Parijs stelt ‘ZTL’ in: alleen bestemmingsverkeer in het centrum
Eiffeltoren en Arc de Triomphe nog gewoon bereikbaar
Vanaf vandaag is in het centrum van Parijs een ‘Zone á Trafic Limité’ van kracht. Dit betekent dat een deel van het centrum alleen toegankelijk is voor bestemmingsverkeer, waarmee wij toeristische bezoekers in veel gevallen niet meer mogen binnenrijden.
Wie weleens in Italië komt, krijgt ongetwijfeld jeuk van de afkorting ‘ZTL’. In het Italiaans staat dat voor Zona Traffico Limitato en ook daar betekent het dat normale stervelingen het betreffende gebied niet zomaar mogen inrijden. Vanaf vandaag is het ook in Parijs oppassen geblazen.
De Parijse ZTL geldt voor het 1e, 2e, 3e en 4e arrondissement. Dat is een gebied dat grofweg wordt begrensd door de Seine in het zuiden, de Rue Royale in het westen, Boulevard Bourdon en Boulevard du Temple in het oosten Boulevard Saint-Martin in het noorden, hoewel er meer straten betrokken zijn bij die afgrenzing. Dit gebied is vanaf nu alleen met gemotoriseerd vervoer toegankelijk voor hulpdiensten, bussen, taxi’s, mensen met aantoonbare beperkte mobiliteit, mensen die er wonen of werken of mensen wiens bestemming om en een andere reden binnen dit gebeid ligt. Om het eenvoudiger te zeggen: het Parijse ZTL-gebied is alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer en mag dus niet langer onderdeel zijn van een doorgaande route naar een bestemming buiten het gebied. Dit is alleen van toepassing op gemotoriseerde voertuigen en dus niet op voetgangers en fietsers, maar het soort motor speelt dan weer geen rol. EV-rijders zijn dus ook de klos.

De ZTL in Parijs, alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer.
Hoewel het plan naar verluidt omstreden is in Parijs, zijn de doelen van de gemeente helder. Het gaat om het vergroten van de leefbaarheid, het creëren van een zekere mate van rust, meer veiligheid en minder luchtvervuiling en lawaai. Winkeliers hoeven volgens de Parijse autoriteiten niet te vrezen voor het plan: uit onderzoek zou blijken dat slechts 3 procent van de winkelbezoekers met de auto komt. Toch moet de ZTL-maatregel een grote impact hebben op de hoeveelheid verkeer, die afhankelijk van de precieze locatie met tot wel 30 procent zou worden teruggedrongen.
Nog even geen boetes
Wie in de komende zes maanden toch de ZTL-zone inrijdt, hoeft nog geen boete te verwachten. In deze beginperiode staan er wel mensen klaar die automobilisten op de maatregel wijzen, maar echte handhaving vindt pas na het eerste halfjaar plaats.
De Parijse ZTL heeft overigens geen impact op je mogelijke plannen om als toerist een rondje om de befaamde Arc de Triomphe te rijden of je auto voor de Eiffeltoren vast te leggen, want die toeristische trekpleisters bevinden zich allebei buiten het gebied. Voorlopig, althans, want mogelijk wordt het ZTL-gebied in de toekomst uitgebreid.