BMW 530d touring (2001)
autoreview
Signalement
Uitvoering | 530d touring |
---|---|
Versnellingen | 5, Sequentiële Automaat |
Bouwjaar | 2001 |
Jaar van aanschaf | 2009 |
KM-stand bij aanschaf | 197.500 km |
KM-stand laatst | 223.400 km |
Terug naar een echte auto :-)
- 200.300 km
Het uitstapje naar het 'echte zuinige rijden' en de 14% bijtelling bij de lease auto is niet goed bevallen. De 14% regeling wel, maar de Toyota Prius niet. Ik heb een jaar m'n best gedaan om te downsizen, ratio en portomonnee boven emotie,maar oh oh.. dat ging niet goed. De Prius werd met de dag lelijker en zakelijk gezien was het ook geen goede binnenkomer als de belangrijkste klanten nog traditioneel maar wel lekker in de dikke auto's rijden. Toen vrouwlief vervolgens met een full-option Passat CC kwam aanrijden (lease) werd het verlangen naar weer een echte auto toch te groot.Wat te doen? Een andere lease wagen? En dan of vreselijk veel betalen voor een kale BMW 520D of stoppen met leasen en zelf op basis van kilometers gaan rijden? Veel rekenen en rondkijken, de voorkeur ging toch wel heer erg uit naar een 530D Touring Automaat, het E39 model (dus het model voor 2003, ook om het betaalbaar te houden).
Liefst onder de 200.000km van de eerste eigenaar, geen afgeragde bak, desnoods geen leer, maar wel navigatie. Gelukt, in Enschede stond er eentje. Een voorgevoel van dit moet'em zijn.En jawel, duidelijk van een niet-roker, geen executive, maar blijkbaar als 2-de (!) auto gebruikt. 197.000k in 8 jaar is erg weinig voor een diesel. Rondje gereden, moest worden uitgelijnd, nieuwe voorbanden en APK en voor een erg leuk prijsje overgenomen.
Bij thuiskomst sloeg de kachel op hol, en die bleef maar doordraaien zelfs met de sleutel eruit. Accu losgenomen, volgende ochtend de locale BMW dealer gebeld. 'Bekend verschijnsel, weerstand van de kachel en de eindtrap zal wel vervangen moeten worden`. Werd binnen 3 uur gemaakt (klasse!) en de rekening viel heel erg mee, eur 108,-.
Vervolgens laten chiptunen bij vtune.nl in Eemnes. Dat bleek een erg enthousiaste club te zijn, bmw gek en kende de 530 door en door. Tijdens de proefrit werd duidelijk dat er iets niet ok was, de motor pakte pas te laat op, vanaf 2900 toeren. Men raadde mij aan naar de dealer te gaan, vermoedelijk de luchtmassameter of de EGR (terugvoer van verbrandingsgassen naar de motor om de NOx productie te verminderen door verlaging van de verbrandingstemperatuur). Veel gelezen, o.a. bmw.startpagina.nl. Traag oppakken en teveel roken bij snel accelereren blijkt vaker voor te komen, naast de LMM en EGR kan ook de carterontluchting verstopt zijn of luchtlekkage door lekkere slangen. Tevens werd aangeraden om de automaat zsm te laten spoelen aangezien de levenslange olie in de praktijk alles behalve levenslang blijkt te zijn en veel bakken de geest geven tussen de 200- en 300.000 km. Dit moet dus ook nog gebeuren binnenkort.
De LMM was snel vervangen, besteld via Internet (Pierburg, niet de Bosch). 5 minuten werk, totale kosten eur 108 ipv ruim eur 300 bij de dealer.
De uitschakelen van de EGR was ook 5 minuten werk(zie www.rapservices.nl). Deze ingreep zou moeten zorgen voor minder brandstofverbruik en betere verbranding. Het heeft in ieder geval gezorgd voor een lager brandstofverbruik, gecombineerd met een (heel) rustige rijstijl kom ik momenteel aan de 6.1 tot 6.2 liter per honderd, m.a.w. 1 op 16!! Niet verkeerd voor een 3.0ltr met 221PK. Het roken bij maximale acceleratie is er nog steeds, maar dat wordt nog wel opgelost. Bij rustig accelereren is er niets aan de hand, motor loopt als een zonnetje, geen olieverbruik.
