Test: Mercedes-Benz GLB 220 d (2020)

Groot in de compacte klasse

54 reacties

Video
AutoWeek 49 2019
AutoWeek 49 2019

Je leest het in AutoWeek 49 2019

De SUV-familie van Mercedes-Benz heeft er een nieuw gezinslid bij: de GLB. Het merk spreekt van een model in de compacte klasse, maar met buitenmaten die vrijwel overeenkomen met die van de GLC is het een forse auto. Moet ook wel, hij biedt plaats aan drie zitrijen en is daarmee ook een beetje een MPV.

Bij Mercedes-Benz is op dit moment één op de drie verkochte auto’s een SUV en dat aantal zal de komende jaren waarschijnlijk stijgen. De GLB, zijn naam zegt het al, hoort in de lijn van de BKlasse. Wil je een kleiner model, dan ben je op de GLA aangewezen, maar dat is meer een cross-over. Wat vormgeving betreft gaat de GLB zijn eigen weg en doet hij qua eigenzinnigheid denken aan de GLK, die ook een vreemde eend in de bijt was. De neus oogt koddig, sympathiek. Het knikje in de taillelijn, dat in het achterportier begint, is heel typerend en de rechte achterkant vertoont overeenkomsten met die van de grote GLS. In zijn totaliteit maakt de GLB een bonkige, stoere indruk en de typering compact komt geen moment in je op.

Ook niet als je achter het stuur stapt. Het interieur is breed en hoog, de A-stijlen staan rechtop en de zitpositie is prima. Op de achterbank (tegen meerprijs verschuifbaar, standaard op de 4Matic) heb je ook niets te klagen. De derde zitrij, een optie van € 908, biedt een onderkomen aan per sonen die niet langer zijn dan 1,68 meter, zo vertelt de documentatie ons. De bagageruimte meet 570 liter, zelfs iets meer dan de GLC en het trekgewicht varieert van 1.600 kg voor de 180d tot twee ton voor de versies met vierwielaandrijving.

SCHONE DIESEL

Bij het doornemen van de technische specificaties valt op dat de 180 d een tweeliter-motor heeft, waar de A 180 d en B 180 d een 1,5-litermotor hebben, met eveneens 116 pk. Een medewerker van Mercedes vertelt ons dat dit een bewuste keuze is, gezien het hogere gewicht van de GLB. Vanuit die optiek is het dan weer bijzonder dat de lichtste benzineversie wel de 1,3-litermotor heeft. En die mag ook nog eens 1.800 kg trekken!

Onze keus voor deze rijtest valt op de 220 d 4Matic. Er is veel werk gemaakt van de uitlaatgasreiniging van de dieselmotoren en daardoor ligt bijvoorbeeld de uitstoot van NOx ver beneden de wettelijke norm. En laten we wel wezen: in een auto als deze is een diesel, met zijn hoge koppel, heel erg prettig. De GLB komt goed uit de voeten met deze 150 pk en 320 Nm sterke krachtbron, die naast soepel vooral stil is. Bij 140 km/h staat de naald van de toerenteller net iets boven de 2.000 tpm. De motor is gekoppeld aan een achttraps automaat, die altijd standaard is, met uitzondering van de 200 benzine, die heeft een zeventraps. In beide gevallen gaat het om een automaat met dubbele koppeling. In de praktijk merk je dat niet, hij gedraagt zich als een automaat met koppelomvormer, zeker als je voor de comfortabele schakelmodus hebt gekozen. In vergelijking met hetzelfde type versnellingsbak van bijvoorbeeld Volkswagen maakt deze een meer verfijnde indruk.

RIJDT ALS EEN ECHTE MERCEDES-BENZ

De rijeigenschappen zijn meteen herkenbaar als die van een Mercedes en dat mag als een compliment worden opgevat. Niet alleen vanwege het herkenbare dieselklopje, maar ook door het solide gevoel in het stuur en de goede vering en demping. Hij voelt inderdaad net zo groot en zwaar aan als hij is. Deze 220d met 4Matic weegt dan ook bijna 1.650 kg, dat is allesbehalve de massa van een compacte SUV. Normaal gesproken heeft de GLB een comfortonderstel, wij rijden met de optionele instelbare schokdempers. Met het knopje dynamic kun je bijvoorbeeld kiezen voor sportief, dan biedt de besturing ook meteen meer gevoel omdat ‘direct steering’ deel uitmaakt van dit pakket. De stuuroverbrenging is dan variabel en dat werkt perfect. Kies je voor de comfortabele modus, dan rolt de GLB bijna onverstoorbaar over het slechtste wegdek, precies zoals we het ooit van dit merk gewend waren.

Het interieur, en dan met name het dashboard, kennen we al uit de andere modellen. Helemaal digitaal en met MBUX, het besturingssysteem van Mercedes. In de testauto zit vanzelfsprekend het meest uitgebreide systeem en de mogelijkheden die dat in zich heeft, vergen een avondje studie. Alle gangbare assistentiesystemen zijn aan boord; voor dodehoekwaarschuwing of adaptieve cruisecontrol moet de knip extra ver open. Dat geldt ook voor ledkoplampen, aangezien halogeen standaard is. Door zijn prijs neemt de GLB een bijzondere positie in binnen dit segment en hij laat zich lastig plaatsen. Andere SUV’s met zeven zitplaatsen zijn onder meer de Peugeot 5008, Seat Tarraco of Volkswagen Tiguan Allspace, die aanzienlijk goedkoper en lichter zijn. Gaat de ster het verschil maken?

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

  • +Voelt heel solide aan
  • +Ruim interieur
  • -Stevig geprijsd
  • -Standaard halogeen koplampen

Signalement

Merk Mercedes-Benz
Model GLB 220 d
Carrosserie 5-deurs, hatchback
Transmissie 8 versnellingen, automaat met dubbele koppeling
Aandrijving 4wd
Nieuwprijs € 59.630

Specificaties

Brandstof diesel
Motor 4-cil. in lijn
Cilinderinhoud 1.950 cc
Maximaal vermogen 140 kW / 190 pk bij 3.800 tpm
Maximaal koppel 400 Nm bij 1.600 tpm
Inhoud brandstoftank 60 l
Lengte / breedte / hoogte 4.634 mm / 1.834 mm / 1.658 mm
Wielbasis 2.829 mm
Massa leeg 1.585 kg
Laadvermogen 610 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 2.000 kg / 750 kg
Banden225/55R17Prijzen
Topsnelheid 220 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 7,7 s
Brandstofverbruik 5,7 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 149 g/km

PRIVATE LEASE Mercedes-Benz GLB

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (54) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum