Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 136pk ecoFLEX Cosmo (2014)
autoreview

Signalement
Uitvoering | Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 136pk ecoFLEX Cosmo |
---|---|
Versnellingen | 6, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2014 |
Jaar van aanschaf | 2014 |
KM-stand bij aanschaf | 15 km |
KM-stand laatst | 112.000 km |
Astra: de balans na drie jaar
- 112.000 km
Waarom een Astra?
Op mijn bucketlist stond nog altijd het kopen van een nieuwe auto. Na met de vorige 2e-hands auto's geen grote onkosten te hebben gehad en lang te hebben gespaard kwam die mogelijkheid in zicht. Het budget van ongeveer € 30.000,- voor een diesel station was de keuze wel beperkt tot het c-segment. Begin 2014 was de tijd van de 14% stations. Voor mij als particulier niet direct relevant, maar het brandstofverbruik zou mooi meegenomen zijn. De 14% versies waren standaard echter nog redelijk kaal en staan zonder uitzondering op 16"velgen. Met wat aankleding schiet de prijs snel omhoog. Bovendien werd ik in de showrooms van Peugeot, Seat en Skoda niet direct met open armen ontvangen. Aan alles was te merken dat de orders toch wel binnenkwamen en men niet zat te wachten op een particuliere koper. Uiteindelijk resteerden de Kia C'eed en de Opel Astra. Beide fijne auto's en dealers die echt nog een auto aan je willen verkopen.De Kia was op dat moment echter maar in één diesel-uitvoering en niet met xenon leverbaar. De Astra in Cosmo-uitvoering had die optie wel, samen met betere AGR-stoelen en een iets fijner dieselblok gaf dat de doorslag. Voor ongeveer € 32.000,- werd het een nieuwe Astra.
Het rijden
De Astra J krijgt als kritiek vaak dat hij te zwaar is. De auto is inderdaad behoorlijk zwaar en dat merk je met het rijden. Gelukkig is het onderstel wel erg goed, maar lichtvoetig wordt het allemaal niet. Nadeel van het hoge gewicht is ook dat de basismotorisatie over het algemeen niet volstaat. Nu valt dat met de nieuwe 1.6 CDTI gelukkig wel mee. Voor een kleine meerprijs van € 800,- heb ik wel de 136 pk-versie verkozen boven de 110 pk-versie. Deze motor ligt ook in de zwaardere Zafira en heeft met de Astra weinig moeite. Het is een fijn en soepel blokje dat altijd voldoende kracht heeft om de Astra in beweging te krijgen. Het verbruik valt met 6 liter op 100 km wat tegen, maar dat komt natuurlijk mede door het hoge gewicht. Opel noemt dit blok bij de introductie een fluisterdiesel, maar dat is onzin. Ook op dat vlak is de motor gewoon gemiddeld.
Het onderstel is stevig, maar wordt nooit echt oncomfortabel. De balans slaat echter wel door richting sportief en dynamisch, zeker met het sportonderstel. Het sturen gaat erg licht, maar wel precies.
Interieur en gadgets
De Cosmo zit goed in de spullen. De optielijst is verder vrij uitgebreid en de prijzen vallen op zich mee. Voor mij was Xenon belangrijk. Het AFL grootlichtsysteem is echter waardeloos. Tegenliggers worden altijd verblind doordat het systeem veel te laat overschakelt van groot- naar dimlicht. In de normale stand zijn de xenon lampen prima. Het systeem gaf één keer een storing omdat een sensor onder het voertuig stuk was.