Wat een heerlijk stoere, lompe maar mooie bak. Zit er werkelijk erg strak en mooi uit, het interieur is als nieuw, geen enkel rammeltje tijdens het rijden. De boordcomputer is inmiddels geflashed met de nieuwste software, veel strakkere layout en nederlandstalige navigatie. Een nieuwe CD met de allerlaatste kaarten (2009-2), origineel BMW, was eur 82,- en alles werkt weer geweldig.
Komende week wordt er een Parrot en een IPOD interface ingebouwd waarvan de laatste via de originele knoppen van de boordcomputer en stuur bediend kan worden.
Wat een heerlijke auto, wat een power en comfort. Het enige nadeel is de audio installatie, de speakers zijn echt slecht. Vele middentonen, nauwelijks bas en matig hoog. Maarja, verder echt heel erg lekker om er mee te rijden en wat ben ik blij dat ik een 530 heb aangeschaft. Doelstelling is om er minimaal 3 jaar (in totaal 150000km) mee te gaan rijden. En als het goed gaat langer, het lijkt me ook wel eens leuk om 400.000 of meer op de teller te krijgen.
Ik ga in ieder geval weer regelmatig een update plaatsen hier.
- 207.250 km
UPDATE 28-10-2009 , 207250km
Zo, dat ging snel, zelfs met een autoloze week vakantie er tussendoor. De eerste 10000km, wat een genot. Wat is er tussentijds gebeurd:
- Parrot 3100 ingebouwd: werkt perfect!
- Ipod interface (Alphine) met canbus interface, te bedienen via het grote navigatiescherm, nummers wisselen met stuurbediening. werkt perfect, alleen 1 x per week of zo geeft de IPOD niet thuis. Even handmatig aanzetten en alles werkt weer, is geen grote ergernis.
- nieuwe speakers gemonteerd (voordeuren en achter bovenin). Is beter dan origineel, maar nog steeds matig.Een woofer ontbreekt en dat is hoorbaar.
- EGR klep met vakantie gestuurd ( was behoorlijk vervuild) en een open klep (feitelijk een open aanzuigbuis) gemonteerd,uit de UK via Ebay, zou tot 40% betere luchtdoorvoer moeten zorgen, meer vermogen of zuiniger rijden (ik kies meestal voor het laatste)
- Inspection 2 beurt laten uitvoeren uit voorzorg aangezien geen service historie bekend was. Hier werd de oorzaak van het matige trekken sterke roken gevonden bij acceleratie. Een dun vacuumslangetje voor de aansturing van de variable turbo bleek totaal doormidden gebroken te zijn waardoor de turbo onder de 2000 toeren niet thuis was. I.c.m met de chiptuning is het nu een kanon, maar ik gebruik het vermogen zelden tot nooit, het heel houden is belangrijk en het realiseren van een laag brandstofverbruik is nog steeds mijn favoriete sport.
Het record zuinig rijden staat op 4.9l /100km! Over een afstand van ongeveer 200km, dus niet echt representatief. Volgens de boordcomputer zit ik altijd ergens op 5.9 tot 6.3l /100km (met vandaag weer 200km op 5.2l/100).Ik geef meteen toe: dit vereist wel een aangepaste rijstijl, en dat had ik niet voor elkaar gekregen als ik nog 24 was :-) (ben meer dan het dubbele :-) )
Maar wel een keer doorgetrokken tot 210km/u, ik geloof zondermeer dat de chipper gelijk had dat 250km op de teller geen probleem is, want er was nog volop over bij de 210. Gezien mijn voorkeur om mijn roze plasticje te behouden, beloof ik meneer Spee bij deze dat ik dit niet maandelijks zal doen.
Overigens blijkt het werkelijke brandstofverbruik iets minder gunstig te liggen dan de boordcomputer aangeeft: ipv 1 op 16,3 zal het ongeveer 1 op 15,3 zijn. Nog steeds een prima waarde voor een dergelijke auto, met automaat.
Bij de Inspection 2 is ook nog een verstuivertest gedaan (beter gezegd: een test op de retourleiding)en dat zag er prachtig uit, na schatting goed voor zeker 100.000km voor er eens een serieus blik op de verstuivers geworpen zou moeten worden.
Uit voorzorg is ook de longlife olie van de automatische bak vervangen, was keurig op tijd zag er volgens de expert nog goed uit, maar het filter was aan vervanging toe en het magneetje met ijzervijsel was ook aan een schoonmaakbeurt toe. De bak schakelt weer lekker soepel nu.
