Porsche Panamera 4S E-Hybrid - Test
Het tweede album
33 reacties
Video
Helaas kunnen wij deze video niet weergeven, omdat je niet akkoord bent gegaan met de
cookie voorwaarden.
Onze video speler heeft rechten nodig voor de "Social Media".
Wijzig je cookie instellingen
Er wordt weleens gezegd dat niets zo moeilijk is als het maken van een tweede album, als het eerste heel succesvol is geweest. Dan hebben ze bij Porsche een uitdaging, want in Nederland was de Panamera voor de facelift een behoorlijk succes.
Exact 206 Panamera’s gingen er in 2019 op kenteken en hoewel je voor zulke aantallen geen gouden album krijgt, is het meer dan wat Mercedes van de S-klasse verkocht en Audi van de A8. De enige andere auto in dit deel van de markt die het (nipt) beter deed, was de 7-serie. Best knap dus, van een fabrikant die vooral bekend staat om zijn sportwagens en SUV’s.
De reden achter het succes zal je waarschijnlijk niet verbazen: plug-in hybrides. Voor het groene imago had Porsche niet één model met een amechtige viercilinder, maar twee modellen met een dikke zesof zelfs achtcilinder. Dus op papier hartstikke lief voor de ijsberen en in de praktijk ergens tussen heel snel (de Panamera 4 E-Hybrid) en achterlijk snel (de Panamera Turbo S E-Hybrid). Het probleem is alleen: hoe volg je zo’n succesnummer op? Nou, met nog meer plug-in hybride. Na een korte afwezigheid keren de bestaande stekkervarianten later dit jaar terug op de prijslijst en worden ze aangevuld met de Panamera 4S E-Hybrid.
NIEUWE MODELVARIANT
Het recept is hetzelfde: de 136 pk en 400 Nm sterke elektromotor is identiek aan die in de bestaande varianten. Het verschil zit in de verbrandingsmotor. Dat is de 2,9-liter V6 biturbo die ook in de normale 4S huist, met 440 pk en 550 Nm. Gecombineerd leveren ze 560 pk en 750 Nm, waarmee deze nieuwe variant precies tussen de bestaande stekkeropties in valt.
Behalve dat er een nieuwe modelvariant is, heeft de gefacelifte Panamera ook een aantal aanpassingen ondergaan die voor alle hybrides gelden. Dankzij een grotere accucapaciteit van 17,9 kWh (dat was 14,1), kom je er puur op elektrokracht bijvoorbeeld verder mee dan voorheen. Reken in de praktijk op een dikke 40 kilometer als je rustig aan doet. Niet dat je met 136 pk veel keuze hebt trouwens. Dat het accupakket een paar kilo meer weegt dan voorheen mag de pret daarbij niet drukken. Wat ook opvalt: de samenwerking tussen de twee krachtbronnen gaat tegenwoordig aanmerkelijk soepeler dan in de versie voor de facelift. Nog altijd moet je bij vol gas even wachten totdat de V6 gestart en aangekoppeld wordt, dat gaat nu echter met een minder nadrukkelijke schok in de aandrijflijn.
Eenmaal in hybride-modus vangt de elektromotor netjes het kleine moment van turbovertraging op bij gasgeven en zo heb je een auto die spontaan reageert en op een bedrieglijke manier snel is. Door de dubbele beglazing, uitstekende isolatie en het koppelrijke karakter van de aandrijflijn kan het allemaal heel gemakkelijk heel hard gaan. De enige vraag die je erbij kunt stellen is: voegt deze specifieke variant veel toe? Voor wie ‘voordelig’ Panamera wil rijden, is de 4 E-Hybrid een meer logische keuze en de Turbo S E-Hybrid is er voor de groene snelheidsmaniak. Zoals gezegd hebben die allebei dezelfde elektromotor en hetzelfde accupakket. Wel jammer dat de fysieke weerstand uit het pedaal verdween. Nu zit er tussen 50 en 60 procent pedaalslag een soort plateau om te voorkomen dat je onbedoeld de verbrandingsmotor aan het werk zet. Het werkt, maar de fysieke weerstand waar je voorheen doorheen moest trappen was accurater.
