Peugeot 5008 vs. Seat Tarraco - Vergelijkende Test

Tot de slagtanden bewapend

60 reacties

Video
AutoWeek 8 2021
AutoWeek 8 2021

Je leest het in AutoWeek 8 2021

Drie jaar na de introductie van de 5008 voorziet Peugeot zijn ruimste model van een nieuwe neus, uiteraard met de led-slagtanden die tot het huidige familiegezicht behoren. Dat komt goed uit, want die tanden mag hij meteen in een minder opvallend bijgepunte concurrent zetten.

De tweede generatie van de 5008 is voor Peugeot echt een schot in de roos. Niet zo gek, want het model is toch net even anders dan zijn concurrenten. Dat zit zo. Toen de SUV het definitief van de MPV won, begonnen veel autofabrikanten het fenomeen ‘zevenzitter’ helemaal opnieuw uit te vinden. Zo niet Peugeot. Dat nam de sterke eigenschappen van de eerste 5008 – een echte midi-MPV – en boetseerde daar vervolgens een stoerdere SUV-koets omheen. Daarom heeft ook de tweede 5008 standaard een heel arsenaal aan klaptafeltjes en opbergvakjes én zeven individueel omklapbare stoelen. De Seat Tarraco is een goed voorbeeld van een meer gangbare benadering. Tot en met de tweede zitrij is de Seat veel meer een traditionele SUV dan de Peugeot, met een normale, in twee delen neerklapbare achterbank. Daarachter bevindt zich een flink laadruim, waarin Seat tegen meerprijs een extra bankje monteert. Het nadeel van die opstelling wordt vooral duidelijk als er veel met kinderen en de bijbehorende zitjes wordt gewerkt. Op de Seat-achterbank leidt het vervoeren van drie nakomelingen veel eerder tot een klaagzang, vooral vanaf de middelste plek.

Die is, zoals bij achterbanken gebruikelijk is, een stuk hoger en smaller dan de andere plaatsen, terwijl de vloer in het midden de bekende verhoging heeft. Bovendien wordt niet de volle breedte van de auto benut, want de bank laat aan weerszijden enkele centimeters vrij. De Peugeot trakteert het kroost elk op een stoel van identieke breed te en beschikt bovendien over een geheel vlakke vloer met daaronder nog wat ‘geheime’ vakjes voor losse spullen. Toch is niet alles fantastisch achter in de 5008. De keuze voor drie separate stoelen dwingt de buitenste zitplaatsen namelijk in posities strak tegen de deuren, waardoor de zit hier duidelijk minder prettig is dan op de buitenste plekken van de Seat-achterbank. Bovendien ligt de vloer wat hoger, wat opgetrokken benen kan opleveren. Erger is dat de klaptafeltjes – standaard op de 5008 Blue Lease Allure – onbegrijpelijk onhandig geplaatst zijn. In geopende toestand bevinden ze zich nadrukkelijk op kinderhoogte, maar ook in opgeklapte positie zitten ze precies op de hoogte van een volwassen knie. Daarom is het in de praktijk nauwelijks mogelijk om de stoel op de tweede rij naar voren te schuiven om meer beenruimte voor de passagiers achterin te genereren, terwijl dat pure noodzaak is om het helemaal achterin draaglijk te krijgen voor wie de basisschool verlaten heeft. Nu is dat voor een derde zitrij geen verrassing, maar door het ontbreken van die tafeltjes en een handiger gevormde voorstoel kan de Seat-bank wél eenvoudig verder naar voren. Daardoor is het qua beenruimte zowaar even te doen achter in de Seat, al blijft er genoeg reden tot klagen als het gaat om hoofdruimte en zithouding. Bovendien loopt de toch al kleine achterste zijruit aan de onderzijde stevig op, waardoor het voor de kleinere medemens nagenoeg onmogelijk is om naar buiten te kijken.