In de toekomst zijn wel de draagarmen voor aan de beurt, evenals de remschijven, allemaal niet onlogisch. Nog later zijn ook de rubbers van de achterwielbevestiging (hoe heet dat officieel?) aan vervanging toe, dat is nogal wat werk omdat dan ook de schokbrekers los moeten. Ik ga er van uit dat dit nog wel een jaar zal duren.
Het is al vaker gezegd: wat voelt het allemaal vreselijk degelijk en rammelvrij. De motor klinkt als nieuw, interieur is als nieuw en het is iedere dag weer feest.
De enige tegenvaller is het alarm. Of beter gezegd: het ontbreken daarvan. Ik was er vanuit gegaan dat er standaard een alarm in zit. bij de Nederlandse E39's schijnt dat inderdaad zo te zijn, maar deze is in 2005 ingevoerd uit Duitsland (en is dus niet van orgine een Nederlandse auto zoals ik eerst dacht).In de Duitse uitvoering zit kennelijk geen alarm standaard ingebouwd. Vervelend, want de verzekering eist minimaal een SCM 2 alarm. Origineel BMW betekent dit een rib uit je lijf, alleen al ruim 1200 eur aan onderdelen, daarna nog het inbouwen. Dat gaan we dus niet doen. Er zijn diverse inbouwstations die adverteren met een SCM 2 of 3 alarm (met officieel SCM certificaat) voor tussen de 500 en 600 eur, dus dat lijkt een betere optie.
Al met al heb ik het gevoel dat dit wel een serieus goede bak is waar de vorige eigenaar voorzichtig mee is omgegaan. Geen olieverbruik, geen rammels, geen speling ,alles voelt degelijk en betrouwbaar. Over 20.000km meld ik me weer met een update.
volgende update - probleemloos
- 221.219 km
Na bijna 25.000 gereden te hebben blijft het iedere dag nog steeds een feest. Met winterbanden geen centje pijn, met weerwaarschuwingen etc gewoon de weg op en rijden. Geen rammeltje of ander ongerief, alleen 2 lampjes van de kentekenplaat moeten vervangen, maar dat waren dan ook de enige echte defecten aan de auto. Toch wel de nodige kosten gehad, maar dat was door mijn eigen onhandigheid.
Zoals iedere E39 krijg je op een gegeven moment te maken met defecte pixels in het dashboard. Handig als ik dacht te zijn, meende ik dit zelf wel te kunnen maken mbv een nieuwe flatcable en een inbouwbeschrijving. Dit kostte maar eur 30,-, keurig via ebay opgestuurd uit Budapest.
Om een lang verhaal kort te maken: begin er niet aan! De kabel vervangen is een ramp, heel veel hele kleine printbanen waar de flatcable op geklemd moet worden. Na 10 mislukte pogingen tijdens oudjaarsavond waren de miniscule torcschroefjes dol, deed alleen de toerenteller het nog een beetje en was de rest kapot. Daar zit je dan, zonder werkend dashboard.
Op naar de sloop en een vervangend exemplaar gevonden. Dan heb je een paar problemen: er blijkt specifieke software in te zitten voor iedere auto kennelijk speciaal geconfigureerd waardoor DSC (traction control ) niet meer aan/uit kon, en er een paar andere functies het ook niets meer deden. Maar nog vervelender was dat de hogere km stand uit de 'sloop combo' werd overgenomen en ik er gratis en voor niets bijna 70.000km extra op de teller bij kreeg. Daar zat ik uiteraard niet op te wachten, dus op naar de bmw spcialist. Die is er 3 uur mee bezig geweest, diverse software tools er op losgelaten en in eerste instantie werd het alleen maar erger ipv beter (nog meer functies die niet meer werkten). Uiteindelijk weer weten op te lossen, maar het was nog steeds niet goed. Ook een kmteller specialist kreeg het niet in orde en PA Soft (ook zo'n software tool waarmee je vanalles zou moeten kunnen doen, ook km correcties) werkte niet. Toen bleef er nog maar 1 optie over: naar de BMW dealer en een nieuw dashboard ("combo") laten monteren en alles weer origineel laten configureren. Dat is gelukt, hulde aan de dealer, want los van de kosten is alles nu weer in orde. De oude combo kon nog worden uitgelezen en het hele systeem is weer consistent met elkaar en ook de km stand is nu weer origineel. Dat hele grapje heeft me ruim eur 700 gekost (ruim eur 500 bij de dealer en de rest voor de sloopcombo en bmw specialist&km specialist die slechts beiden 1 uur in rekening hadden gebracht omdat ze het ook niet voor elkaar kregen).
Moraal van dit verhaal: begin hier nooit en tenimmer zelf aan als je niet heel goed weet wat je doet.
Qua andere kosten (scm 3 alarm, eur 565,-, was ook een complex verhaal achteraf waardoor de inbouwer er geen rooie cent meer aan had verdiend, 2 dagen bezig geweest ipv 2 uur) en winterbanden ( eur 250,- op 17 inch lichtmetalen velgen, marktplaats) is er weinig aan de hand. De auto houdt zich meer dan keurig, geen centje last van de wintervorst en iedere week tussen de 750 en 1100 km rijden, volledig probleemloos. De doelstelling om max 6.3l/100 te rijden is niet gelukt in deze koude periode, maar afgelopen dagen met normalere temperaturen en normale drukte op de weg, haal ik weer 6,1 tot 6.2 per 100km (althans volgens de boordcomputer). Door het rustig rijden is ook de oliewissel nog steeds niet aan de orde, als het zo doorgaat zal de oliewissel ergens tussen de 30.000 en 35.000km moeten plaatsvinden. Dat komt ongetwijfeld doordat 95% van de km's, rustige snelweg kilometers zijn (meestal 100-120 km p/u), door het chippen van de motor en het verwijderen van de EGR klep waardoor de ademhaling nog beter is.
Na bijna een half jaar en 25.000km verder kan ik niet anders concluderen dat het stoppen met leasen en het aanschaffen van dit E39 model een perfecte keuze is geweest. Op naar de volgende 25.000km, als er niets bijzonders gebeurd, volgt er in aug 2010 weer een update. Dat komt dat goed uit aangezien dan ook de APK weer aan de beurt is en alle kosten over het eerste jaar en 50.000km helder zijn.
- 223.400 km
Toch nog een tussentijdse update. Bij de eerste inspectiebeurt werd al duidelijk dat de remschijven tzt vervangen moesten worden. Na wat rondgekeken te hebben heb ik via ebay een compleet set besteld: grote remschijven voor, normale schijven achter, remblokken, handremvoeringen, alles voor eur 212,- thuisbezorgd uit Duitsland, met kwaliteitskeurmerk. Na veel gelezen te hebben over kromme schijven was ik wat sceptisch, maar het blijkt prima spul te zijn. Geen trillingen of gepiep. Het is goed te doen om dit zelf te vervangen en het scheelt een hoop geld. Ik meen dat het bij de dealer rond de 800-900 euro's kost??.
Daarna een ander standaard kwaaltje: de buitenthermometer gaf de geest en gaf konstant -40C aan. Dat dingetje blijkt rechtsvoor te zitten (achter de wielkast). De rechterwielkast was ooit gedeeltelijk kapotgeslagen, blijkbaar een steen oid en wellicht dat de buitenthermometer daar een dreun mee heeft gekregen want die hing er zo'n beetje bij. Vervolgens naar de BMW Dealer (Dubbelsteyn in Dordrecht) en wederom vielen me de kosten voor de sensor en een stuk kunststof van de wielkast erg mee. Was op voorraad, in totaal eur 45,- Na het vervangen bleef het nog steeds -40C. Na wat speurwerk bleek een van de draadjes gebroken te zijn op een ongelukkig plekje (bij de doorvoer naar de motorruimte). Met wat gepriegel kon ik het solderen en isoleren en voila: alles werkt weer.
het kostenplaatje sinds 1 september 2009:
198200km kachelweerstand € 109,00
navigatie CD Europe € 82,00
Luchtmassameter € 109,00
203330km bluetooth&ipod interface € 650,00
wynn's dieselcleaner € 25,50
EGR Bypass valve € 70,00
4 speakers € 140,00
1 liter 5w30 olie € 5,00
204520km Inspection 2 € 600,00
210451km winterbanden met velgen € 250,00
scm 3 alarm € 565,00
220200km nieuwe kmteller combi € 538,00
220500km EGR Thermostaat + O ring € 32,20
ruitenwisselvloeistof € 4,49
koelvloeistof € 9,99
1 liter synt olie € 11,49
222250km 4 Remschijven met remblokken € 212,00
223400km temp.sensor € 31,18
luchtgeleiding rechterwielkast € 14,40
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.