Die snelheidslimiet komt er wel

130 km/h

Zo nu en dan gaan er weer eens stemmen op om een snelheidslimiet in te voeren op de Duitse snelwegen, Autobahn in jargon. Nu houd ik zelf ook wel van een beetje doorrijden, maar ik denk dat de situatie in Duitsland niet houdbaar is. En volgens mij denken heel veel Duitsers daar net zo over, behalve zij die werkzaam zijn in dat deel van de industrie waar zeer snelle auto's worden gebouwd. Maar heel nuchter beschouwd is er niets mis met een snelheidslimiet van 130 km/h. Want ook deze zomer heb ik wederom proefondervindelijk vast kunnen stellen dat het voor de gemiddelde snelheid nauwelijks uitmaakt of je de cruise of 130 of op 150 zet. Waarbij ik het laatste stuk zelfs veelvuldig 170 km/h reed. Maar volgens de boordcomputer lag het gemiddelde in beide gevallen rond de 110 km/h. En op een liter brandstof kwam ik 3,2 kilometer minder ver. Er zijn al zo veel gedeeltes met een limiet (om wat voor reden dan ook) en dan is er nog inhalend, langzamer verkeer of af en toe een file, waardoor een hoog gemiddelde erg moeilijk wordt.

Advies TÜV: 130 km/h

De Duitse TÜV adviseert een kruissnelheid van 130 km/h en afgaande op het tempo dat er doorgaans wordt gereden, houden heel veel mensen zich daar aan. En tijdens een etentje met al mijn (Duitse) buren, viel mij in een discussie over dit onderwerp op dat de meesten het waanzin vinden om met meer dan 200 km/h over de snelweg te razen. De meesten houden het op zo'n 150 km/h. En laten we wel wezen: op delen met slechts twee rijstroken en een smalle vluchtstrook is 200+ ook niet echt veilig, om het voorzichtig uit te drukken. Kijk, het is natuurlijk leuk om een keer de topsnelheid van je auto te checken, maar verder is keihard rechtuit jakkeren niet echt het walhalla voor de liefhebber. Ik doe dat liever op een circuit, waar juist het bochtenwerk de uitdaging vormt.

Eén Europa, één tempo

Terug naar de snelheidslimiet en waarom ik denk dat die er ooit wel zal komen. Zeker in een tijd dat het terugdringen van CO2-uitstoot prioriteit heeft, net als het omlaag krijgen van het aantal verkeersdoden. En met de komst van meer elektrische auto's is een top van 200 km/h nogal zinloos, de accu's zijn dan aan het eind van de invoegstrook al leeg. Eigenlijk zouden alle leden van de Europese unie de koppen bij elkaar moeten steken en afspreken dat we voortaan nog maar twee snelheden kennen buiten de bebouwde kom: 90 km/h en op de snelweg 130 km/h. Overal. Die eerste snelheid ook voor vrachtwagens en auto's met aanhanger, dat maakt het alleen maar overzichtelijker. Hoef je je nooit meer ergens af te vragen wat de maximumsnelheid is, wel zo comfortabel. En geloof mij, je rijdt nog steeds in acht uurtjes van Utrecht naar München, inclusief een paar tussenstopjes. Met een beetje mazzel zit je nog vóór 15:00 op een terras achter een koude Augustiner of Apfelschorle, als je een beetje op tijd vertrekt en niet in de file terecht komt.

Lezersreacties (156)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.