Conclusie: voor volwassenen is de Tarraco achterin prettiger, maar voor de kinderen, voor wie dit soort auto’s vaak wordt ingezet, scoort de Peugeot meer punten. Bovendien kan er in de 5008 iets meer bagage mee. Met alle stoelen plat bedraagt het verschil 87 liter. Wie de achterste zitrij helemaal verwijdert – dat kan in de Peugeot – krijgt nog eens 78 bonusliters, maar ook een wat onhandig gevormde laadvloer. Achter de tweede zitrij en met de Peugeot-stoelen omgeklapt aan boord bieden beide auto’s zo’n 700 liter. In de Seat moeten de stoelen altijd mee, tenzij je hem als vijfzitter bestelt. In dat geval kan er 80 liter meer mee, maar wel ten koste van de nodige flexibiliteit. Het open neerklappen van stoelen en banken gaat in de Seat wel een stuk gemakkelijker en met een gevoelsmatig steviger constructie dan in de Peugeot, die een bonte verzameling van hendels, kleppen en scharnieren biedt.

BREEDBEELDSCHERM

Hoewel ruimte en inzetbaarheid natuurlijk zeer belangrijk zijn bij deze auto’s, is dat niet de plek waar deze keer het nieuws is te vinden. De Peugeot krijgt behalve een nieuwe neus met ledkoplampen en -slagtanden en een bredere grille ook een groter infotainmentscherm. Het meer afgeronde 8-inch scherm van voorheen is nu voorbehouden aan de eenvoudiger varianten, terwijl de rijker uitgeruste 5008’s een nieuw breedbeeldscherm van 10 inch hebben. Dat oogt moderner en het werkt door het grotere formaat prettiger. Buiten dat is er weinig aan het systeem veranderd. De bestaande klachten over de vrij trage reactie op aanrakingen en de behoorlijk onlogische indeling van het geheel blijven dus bestaan, zelfs als de vormgeving wel dik voor elkaar is. Ook blijft het vervelend dat de bediening van de climatecontrol in een separaat menu van het scherm is verstopt, terwijl je toch zou willen dat dergelijke functies altijd direct bereikbaar zijn.

Ook elders in het interieur vergt de bediening van de Peugeot soms enige gewenning. Wat hij mist op dat vlak, wordt goedgemaakt door de vormgeving. Het 5008-interieur blijkt ondanks de zonder meer gewaagde tekenstijl goed houdbaar en oogt nog steeds fris en modern. Fraaie details, zoals de nu standaard toegepaste ‘pianotoetsen’ onder het scherm en het stuk stof halverwege dashboard en deurpanelen, geven het geheel een hoogwaardige uitstraling.

Net als eerder is de Seat Tarraco voorin sterk op de punten waar de Peugeot dat niet is, en andersom. Het Tarraco-instrumentarium ziet er weliswaar strak uit, maar ook als een wat saaie verzameling van bestaande Volkswagen-onderdelen. Daarmee doen we wellicht de ontwikkelingsafdeling van Seat te kort, maar feit is dat het interieur van de Tarraco geen duidelijk eigen gezicht heeft. Maar het scoort hoger dan het Peugeot-interieur als het gaat om bedieningsgemak. Functies zijn domweg makkelijker vindbaar en het centrale scherm reageert sneller, al valt er op de menustructuur ook hier wel wat af te dingen. Bij de recente modeljaarupdate zijn de draaiknoppen voor de climatecontrol vervangen door een digitaal paneel in de stijl van de nieuwe Leon. Dat werkt iets minder fijn, maar valt toch te verkiezen boven de oplossing van Peugeot.

Als het gaat om bouwkwaliteit, wint de Spanjaard het bovendien van de Fransman, waarin een aantal slecht aansluitende onderdelen en slordig gemonteerde ledlampjes in negatieve zin opvallen.

UITLEVEN

Het blijft bijzonder hoe de bestuurder in de 5008 wordt ingekapseld door wat Peugeot de i-Cockpit noemt. Daarin is deze auto duidelijk wél heel anders dan de MPV’s van weleer, die juist ook voorin een heel ruimtelijk gevoel boden. De hoge middentunnel en de sterk op de bestuurder gerichte indeling maken dat de 5008 van achter het stuur kleiner aanvoelt dan hij eigenlijk is. Dat gevoel blijft onder het rijden intact. Het stuur laat zich vrijwel zonder weerstand verdraaien, de auto laat zich precies plaatsen en voelt relatief licht aan. Dat is hij trouwens ook, want dik 1.400 kg is echt heel netjes voor een zevenzitter van dit formaat. Dat verklaart ook waarom de basismotor, eigenlijk de enige zinnige optie voor Nederlandse kopers, prima voldoet.

