Denza Z9 GT moet met trukendoos verleiden, niet met bizar vermogen

Tot 1.000 pk

Denza Z9 GT

De Denza Z9 GT is een Chinese shootingbrake van de premiumtak van gigant BYD. Het wordt het eerste model van Denza dat naar Europa komt, en eind 2025 moet het zo ver zijn. De 5,1 meter lange, lage auto kun je als EV krijgen met een duizelingwekkende 965 pk maar er bestaat ook een plug-in hybride die zelfs de 1.00o pk aantikt. Beide auto's zijn al in China leverbaar. Net als de EV heeft de DMi (Denza's en BYD's benaming voor PHEV's) drie elektromotoren. Een 2.0 viercilinder turbo die op benzine loopt is de vierde krachtbron aan boord van de Denza Z9 GT DMi. Toch zijn het niet die bizar hoge vermogens waarmee de Chinezen het onderscheid willen maken in het premium segment. Het zijn de speciale trucjes die de bijzondere achterwielsturing mogelijk maakt waarmee hij goede sier wil maken.

Wat kan de Denza Z9 GT dan allemaal? Nou, bijvoorbeeld de 'crab walk' waarbij alle vier de wielen dezelfde hoek maken en de auto schuin dwars, als een krab voortbeweegt. Iets wat de Yangwang U8, een SUV, ook kan. Yangwang is een andere luxe tak van BYD. Maar terug naar de Denza Z9 GT. Het blijft niet bij de crab walk, want hij is tot nog veel meer trucjes in staat. Zo kunnen de achterwielen allebei naar binnen bewegen, maar ook allebei naarbuiten. Daarmee kan de auto met geblokkeerde voorwielen de achterkant een parkeervak in- en uitwringen. Of je kunt er ultra krappe hairpins in bergdorpjes mee bedwingen, wat normaliter met een auto met een wielbasis van dik 3,1 meter onmogelijk is. Bij Denza draait alles om zeer geavanceerde techniek, niet om superieure prestaties in rechte lijn of op circuits. Je zult dan ook geen recordpogingen van het merk gaan zien op de Nordschleife, iets wat de merken Porsche en Tesla wel om de haverklap doen met hun krachtigste EV's.

Denza Z9 GT

Tweekamer luchtvering gaat bewegingen tegen

De Denza Z9 GT heeft luchtvering met dubbele kamers per wiel. Daarmee kunnen net als bij een Porsche Panamera of Taycan met Porsche Active Ride bewegingen van de carrosserie worden tegengegaan. Dus bij het snelle accelereren komt de neus niet omhoog, zoals bij sterk afremmen het systeem de duikbeweging van de neus kan tegengaan. Het biedt heel veel comfort. Werkelijk alles draait om comfort bij de Z9 GT. Zodoende moet je de Z9 GT ondanks zijn vormenspel niet zien als een concurrent voor een Porsche Taycan Cross Turismo of voor een Panamera. Ondanks dat gigantische vermogen. Daarvoor is hij ook niet dynamisch en sportief genoeg, konden we al vaststellen bij de korte kennismaking.

Drie elektromotoren

De EV heeft één elektromotor voor, en twee tussen de achterwielen. Die wekken gezamenlijk 965 pk op waarmee de Z9 GT in 3,4 seconden van 0 naar 100 km/h snelt. De plug-in hybride (o-100 in 3,6 seconden) heeft eveneens drie elektromotoren, maar ze zijn wat minder krachtig dan die van de EV. Zo hebben die bij de achterwielen elk 220 kW en die bij de voorwielen 200 kW. In de EV is dat twee keer 240 kW achter en 230 kW voor. De verbrandingsmotor van de DMi wekt 152 kW op. Reken op een systeemvermogen van rond de 1.000 pk. De 38,5 kWh accu van de plug-in hybride is groot voor een PHEV. Dat moet een elektrische actieradius van 201 kilometer kunnen opleveren. De EV heeft een 100-kWh LFP-accupakket.

Denza Z9 GT

Europese markt

De exacte specificaties van de Europese versies worden later bekend, en of ze allebei komen of eerste de 100 procent elektrische horen we dan eveneens. Het dashboard ondergaat voor de Europese markt wijzigingen. Zo verhuist de keuzehendel voor de 'automaat' van de middenconsole naar het dashboard, en daar wordt hij vervangen door een kleinere knop. De Denza Z9 sedan die al in China leverbaar is heeft dat al, maar die vierdeurs komt niet naar ons continent. Denza gelooft dat de shootingbrake carrosserie (5,1 meter lang, 2,0 meter breed, 1,5 meter hoog) meer potentieel heeft in Europa. Het dashboard biedt drie schermen, twee evengrote exemplaren voor de bestuurder en de voorpassagier. Daartussen zit een groter scherm.

Wat het gaat kosten? Da's nog niet bekend. Wie het gaat voeren? Evenmin. Maar Denza neemt de distributie zelf voor zijn rekening en zoekt dealers met ervaring met premium merken. Een situatie zoals met BYD waarvoor Louwman de import naar Nederland verzorgt zal er niet zijn voor Denza.

We hebben onlangs al kennisgemaakt met de Denza Z9 GT, een video waarin we ook zeker de trucs van de auto laten zien, volgt nog.

PRIVATE LEASE BYD

Lezersreacties (36)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.