Seat Ibiza ST 1.2 TDI E-Ecomotive Style (2011)
autoreview
Signalement
Uitvoering | Ibiza ST 1.2 TDI E-Ecomotive Style |
---|---|
Versnellingen | 5, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2011 |
Jaar van aanschaf | 2011 |
KM-stand bij aanschaf | 10 km |
KM-stand laatst | 139.740 km |
- 20.000 km
Een brainwave op weg naar de garage om mijn Mazda 6 op te halen na het nieuws dat de beurt € 800,- ging kosten: ik moest geld gaan besparen op de auto, want met de motorrijtuigenbelasting op € 1.600,- per jaar en een verbruik van 1:14,5-15 en 2x per jaar een beurt van gemiddeld € 600,-, begon mijn verstand toch de overhand te krijgen. Op zoek dus. Voorwaarden: lichter (want over een tijdje moet er weer MRB worden betaald), zuiniger, geen MRB (voorlopig dan!), diesel, climate control, ruimte (dus een stationwagon). 2 Opties bleven na enig zoeken over: Skoda Fabia Combi Greenline en Seat Ibiza ST E-ecomotive. De eerste een rustiek gevormde combi, de tweede een sportief uitziende break met een agressieve neus. Zitten en uitproberen en de keuze viel al snel in het voordeel uit van de Seat. Ik zal jullie de onderhandelingsfase en het wachtproces besparen, maar uiteindelijk mocht ik 'm afgelopen zaterdag ophalen. Blij als een kind natuurlijk! Na de eerste "echte" kilometers (de proefrit niet meegeteld) luidt de conclusie dat het een goede keus is geweest. Wat bevalt goed aan de auto?
- Rijgedrag
- Ruimte (voorin en bagageruimte)
- Souplesse van de motor (tussenacceleraties worden zonder morren opgepakt)
- Zuinig!
- Eenvoud bedieningselementen
- Geluidsproductie (gelijk aan de Mazda 6 die ik hiervoor reed)
- Uiterlijk
- Interieurdesign
- Start-stop/hill assist/energie terugwinnen via de remmen
- Schakelindicator
- Parkeersensoren achter
- Geïntegreerd Bluetooth-systeem (spraakgestuurd)
- De USB-poort (4 Gb USB-stick er in en uren muziekplezier)
Wat bevalt minder goed?
- ruimte achterin: groot genoeg voor onze kindertjes (2 en 4 jaar), al hebben we de jongste wel achter mijn vrouw moeten plaatsen, die is 1.62 en dus kan de stoel verder naar voren dan achter mij met m'n 1.85. Stoeltje is een Maxi Cosy Priorifix.
- opbergmogelijkheden voorin
- het vastzetten van de gordel van het kinderzitje van de oudste, een Römer Kidfix (de Isofix-bevestiging valt nl over de gordelbevestiging heen, dus er moet enigszins gewurmd worden om de gordel in het juiste gaatje vast te zetten)
De eerste kilometers zijn uitstekend bevallen. Toegegeven, ik moet nog even de juiste zitpositie vinden, maar ik ben dan ook een mierenneuker op dat gebied: centimeterwerk kan het soms zijn en ik was gewend aan electrisch verstelbare, leren sportstoelen in de Mazda.
Deze Seat is een aanrader. Het is geen sportieve auto, al ziet-ie er in deze kleur (emocionrood) en met de FR-grille wel zo uit, maar hij voldoet uitstekend aan de verwachtingen en ik hoop er nog lang plezier van te hebben.
De eerste tankbeurt: 6 blokjes waren er verdwenen op het schermpje, dus maar eens kijken hoeveel liter er bij zou kunnen. Dat bleken er dus 35 te zijn. Over de eerste 688 km een verbruik van 1:19,7. Ik vind het niet beroerd. Natuurlijk ken ik de auto nog niet volledig en moet hij ook nog ingereden worden; het moet dus zuiniger kunnen. Met mijn vorige auto (Mazda 6 2.0 CiTD) haalde ik met moeite de 1:15, dus deze keer verliet ik met een glimlach de Tango.
