Peugeot 307 XS 1.6 16V (2001)

Franse (Terug)slag

Peugeot 307 XS 1.6 16V
Rep en roer in de Astra- en Golfklasse: Peugeot komt met de MPV-achtige 307. Geen gemakkelijke opgave echter voor Peugeot om in dit zwaar bevochten segment met iets speciaals te komen. Laten we eens kijken of dat met de nieuwe 307 is gelukt.

Gezien de enorme belangen in deze drukbevochten klasse mag Peugeot er dus geen landskenmerkende slag naar slaan: daar is de concurrentie te sterk voor. De 307 in deze test heeft niet de 1,4-liter basismotor onder de kap, maar de 109 pk sterke 1,6-liter met 16 kleppen.
Een motor die ook in de 206 zijn diensten bewijst en in die combinatie pittig overkomt. In de 307 heeft hij met 1168 kilogram natuurlijk wel meer gewicht mee te slepen, maar dit deert hem niet echt: hij voelt ook in de 307 vinnig aan. Dit blijkt wel uit de acceleratie van 0-100 in 11,0 seconden.
Naast aansprekende prestaties heeft de Peugeot zestienklepper meer aangename eigenschappen. Met 67,5 dB bij 100 km/h en 70 dB bij 120 km/h scoort hij prima bij de geluidsmeting. Het timbre van het geluid is daarbij niet storend op een resonantie bij 3.500 tpm na. De versnellingsbak is een beetje vreemd: we constateerden bijgeluiden en bij snel schakelen bleef de pook haken. Bij eerder geteste exemplaren werkte de bak echter wel probleemloos. Een automaat met Tiptronic-functie, die in samenwerking met Porsche is gemaakt, is als extra leverbaar.
Peugeot heeft met de 307 afgerekend met Frans comfort: niets voor softies, die 307. De vering en demping zijn stevig en missen daardoor het soepele opslokken van oneffenheden dat de 306 kenmerkte. Toch is het compromis bovenbest. Echt hard is Õie zeker niet en dat bewijst hij ook door een ietsje te hellen in de bochten. Het bochtenwerk is prima. Zeer precies en licht stuurt de 307 in en de vooras bijt zich in het asfalt. De achterkant volgt, maar als het insturen snel gaat of gas wordt gelost in de bocht, dan komt de achterkant naar buiten. Niet wild, niet gevaarlijk, maar zeer gecontroleerd. Daardoor stuurt de 307 automatisch scherper in dan zijn voorganger.

MPV-achtig?
Hoe MPV-achtig is de 307 verder van binnen? Om te beginnen zorgt die hoge koets voor een makkelijke in- en uitstap en je zit in de jongste Peugeot ook wat hoger dan in de gemiddelde kleine middenklasser. Het dashboard heeft wel iets monospace-achtigs in de zin dat de onderkant van de voorruit nogal ver weg staat. Daardoor heeft het dash ruimte en daar hebben de ontwerpers gebruik van gemaakt. Zo vinden we op het rechterdeel van het dashboard een verzonken aflegruimte en heeft het handschoenenkastje een flink formaat. Hoe is het verder voorin gesteld? Allereerst het zitmeubilair; dat heeft in de geteste XS-uitvoering een sportief karakter, en is voor een Franse auto lekker hard. Dashboard en bekleding zijn uitgevoerd in twee kleuren, maar voor de rest is het vrij donker allemaal. Boven de middenconsole bevindt zich een digitaal display met datum, tijd en buitentemperatuur, dat bovendien dienst doet als uitleesscherm van de boordcomputer en het audiosysteem; tenminste, wanneer dat door de fabriek gemonteerd is. Een opmerkelijk detail is de 12-volt aansluiting rechts achter de versnellingspook. Rokers kunnen die gebruiken voor een - niet meegeleverde - aansteker. Een asbakje is wel standaard, maar kan natuurlijk ook voor iets anders worden gebruikt.
Achterin hebben de passagiers zeker geen gebrek aan centimeters tussen hoofd en autohemel. Met beenruimte zijn ze ook goed bedeeld. Opbergruimte hebben ze ook nog; in de vorm van flinke portiervakken. Hoe het met de veiligheidsvoorzieningen zit? Drie in hoogte verstelbare hoofdsteunen en drie driepunts rolgordels zijn standaard. Standaard zijn trouwens ook windowbags, waar vóór- en achterpassagiers van profiteren. Voor het scheppen van meer bagageruimte laten rugleuning en zitting van de achterbank zich in ongelijke delen neerklappen. Om dit te kunnen uitvoeren, moeten de voorstoelen wel ver naar voren. Zo ver dat grote Noord-Europeanen dan krap komen te zitten. De standaard bagageruimte heeft een regel-matige vorm.
De Peugeot 307 XS 1.6 16 V staat voor f 39.100 (e 17.742) in de prijslijst. Net als z'n belangrijkste concurrenten is hij standaard voorzien van ABS. Airbags voor chauffeur en passagier, alsmede de al genoemde windowbags zijn bij de prijs inbegrepen. Airco is echter weer een extra.
Met de nieuwe 307 heeft Peugeot, mede door zijn ruime interieur, pittige prestaties, goede wegligging en een gunstige prijs weer een hele serieze kandidaat in het midden-segment neergezet. De klant heeft er weer een goed alternatief bij.

Signalement

Merk Peugeot
Model 307 XS 1.6 16V
Carrosserie 3-deurs, hatchback
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 20.800

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.587 cc
Maximaal vermogen 80 kW / 110 pk bij 5.750 tpm
Maximaal koppel 147 Nm bij 3.900 tpm
Inhoud brandstoftank 60 l
Lengte / breedte / hoogte 4.202 mm / 1.730 mm / 1.510 mm
Wielbasis 2.608 mm
Massa leeg 1.151 kg
Laadvermogen 525 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.200 kg / 625 kg
Banden195/65HR15Prijzen
Topsnelheid 190 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 11,0 s (fabrieksopgave: 10,6 s)
Acceleratie 80-120 km/h in 4/5 10,1 s / 14,9 s
Brandstofverbruik 7,2 l/100km
CO2-uitstoot 169 g/km