'Elektrische auto dreigt onaantrekkelijker te worden dan brandstofauto'
Omslagpunt
Een elektrische auto is nu voor velen onderaan de streep nog financieel aantrekkelijker dan een brandstofauto, mits je de aanschaf kunt bekostigen. Dat kan binnenkort wel eens voorbij zijn, waarschuwt accountants- en adviesorganisatie KPMG.
Stijgende kosten kunnen ertoe leiden dat elektrische auto's onaantrekkelijker worden dan een brandstofauto's, concludeert KPMG. Hoewel elektrische auto's in aanschaf doorgaans flink duurder zijn dan auto's met een verbrandingsmotor, zijn de gebruikskosten nu vaak nog lager. Dit komt door de huidige korting op de wegenbelasting, de lagere onderhoudskosten en de lagere kosten voor het opladen. Als de aanschafprijs niet steviger daalt, energieprijzen weer gaan stijgen en de wegenbelasting op elektrische auto's wordt verhoogd, kan dit ervoor zorgen dat een brandstofauto weer goedkoper wordt.
Niet alleen wegen de diverse financiële voordelen straks misschien niet zo meer op tegen de hogere aanschafprijs, Nederlanders kijken steeds kritischer naar de aanschafprijs van de auto. Twee derde van de Nederlandse consumenten (66 procent) ziet de prijs als belangrijkste drempel voor de aanschaf van een elektrische auto, zo komt naar voren uit het onderzoek. Twee jaar geleden was dat nog 54 procent.
Aan die aanschafprijs is waarschijnlijk niet heel veel te doen, maar er zijn wel andere manieren om elektrisch rijden kosteneffectief te houden. Zo vindt KPMG dat het gemakkelijker moet worden om auto's op te laden met zelf opgewekte energie uit zonnepanelen. Bovendien kun je er zelf ook voor kiezen om de auto vaker op te laden tijdens 'dalperiodes' met lagere tarieven of te kiezen voor goedkopere laadstations. Misschien wel de belangrijkste stap om elektrisch rijden aantrekkelijk te houden, zal vanuit Den Haag moeten komen, door de geplande motorrijtuigenbelasting aan te passen.