1.394 km: de 2e tank gevuld en 1:20,3 gereden. Beetje vals gespeeld door nog stiekem een litertje extra erin te persen. Auto gaat steeds beter bevallen. Hij is behoorlijk doordacht (nooit gedacht dat ik positief zou kunnen zijn over een VAG-wagen, maar ook ik schijn van mening te kunnen veranderen). Een ding valt me wel op en dat is dat de binnenspiegel zo laag hangt. Ik mis een deel van het uitzicht naar rechtsvoor. In mijn Mazda 6 kon ik de spiegel zo'n beetje tegen het plafond plaatsen, maar in de Ibiza lukt dat niet.
Wat een leuke extra zou kunnen zijn, is dat ze bij de Ecomotive een lampje van een batterij in het display zouden plaatsen. In de formule 1 heb je dat ook: het KERS-lampje. Als je remenergie terugwint, zie je het batterijtje vollopen en als je accelereert loopt-ie langzaam weer leeg.
Verder 1 aanpassing gedaan een tijdje terug: de autogordel van het zitje van de oudste (zie "Wat bevalt minder?" hierboven) wordt tegenwoordig vastgezet in de tweede ipv de eerste gesphouder. De bevestiging past er gewoon in zonder vreemde draaibewegingen. Iets eenvoudiger en beter voor de rug!
2.120 km gereden:
De derde tank zit erin: 1:20,6. Het gaat steeds beter! Weer een beetje vals gespeeld door de ontluchtingsnippel deze keer eens te gebruiken om er wat extra in te gooien. De zitpositie is het nog niet helemaal: ik kom steeds met mijn rechterknie klem te zitten tussen het onder en bovenstuk van de middenconsole. Ik begrijp niet helemaal waarom ze die hebben onderbroken en niet door hebben laten lopen naar boven. Toch zit ik niet beroerd, begrijp me niet verkeerd, maar ik ben nog aan het puzzelen.
Misschien toch eens de lagere stoelstand proberen; ik houd nogal van hoog en rechtop zitten. Kan zijn dat dit bij deze auto niet de juiste positie is voor de bestuurder.
Merk verder dat het interieur minder snel opwarmt in de zon dan mijn vorige auto (Mazda 6 met leren interieur). Als ik na een zonovergoten dag weer in de Ibiza stap, dan is het nog redelijk te doen en ook is de zaak zo koel te blazen met de climate control. Kortom: ben nog altijd bijzonder tevreden over mijn rode rakkertje!
Heb inmiddels de zitpositie weer aangepast en het gaat beter op deze manier. Had zelfs al een provisorisch kniesteuntje gebouwd om te zien of het daar beter van werd: inderdaad, wel iets, maar er ontbrak nog iets. Kniesteuntje is er nu weer uit en de zitpositie verlaagd. Verder verwacht ik op termijn problemen met de verhoogde zijkanten van de stoelzitting: er zit een metalen frame in dat boven de zitting uitkomt. Als je niet helemaal precies goed gaat zitten, drukt dat metaal tegen je bovenbeen. Dat is wat onprettig en zorgt voor een ongemakkelijke zit.
7.500 km: Tijd voor een kleine update
Wat lopen de kilometers toch snel op als je fun hebt. En dat heb ik nog steeds in m'n Ibi. Alles doet het nog altijd zoals het hoort, geen rare dingen qua motor en electronica. Ben volledig gewend aan de zitpositie en heb nog geen olie hoeven bijvullen. Heb een rubberen kofferbakmat aan de auto toegevoegd i.v.m. veelvuldig vissen, dus vaak een vochtig landingsnet achterin. Als dat vocht in je bekleding trekt, dan stinkt het nogal. Een rubberen mat is lekker makkelijk schoon te houden.
