but not least, het gemak van de dealer om de hoek. De Mini-dealer is 10 minuten lopen van mijn werk.

En, inderdaad, precies op de geplande datum de Meriva op kunnen halen bij de dealer.

Eerste indrukken

  • 225 km

Heb de Meriva nu 1 dag in mijn bezit en de eerste 200 km zitten erop.
Het rijden bevalt prima, evenals de AGR stoelen.
Helaas blijft de iPod Classic na een paar nummers spelen hangen.
Had in de Mini daar nooit last van en ook bij het proefrijden niet.
Zal nog proberen of een ander verbindingskabeltje soelaas bied anders baal ik flink.

Ook zal ik nog de nodige instellingen moeten nalopen.
Zo is de reactie van de spraakherkenning amper te horen.
Ook het navigatiescherm wil ik anders ingedeeld hebben en ook de equalizer settings behoeven wat aandacht.

De diesel motor is een juweeltje! Echt een stille kracht.

Binnenkort meer commentaar.

1e 1000 km

  • 970 km

Nu anderhalve week in mijn bezit. De instellingen zijn aangepast en de reactie van de spraakherkenning is te horen. Ook is de navigatie instelling meer naar mijn smaak en, last but not least, zijn de problemen met de iPod Classic een stuk verminderd. Het euvel bleek gelukkig verholpen te zijn met het verwisselen van de USB kabel en het shuffelen van nummers op de iPod uit te zetten en in de Opel aan. Af en toe hapert de iPod nog wel maar stopt er niet helemaal mee, zoals eerst. Laten we hopen dat het zo blijft.

De 1e tankbeurt is achter de rug. Het resultaat: een nette 1 op 18,7 op ruim 400 verreden kilometers. Aangezien de motor nog lang niet ingelopen is en we nu, ondanks de hoge temperaturen, toch in de winter zitten verwacht ik dat het verbruik over een tijdje nog iets netter zal zijn.

Wat me opvalt:
- Af fabriek is het media/navigatiegebeuren (Navi 950) niet echt optimaal ingesteld. Gelukkig valt dit met het instructieboekje in de hand goed zelf op te lossen.
- Het media/navigatiegebeuren vraagt enige gewenning maar werkt goed. Als is de bediening zoals bij de Mini met een joystickje op de middentunnel wel vele malen fijner.
In 1e instantie kon ik de DAB zenders niet opslaan onder een favorieten toets. Bij experimenteren bleek dat wel te lukken alleen niet op de 1e favorieten pagina maar op de 3e. Waarom dat zo is geen idee, ben wel blij dat ik niet telkens opnieuw de zenders af moet voordat ik mijn favorieten gevonden heb.
- De stemherkenning werkt best goed. Moet er nog meer mee oefenen maar tijdens het rijden een navigatie doel opgeven is zo wel veel veiliger dan het tijdens het rijden intoetsen.
- AGR stoelen zitten echt fijn. Ik had tot nu toe altijd een opgerolde handdoek in mijn rug nodig om geen doorgezakt gevoel te krijgen. Dat is nu niet meer nodig.
- De Meriva ontpopt zich als een fijne reisauto. Lekker stil en met een vertrouwenwekkende wegligging

5000 km

  • 5.000 km

De Meriva begint nu echt vertrouwd te worden.
Ik kan nu langzamerhand de meest gebruikte knoppen blindelings vinden, iets wat in het begin wel zoeken was.
Onderhand zitten er winterbanden onder de auto.

De iPod Classic problemen zijn nu inderdaad redelijk onder controle.
Ik moet er wel elke keer om denken om “shuffle” uit te zetten op de iPod voordat ik hem aansluit in de Meriva.
De 1e (+/-) 40 minuten, tijdens het indexeren, kan het infotainment systeem nog even haperen (een paar seconden) en een aantal nummers overslaan, maar blijft het meestal wel doen.
Na het indexeren werkt het feilloos.
Ter info, er staan zo’n 14.500 nummers op de iPod.