En als we dan toch over kleine puntjes aan het zeuren zijn: jammer dat men bij de facelift niet de bediening van het centraal geplaatste luchtrooster uit het multimediasysteem heeft gehaald. Sowieso zijn de aanpassingen binnenin niet zonder loep te vinden. Het blijft bij wat nieuwe details zoals een optioneel nieuw sportstuurwiel. Behalve over het wat te uitgebreide multimediasysteem valt er niet veel te klagen. Alles ziet er tot in de puntjes verzorgd uit en ondanks de hybride inborst zit je hier net zo goed als in varianten met alleen een verbrandingsmotor.
OVERSTUUR
Toch voel je het extra gewicht bij vlagen wel. Op de rustige, slingerende wegen rondom Paderborn moet je in eerste instantie even in je binnenspiegel kijken om te geloven hoeveel auto er eigenlijk nog achter je aankomt. Dankzij de combinatie van vierwielbesturing, adaptieve luchtvering en een hele reeks andere systemen voelt de auto op laag tempo of bij glooiende bochten veel kleiner en directer dan hij werkelijk is. Pas als in een aflopende hairpin de massa begint te schuiven weet je weer hoe zwaar de Panamera is. In eerste instantie denken we dat het komt door de achterin geplaatste accu. Ons ongelijk wordt een uur later bewezen op het circuit van Bilster Berg met de andere nieuwe variant: de Turbo S zónder E-Hybrid.
Een 4,0-liter V8 met 630 pk die meteen de Turbo maar helemaal vervangt. Hoewel die versie lichtvoetiger aanvoelt en dingen doet die eigenlijk niet zouden mogen kunnen en die zeker niet horen, blijkt ook die vrijwel altijd als eerste over de achterwielen weg te glijden. Overstuur in een limousine van twee ton in kilo’s en euro’s, dat doet geen andere fabrikant in dit segment. Het is extra knap als je bedenkt dat de auto met alles in comfortstand niet veel minder comfortabel is dan zijn opponenten. En zeker, dat klinkt allemaal bekend van het eerste album, maar sommige bands hebben een geweldige carrière door eindeloos te variëren met een handjevol akkoorden.
Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.
- +Waanzinnig goed onderstel
- +Verbeterde elektrische range
- -Infotainment te uitgebreid
- -Het mag wat kosten
Signalement
Merk | Porsche |
---|---|
Model | Panamera 4S E-Hybrid |
Carrosserie | 5-deurs, hatchback |
Transmissie | 8 versnellingen, automaat met dubbele koppeling |
Aandrijving | 4wd |
Nieuwprijs | € 141.877 |
Specificaties
Brandstof | benzine |
Motor | V6, plug-in hybride |
Cilinderinhoud | 2.894 cc |
Maximaal vermogen | 412 kW / 560 pk bij 5.650 tpm |
Maximaal koppel | 750 Nm bij 2.000 tpm |
Accu capaciteit (bruto) | 18 kWh |
Inhoud brandstoftank | 80 l |
Lengte / breedte / hoogte | 5.049 mm / 1.937 mm / 1.423 mm |
Wielbasis | 2.950 mm |
Massa leeg | 2.200 kg |
Laadvermogen | 550 kg |
Aanhangermassa geremd / ongeremd | 0 kg / 0 kg |
Banden voor | 275/40R20Prijzen |
Banden achter | 315/35R20Prijzen |
Topsnelheid | 298 km/h |
Acceleratie 0-100 km/h | 3,7 s |
Brandstofverbruik | 2,2 l/100km |
CO2-uitstoot (WLTP) | 51 g/km |
Lezersreacties (33) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.