Ik merk dat het verbruik stabiliseert tussen de 1:20,5 en 1: 21,5. Dit heeft waarschijnlijk te maken met de koudere en winderiger omstandigheden van de laatste tijd, want wind heeft echt wel invloed op het verbruik van de Ibi. Na de winter maar weer eens kijken of we de 1:22/23 kunnen benaderen.
Ben 1 keer naar de garage geweest voor een scheur in een raamrubber van een van de achterportieren. Op de las van de boven- en zijkant was spontaan een scheur ontstaan. Is onder garantie vervangen en de andere rubbers zijn nog allemaal heel, dus waarschijnlijk een incidentje. Verder is het waarschuwingslampje "defecte gloeilamp" weer een keer aangegaan, maar evenals de eerste keer was dit na een herstart weer verdwenen.
Merk dat de koude omstandigheden invloed hebben op de dieselnagel: deze wordt wat luidruchtiger, maar is wel binnen mijn perken. Daarnaast warmt het interieur sneller op als ik de airco niet op automaat zet: dit scheelt echt wel een 10 minuten. Op standje niet-automaat is de auto binnen 5-6 minuten aangenaam van temperatuur, op standje automaat duurt het bijna een kwartier.
Over een week of 2 gaan de Conti TS800's winterbanden eronder en dan gaan we eens bekijken of de Ibi ook van winterse omstandigheden houdt. Bij 10.000 kilometer volgt de volgende update! Oh ja, ik heb nog geen aanleiding gezien om mijn sterrenwaardering aan te passen, dus die blijft voorlopig staan.`
10.000 km bereikt!
Vandaag op de A7 de eerste magische grens bereikt. 't Is flink frisser geworden en de Ibi laat dat merken door 's ochtends iets meer geluid te produceren en het verbruik te laten toenemen (van 4,7 l/100 km naar 5,0 l/100 km). Er is een duidelijk verschil te merken in loopcultuur tussen de Shell V-power en de Tango-diesel: op de eerste brandstof loopt de motor prettiger/mooier. Ik heb een aantal tanks Tango gereden en een aantal tanks Shell V-power en je merkt het echt wel. Qua verbruik scheelt het nauwelijks, dus de investering haal je er niet uit, maar loopcultuur is ook een groot goed als je dagelijks 110 km rijdt. We zijn ook alweer een aantal keren het waarschuwingslampje "kapot lichtje" tegengekomen. Elke keer even nakijken, auto uit-/aanzetten en weg is het waarschuwingslampje. Moet bij de eerste beurt maar even naar gekeken worden, maar die is pas bij 30.000 km zoals het nu lijkt. Bevalt de Ibi nog altijd goed? Jazeker! Alles doet wat het moet doen, de zit achter het stuur is prima, gewoon uitstekend. Een van de weinige minpunten die is blijven staan, is de te laag hangende binnenspiegel. Die neemt toch echt te veel gezichtsveld weg naar rechtsvoor en dat blijft lastig bij zijwegen van rechts. Verder vind ik dat de remmen een wat vage respons geven: eerst lijkt er niks te gebeuren en vervolgens wordt er net iets te fors ingegrepen. Niks om je ongerust over te maken, maar het had iets vloeiender gekund. De Conti TS800 winterslofjes voldoen ook uitstekend: stil en comfortabel. Klein minpuntje voor de garage: mijn Ibi staat op een sportonderstel met een voorgeschreven bandenspanning van 2,9/2,7 bar. De winterslofjes waren voorzien van 2,3 bar en dat gaf een zwabberiger weggedrag te zien en een duidelijke verbruiksstijging. Het 2e was minder erg dan het eerste. Na het verhogen van de bandenspanning rijdt de Ibi veel strakker en neemt ook het verbruik weer normalere vormen aan. We gaan de winter in met een goed gevoel over de auto en we gooien er nog vrolijk een hele stapel kilometers achteraan!