Verder heb ik gekozen voor de Navi950 met Dab+. Het navigatiesysteem werkt snel en laat zich bedienen met de vele knoppen op de middenconsole. Voordeel is dat er geen vette vingers op het scherm komen. Al snel na aflevering kwam ik er achter dat het kaartmateriaal al erg oud was. Volgens Opel waren nieuwe kaarten in aantocht. Uiteindelijk kwamen de "nieuwe" kaarten in 2016. Ook die kaarten waren echter oud. Ik schat zo in dat er tenminste 2 jaar verschil zit tussen de situatie op de kaarten van Opel en de jaartallen die ze zelf noemen. Desondanks vraagt men wel € 189,- voor deze "update" waar andere merken gratis updates bieden. De Navigatie zelf was verder ook een bron van ergernis doordat deze vaak uitviel en ook de dab+ niet goed werkte. Na diverse garagebezoeken is de hele unit uiteindelijk vervangen. Daarmee was ook de storende spelfout uit het menu (Speeld nu, serieus Opel?) weg. Verder werkt het systeem wel naar behoren. De koppeling met mijn mobiel was altijd goed en gesprekken of muziek via bluetooth gingen prima.
Omdat ik een slechte rug heb waren voor mij de stoelen ook erg belangrijk. De AGR-stoelen van Opel krijgen overal veel lof. Terecht want ze zitten fijn en zijn op veel verschillende manieren in te stellen. Ook hier heb ik echter wel een puntje van kritiek. De zitting van de stoel lijkt te schuiven in bochten. Volgens de dealer moest ik de stoel maar gewoon anders instellen...
Verder valt er niet zoveel te zeggen over het interieur. Het is geen Audi of VW kwaliteit, maar het zit goed in elkaar en ik heb in drie jaar tijd geen rammeltjes of kraakjes ervaren.
Waarom verkocht na drie jaar?
Net de duurste afschrijving achter de rug en dan als particulier de auto weer inruilen. Dat is niet heel handig vanuit financieel oogpunt. Meerdere factoren speelden daarbij een rol. Allereerst, ik zie mezelf als auto-liefhebber. Er is altijd wel weer iets anders leuks of moois om in te rijden en na drie jaar gaat het gewoon kriebelen. Vanwege de slechte rug en uitstraling naar mijn linkerbeen wilde ik wel een automaat. Het plan was om de Astra nog één (of misschien twee) jaar te rijden. Onverwachte hoge kosten hebben mij echter doen besluiten om nu in te gaan ruilen. Het gaat daarbij om een slippende koppeling. Volgens Opel is dat normale slijtage na 110.000 snelwegkilometers zonder aanhanger. ( En nee, ik rijd niet met mijn voet op de koppeling) Geen garantie, geen coulance. Het achterportier loopt daarnaast vol met water. Ergens lekt het. Op internet staan hiervan meerdere meldingen. Op termijn is dit natuurlijk een garantie voor roest en/of electrische problemen. Dit in combinatie met de storingen aan de navigatie, de AFL-verlichting en nog een handjevol terugroepacties waardoor ik in feite elke twee maanden wel bij de dealer stond hebben er toe geleid dat de Opel en ik uit elkaar gingen.
De beoordeling
-Comfort: Stevig onderstel, goede stoelen, redelijk stille diesel. Goed dus.
-Prestaties: De 136 pk diesel komt nooit te kort in de Astra. Snel wordt het niet. Brandstofverbruik is niet heel goed door het gewicht.
-Betrouwbaarheid: Zie reden verkoop. De Astra heeft me niet laten staan, maar kent veel storingen die ik met mijn andere 2e hands auto's daarvoor, waaronder een Laguna II, nooit heb gehad.
-Gebruikskosten: Afschrijving, ongeveer € 7.000,- per jaar bij 40.000 km/jaar. Veel storingen en reparaties zijn kostbaar bij Opel. Verbruik valt tegen, VW en Peugeot hebben dat al dan niet met sjoemelsoftware beter voor elkaar. Slechte service Opel dealer. Hier dus ook onvoldoende.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? nee
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
PRIVATE LEASE Opel Astra
Had je deze auto's al gezien?

Opel Astra 1.4 Turbo Edition
- 2015
- 152.924 km

Opel Astra 1.4 Innovation 150 PK | Apple Carplay | Achteruitrijcamera | Parkeersensoren | Trekhaak | Rijstrookhulp | Cruise Control | Climate Control | Navigatie | Bluetooth |
- 2016
- 97.421 km

Opel Astra Sports Tourer 1.4 Cosmo | 12 MAANDEN BOVAG GARANTIE |
- 2012
- 128.926 km