Sneller door de file: op deze rijstrook schiet je het meest op

Lekker doorstromen

Avondspits spits verkeer file (ANP

Elke automobilist wil zo kort mogelijk in de file staan. Uit nieuwe data van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW) blijkt dat je dan het best links kunt blijven rijden. Al rijd je aan die kant volgens rij-experts niet het veiligst.

Je rijdt in een file gemiddeld 2,2 kilometer per uur sneller als je de linkerrijstrook neemt, zegt de NDW. Op wegen met twee rijstroken is de linkerrijstrook in ruim negen van de tien gevallen sneller. Op een weg met vier rijstroken wint links het met liefst 97,4 procent. Op wegen met drie rijstroken is de linkerbaan in 88 van de 103 files het snelst, wat neerkomt op 85,4 procent.

De onderzoekers bekeken op verzoek van NU.nl data van 457 filemomenten en richtten zich op de ochtendspits van maandag, dinsdag en donderdag. Op die momenten ontstaan de meeste files. Vooral op de wegen met vier banen is er volgens de onderzoekers een snelheidsverschil. Daar is de tijdswinst op de linkerbaan zo'n 7,5 kilometer per uur in vergelijking met de middelste rijstroken.

Onderzoekers Marthe Uenk en Bas Bijvoet voerden dezelfde analyse ook in 2016 uit. Ze trokken destijds dezelfde conclusie: links is het snelst. "Maar we zien nu dat links nóg vaker sneller is dan toen, hoewel de linkerrijstrook niet altijd even comfortabel rijdt door het wat agressiever optrekken en remmen dan rechts."

Kies je plek op de weg

Ismaël Van Reede van rijschool Rijles zonder Stress adviseert om tóch voor het comfort en de veiligheid van rechts te kiezen. De rijschool wil beginnende automobilisten vooral opleiden tot zekere en veilige weggebruikers. "Je veiligheid vergroten doe je door toch op die rechterbaan te blijven rijden. Dat is je plek op de weg, ook als je in de file staat." Op links kun je minder makkelijk uitwijken én je wilt snel bij de vluchtstrook zijn als er iets met je auto gebeurt, zegt Van Reede. "Links wordt meer geremd en opgetrokken. Dan moet je maar hopen dat weggebruikers jouw remlichten zien. Je moet zelf ook meer opletten."

Constant wisselen naar de snelste rijstrook levert weinig tijdswinst op, concludeerde de NDW na eerder onderzoek. Daar doe je je medeweggebruikers ook geen plezier mee. Blijf dus lekker in je eigen baan hangen.

Lezersreacties (61)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.