16.840 km - de anderhalfwekelijkse tankbeurt leverde geen verrassingen op: 1 op 19,6, zoals de laatste tijd wel vaker. Eigenlijk moet je constateren dat dat wel heel ver van het voorgespiegelde verbruik afligt, maar we weten allemaal hoe dat tot stand is gekomen. Als ik op de ring Groningen rijd met 70 km/h, dan red ik met gemak de 1 op 33, maar de snelweg 110 km/h op de teller en tegenwind levert al snel 1 op 17 op. Ach, ook daarmee leer je leven. Vorige week eens becijferd wat deze auto in 2015 zou gaan kosten onder het nieuwe stelsel: € 2.200,- meer!! Ik was in de veronderstelling dat schone, zuinige auto's gestimuleerd zouden worden, maar dat geldt dus alleen voor auto's waar je in het verleden WEL BPM en MRB voor hebt betaald. Je hebt straks dus pech als je een BPM en MRB-vrije auto hebt gekocht, want dan ga je naast BPM en MRB ook nog een dieselboete betalen en in mijn geval loopt het verschil dan op tot € 2.200,- bij nieuwe aanschaf en € 1.000,- jaarlijks erbij aan MRB. Natuurlijk hebben we dan een tijdje van de huidige maatregelen geprofiteerd, maar toch heb je ergens een lichtelijk bekocht gevoel. Ik las in de Autoweek jaarspecial dat een Porsche met een uitstoot onder de 200 gram CO2 (Jawel, ze bestaan!!) met een aanschafprijs van een luttele € 100.000,- er qua BPM flink op vooruit gaat. Goh, da's geweldig voor mensen die 'm kunnen betalen, maar voor het gros van de mensen is dat onhaalbaar. En voor de mensen die nu dus in een MRB/BPM-vrije bolide rondkachelen zal het in de toekomst dus niet goedkoper worden. Die zullen hun voordeel dus alleen nog uit zuinig rijden moeten halen. Blijf ik dus toch een voorstander van het afschaffen van BPM en MRB en het verhogen van de brandstofprijzen, want alleen op die manier is er op een eerlijke manier een differentiatie mogelijk voor mensen die veel en weinig rijden. Maar nog beter: je stimuleert op die manier mensen veel meer tot zuinig rijden. Als je immers, net als ik 30.000 km per jaar rijdt en je doet dat met een gemiddelde van 1 op 22, dan levert je dat een voordeel op ten opzichte van mensen die dezelfde kilometrage doen met 1 op 17. Dat voordeel is door jezelf te beïnvloeden dooe je rijstijl aan te passen en dan zijn die nieuwe maatregelen die het CDA heeft voorgesteld ook niet meer nodig, want dat zal wel weer geld gaan kosten dat we met ons belastinggeld weer moeten ophoesten. Uiteindelijk draaien we er toch wel weer voor op!
Al een tijdje geleden is me opgevallen dat het in de auto tocht als de wind pal op de zijkant staat. De tocht komt op schouderhoogte binnen en is best irritant. Vraag ik me natuurlijk af of dit ook problemen gaat opleveren als ik door de autowasstraat zal gaan. Is de auto naast tochtig ook lek? Het heeft in ieder geval te maken met de afdichting van de bestuurders- en passagiersdeur. Zal binnenkort eens even bij de garage langs gaan om e.e.a. na te vragen.
Verder een akelig nieuwigheidje ontdekt: er is geen waarschuwingslampje dat aangeeft dat je geen ruitensproeiervloeistof meer hebt. Gevolg is dat ik 2 dagen lang heb gedacht dat de ruitensproeiers bevroren waren en er pas vanochtend aan dacht om eens te kijken of er ook bijgevuld moest worden ... BINGO!
Weer een nieuwigheidje van de laatste tijd: als het erg koud is buiten (lager dan -10 graden), dan warmt het interieur erg langzaam op. Een kwartier is geen uitzondering. De kinderen naar de creche/school brengen (ca. 10 minuten rijden) betekent dat het nog redelijk fris is in de Ibi als we aankomen en pas op de snelweg richting het werk wordt het warmer. Vraag me af of dat een gevolg is van de FR-grille of dat dit bij de gemiddelde Eco-container altijd zo is. Het is natuurlijk wel zo dat de motoren ontwikkeld zijn om zo weinig mogelijk warmte af te geven, dus misschien is het niet eens zo raar dat het gebeurt.
