In het wild: Lancia Beta HPE (1983)

Krokante Italiaan met gemixte koets

Lancia Beta HPE
Wanneer was het voor het laatst dat je een Lancia Beta HPE op straat zag staan? Ook voor ons is het zeker een paar jaar geleden, vandaar dat we het door AutoWeek-lezer Harald Maas ingezonden exemplaar - bedankt! - graag een plekje geven in deze rubriek.

Wat is het? Tussen 1972 en 1984 had Lancia de Beta-familie in de orderboeken staan, een model dat in vrijwel elke carrosserievorm leverbaar was. Naast de Berlina, de Trevi (sedan), Spyder, Coupé en Monte Carlo (coupé met middenmotor) had Lancia vanaf 1975 ook de bijzondere HPE (High Performance Estate) in de showroom staan. Noem het een hatchback, noem het een driedeurs station of shooting-brake: de waarheid ligt vast ergens in het midden. Dit beige exemplaar is in 1983 in ons land geleverd en is al vijf jaar bij z'n huidige eigenaar. Onder de kap de vanaf 1981 leverbare 2,0-liter injectiemotor. In totaal zijn 71.258 exemplaren gebouwd.

Hoe bijzonder is-ie? We zien ze echt nooit meer. Een prachtige verschijning uit een tijd dat Lancia nog een breed modellenaanbod had. Koesteren. In totaal zijn er nog 158 Beta's in ons land, maar dat aantal gaat over de complete modellenfamilie. Minder dan de helft ervan zullen HPE's zijn.

Hoe staat-ie erbij? Daar moeten we eerlijk in zijn: niet zo best. Nu hebben ook oude Italianen geen beste naam als het om roestbestendigheid gaat en ook dit exemplaar lijkt zich langzaam over te geven. Vooral aan de linkerzijde is hij zo gaar als wat. Pluspunten voor die fantastische uitlaatpijp.

Wat is-ie waard? Gaar, helaas, maar dat neemt niet weg dat we ook hier intens gelukkig van worden als we het op straat zouden zien staan. Bedankt, Harald Maas!

Lezersreacties (44)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.