Wat me opvalt:
- Het start/stop systeem in de Meriva werkt beter dan in de Mini. Bij de Mini had ik er nog wel eens last van dat de motor begon te hikken bij vlot wegtrekken bij verkeerslicht o.i.d. maar bij de Meriva heb ik daar totaal geen last van.
- De snelheidsmeter wijkt behoorlijk en variabel af van de “werkelijke” snelheid volgens de GPS. In de Mini was dat constant 4 km, onafhankelijk van de snelheid.
In de Meriva is de afwijking progressief naarmate je harder gaat rijden.
Voorbeeld:
Tussen de 50 en 80 km op GPS geeft een afwijking van 5 km.
Tussen de 80 en 100 km op GPS geeft een afwijking van 6 km.
Meer dan 100 km geeft een afwijking van 10 km.
(110 km op de snelheidsmeter is 100 km op de GPS)

Ook de eerste flinke file gehad waardoor ik 2 uur deed over een rit die normaal gesproken niet meer dan een uur duurt. En dan ben je toch echt wel blij met die AGR stoelen.
Gelukkig is de motor ook heel makkelijk met het file rijden, rustig de koppeling op laten komen zonder gas te geven en je rijd zonder hikken of stoten stationair verder.


Het verbruik blijft vrij constant en redelijk zuinig; zo’n 1 op 18,5.
Bij de Mini was dit in ongeveer gelijke omstandigheden 1 op 17,5
En bij de vorige Meriva (met 1.3 dieseltje) was het ook rond de 1 op 17,5.

Een vergelijking maken tussen deze Meriva (B) en de vorige (A) is bijna niet te doen.
De B Meriva is zo veel volwassener geworden.
Maar goed, ik zal een poging doen.

Wat verbeterd is:
• Vormgeving is persoonlijk maar ik vind de B Meriva beter smoelen dan de A Meriva.
• Instelbaarheid stoelen; op de A Meriva waren geen AGR stoelen te bestellen maar ook de standaard stoelen zijn nu beter en makkelijker in te stellen dan in de A Meriva.
• Het infotainmentsysteem; In de A Meriva geen USB aansluiting, geen Navi, geen Bluetooth, geen DAB+ en geen stemherkenning.
• Wegligging; De A Meriva wilde bij snel genomen bochten nog wel eens over zijn voorwielen wegglijden. Met de B Meriva heb ik daar geen last van.
• Luxe zaken; Climate Control, licht en regensensor, bandenspanningscontrole zijn nu aanwezig of bij te bestellen. Ook wordt je nu gewaarschuwd bij een kapotte lamp. Daar moest je bij de A Meriva zelf bij toeval achter zien te komen.
En waar ik nu met het koude weer ook heel blij mee ben; stoel en stuurwiel verwarming. Heerlijk!

Wat (gelukkig) gebleven is:
• De veelzijdigheid; het eenvoudig kunnen omklappen van de achter leuningen/zittingen (3 stuks) tot een vlakke laadvloer blijft ideaal.
• Een fijne dieselmotor; weliswaar heeft de nieuwe 1.6 cdti meer vermogen en meer koppel maar de oude 1.3 cdti was lekker levendig.

Kortom, op een paar punten na ben ik zeer tevreden met de Opel.
Jammer van de toch wel forse snelheidsmeter-afwijking en van het niet naadloos werken van het infotainmentsysteem met de iPod Classic.

10.000 km gepasseerd

  • 12.000 km

De 1e 10.000 km zijn afgelegd.
Het waren (en zijn dat overigens nog steeds) comfortabele en betrouwbare kilometers.
Ik blijf de zitpositie en de AGR stoelen een verademing vinden.
Het rijden met deze Meriva blijft een plezier, niet zo rotsvast op de weg als de Countryman maar zeker geen dweil.
I.v.m. de files op de snelwegen nu ook al enkele keren een rit van meer dan 70 km binnendoor gemaakt via binnendoor weggetjes en talloze rotondes. Geen enkele keer, met het het toch wel op behoorlijke snelheid nemen van de rotondes, het gevoel gehad dat de wegligging tekort schoot.
Good job Opel!

Zijn er dan geen minpunten?
Jawel, de zogenaamde "zeik"puntjes.
Niet alleen de snelheidsmeter is optimistisch maar ook de verbruiksmeter.
Volgens de boordcomputer moet ik gemiddeld over de meetperiode een verbruik gerealiseerd hebben van dan 1 op 20,8 in werkelijkheid is dat echter 1 op 19,3.
Lig van het verschil niet echt wakker.

Afscheid

  • 104.500 km

Van werkgever veranderd en de nieuwe werkgever verstrekt geen auto van de zaak. Daarom met pijn in het hart afscheid genomen van deze Meriva.
Heeft me nooit laten staan, zit en rijdt geweldig... Tsja, wat moet ik er nog meer over zeggen?

8,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien

Lezersreacties (0)

Reageren