Het verbruik blijft trouwens wel redelijk constant rond de 1:18 à 19 hangen de laatste tijd, dus da's nog niet zo beroerd met die temperaturen en wind van de afgelopen tijd. In totaal zit ik over de tot nu toe gereden kilometers nog steeds in de buurt van de 1:20. De verwachting is dat dat richting de lente-zomer toch 1:22 moet kunnen worden!
20.000 km bereikt en still going strong!
De zomerbanden zijn weer gemonteerd, de temperaturen lopen weer iets op en de Ibi reageert daarop door zuiniger te gaan lopen (de boordcomputer geeft nu weer regelmatig 4,4-4,6 l/100 km aan en dat zijn prettiger waarden dan de 5,2-5,5 l/100 km van de afgelopen winter). Er zijn geen problemen geweest de afgelopen periode en dat is ook goed nieuws. De eerste beurt zal zo rond juli-augustus moeten plaatsvinden, maar ik verwacht geen rare dingen op dit moment. De Ibi is gewoon een hele fijne auto!
Nog altijd de prestaties op 4 sterren gewaardeerd. Dit is voornamelijk te danken aan het verbruik. De auto is wel wat soepeler geworden. Misschien ook wel te danken aan de wat vriendelijker temperaturen. Je moet nu eenmaal wat inleveren voor goedkoper rijden. Duidelijk is dat het geen goede klimgeit is; bij Luik stijgt de weg aardig en daar heeft de Ibi het moeilijk. Voor de rest merk je, zoals wel vaker gelezen, dat het verbruik zeer beïnvloed wordt door wind en weg. Zit je op een volledig vlakke weg (waar vind je dat?) en rijd je niet harder dan 100 op de teller, dan is dit een hele zuinige wagen. Zodra je boven de 100-110 gaat en de weg stijgt/daalt/stijgt/daalt of je hebt tegenwind, dan is er een behoorlijke invloed merkbaar.
Verdorie, schade! Maar de Ibi doet het prima!
- 27.000 km
Dinsdag de auto gewassen en het linkermistlampglaasje is versplinterd. Verder vielen een aantal krassen op de motorkap op en een vervelende kras bovenin het achterraam. Da's dus balen!! Bij de 30.000-beurt zal ik de mistlamp laten repareren, maar aan de krassen zal wel weinig te doen zijn (behalve de motorkap laten spuiten). Verder valt er niks te klagen, want de Ibi doet gewoon fluitend wat-ie moet doen. De Ibi is absoluut geen dorstig type, want de laatste 4 tankbeurten zit ik gemiddeld op 4,5 l/100 km. Het overall gemiddelde zit op 4,9 l/100 km, dus dat valt eigenlijk nog steeds tegen, maar elke tank brengt het gemiddelde wat omlaag. Natuurlijk geloof ik er niet in om gemiddeld op 3,4 l/100 km te komen, maar zo dicht mogelijk tegen de 4,75 l/100 km of 1:21 is het doel op dit moment. En dat moet lukken! Nog steeds een zeer tevreden Ibiza-rijder in het Noorden.