Aan de PureTech-driepitter met 130 pk veranderde niets, maar dat was ook geen noodzaak. Het blokje brengt ogenschijnlijk zonder veel moeite gang in de auto en wordt daarbij geholpen door een soepel schakelende, achttraps automaat.

Dat de aandrijflijn ook nadelen heeft, wordt duidelijk na een rondje in de Seat. Diens 1.5 TSI heeft één cilinder meer en loopt daardoor mooier en stiller dan de Franse motor. Bovendien schakelt de zeventraps DSG aanzienlijk sneller, terwijl de schakelmomenten bij de Peugeot duidelijk een pauze in de versnelling vergen. Het geheel voelt bij Seat gewoon net wat soepeler aan. Dat de Tarraco een product is van een merk dat van de marketeers het label ‘sportief’ krijgt, blijkt slechts ten dele uit de rijervaring. De Tarraco rijdt vooral voorspelbaar en neutraal, met een héél licht dynamisch randje.

Dat randje wordt wat duidelijker als er tegen meerprijs adaptieve schokdempers zijn gemonteerd, want dan is de auto in de sportieve stand merkbaar strakker. Tel daar een stabiele uitgangspositie en een in vergelijking met de Peugeot wat gevoeliger besturing bij op en je hebt een auto waarin papa of mama zich op een verloren moment best even kan uitleven. De aandrijflijn beent dat soms trouwens even niet meer bij, want de DSG wil in ‘Sport’ wel héél graag in een lagere versnelling blijven hangen.

INDRUKWEKKENDER

Het kuipstoel-achtige meubilair van de Seat Tarraco FR zit uitstekend, maar de zithouding is niet zo sportief. De Tarraco lijdt aan het kwaaltje dat meer grote modellen op Volkswagens MQB-basis hebben: het gevoel dat je als bestuurder bijzonder ver voorin de auto zit. Samen met de wat hogere zit zorgt dat ervoor dat de Seat je wat minder omsluit dan de erg knusse Peugeot.

Tegelijk voelt de Tarraco hoger en groter, wat zeker in een SUV zo zijn voordelen kan hebben. Dat stoere gevoel past bij het koetswerk, dat zeker in het geval van de nieuwe FR-versie behoorlijk dik oogt. Met grote wielen, sportief opgetuigde bumpers en staalgrijze accenten is de FR duidelijk indrukwekkender om te zien dan een normale Tarraco. Met een vanafprijs van € 46.150 is een Tarraco FR 1.5 TSI DSG-7 zowaar nét iets goedkoper dan een bescheidener ogende Xcellence-uitvoering, maar die Xcellence maakt het ontbreken van de uiterlijkheden goed met een wat rijkere standaarduitrusting.

In beide gevallen blijkt de Peugeot 5008 echter de voordeligere keus. Dat begint al met de vanafprijs, en dat blijft in stand als we uitgaan van de geteste Blue Lease Allure-variant, die zonder opties al krap vier mille goedkoper is dan de Seat in FR-trim. Met het toevoegen van opties wordt het prijsverschil alleen maar groter. Wel moet worden aangetekend dat er bij Seat meer mogelijk is dan bij Peugeot. Zo zijn een panoramadak en een fraai audiosysteem bij Peugeot alleen verkrijgbaar in combinatie met de dure GT-trim (en dan nog optioneel) en is stuurwielverwarming zelfs in het geheel niet leverbaar. Vreemd, want dat begint toch wel een erg gangbare optie te worden.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Oordeel

De Peugeot 5008 maakt nog steeds indruk met zijn bijzonder flexibele en fraaie interieur, terwijl het kostenplaatje te overzien blijft. Dat zijn twee zeer belangrijke punten en ook de voornaamste redenen voor zijn overwinning. De Seat doet het juist op die speerpunten minder goed, maar daarbij moet wel worden aangetekend dat de Tarraco beter rijdt en meer doortimmerd overkomt. Als er geregeld volwassenen achterin meereizen, is de Spaanse SUV opvallend genoeg de betere keuze.

    PRIVATE LEASE Peugeot 5008

    Lezersreacties (60) (gesloten)

    Maak melding van misbruik

    Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

    Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

    De discussie is gesloten.
    Reageren is niet meer mogelijk.

    Praat verder op het forum