De eerste onderhoudsbeurt
- 31.154 km
Hij moest er aan geloven, de Ibi: z'n eerste onderhoudsbeurt. Zelf had ik geen problemen geconstateerd, behalve een kapot mistlampglas rechtsvoor, dus ik ging met vertrouwen naar Veendam. Ik werd op de hoogte gebracht van 2 terugroepacties (motorkapontgrendeling en a-stijl/geluiddemping), die onder garantie zouden worden uitgevoerd. Gedurende de dag werden er geen bijzonderheden gemeld door Tjeerdsma, dus de kosten zouden meevallen. Dit klopte dan ook € 418,11 incl. BTW. Net even uitgerekend wat ik in het eerste jaar totaal aan de auto ben kwijtgeweest:
Brandstof: € 2.153,05
Verzekering: € 408,00
Onderhoud: € 418,11
Afschrijving: € 1633,00
(berekend op basis van 30.000 km en 6 jaar gebruiksduur, bron: Autoweek)
Totaal: € 4.612,16
Totaal: € 0,15 per gereden kilometer
Het valt mij alleszins mee, aangezien ik met mijn vorige auto (Mazda 6 2.0 CiTD 143pk) in 1 jaar alleen aan onderhoud en brandstof al hetzelfde kwijt was. Tot nu toe dus gewoon een verstandige keus geweest om over te stappen op deze Ecomobiel.
De vakantiekilometers
- 36.500 km
Zou het een beetje lukken om vlot en zuinig en volbepakt met de Ibi op vakantie te gaan? Op de laatste dag hebben we besloten om ook de beide fietsen van de kinderen nog in de kofferbak te stouwen en ondanks dat had ik nog steeds uitzicht door het achterraam! De Ibi pakt met een beetje goed inpakken de bagage voor 2 volwassenen en 2 kinderen. De kofferbak is zelfs nog wat ruimer dan die van de Hyundai i30 CW van mijn zwager en da's best lekker! De reis naar Frankrijk werd ingezet en na een dikke file voor Antwerpen en een overnachting in een hotel kwamen we aan op het vakantieadres in Saint Thomas de Courceriers. De stoelen hebben ons de gehele reis goed ondersteund, de ergonomie aan boord werd een beetje geweld aangedaan door de extra etens- en drinkenswaren die links en rechts moesten worden ondergebracht (de opbergmogelijkheden voorin zijn bij vakanties wat beperkt in de Ibi) en de wagen heeft zich prima gedragen tijdens de heenreis van 910 kilometer snelweg en 40 kilometer binnendoor. Tijdens de vakantie ook geen enkel probleem: ondanks de af en toe redelijk stevige hellingen (in de buurt van Mayenne) heb ik geen moment het idee gehad dat we tekort zijn gekomen met het vermogen van de Ibi. Ook het verbruik viel me alleszins mee, gezien de aardige hoeveelheid bagagekilo's en het feit dat ik me deze keer eens niet op mijn zuinigst gedragen heb. Motor, versnellingsbak, onderstel en ergonomie stemden allemaal tot tevredenheid, terwijl je uit de verschillende verhalen op internet zou verwachten dat er ergens wel een vermogensprobleempje zou kunnen zijn op de vele klimmetjes die we deze vakantie hebben overwonnen. Niet dus! Zorgen dat je in de juiste versnellingen zit en dan komt het allemaal prima voor elkaar. Misschien vormen de Alpen een grotere uitdaging, maar dat zien we volgend jaar of het jaar daarop wel. Op dit moment geven we een dikke pluim aan de emocionrode rakker, die dit vakantiekarwei prima geklaard heeft.
Afscheid van mijn Ibi
- 139.740 km
Het is zover: na bijna 140.000 probleemloze kilometers gaat de Ibiza vervangen worden door een VW Passat Variant 1.6TDI Executive Edition uit 2013. De reden is dat we een wat ruimere auto nodig zijn (de kids worden steeds groter).
Wat valt er te vertellen over de Ibiza? Heel veel goeds. Een betrouwbare auto, die me nooit in de steek heeft gelaten. Een auto die alleen de standaard beurten nodig had en nooit een probleem had. Een fijne reisauto voor ons gezin.
Zijn er ook minder positieve punten? Misschien de beperkte ruimte achterin en de motor met net voldoende vermogen. En toch heeft hij ons met volle bepakking ook gewoon door de Alpen gesleept.
Ik ben altijd happy met de Ibiza geweest en ik ben ervan overtuigd dat zijn nieuwe eigenaar dat ook zal zijn. Toch een beetje weemoed ... 😊
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.