Weblog Jan: Eend versus Roadster

Tesla Roadster vs Citroën 2CV

De nieuwe Citroën 2CV en de Tesla Roadster: veel duidelijker kun je de kloof tussen Amerika en Europa niet illustreren.

Nu bedoel ik dat eens niet negatief over één van de twee. Op internet circuleren allerlei commentaren en video’s die de eenvoudige Citroën neerzetten als een symbool van Europese onkunde, maar daar ga ik niet in mee. De 2CV dient een totaal ander doel, opereert in een totaal andere prijsklasse en zal in zijn leven ongetwijfeld veel meer mensen gelukkig maken dan de Roadster, die slechts voor een handjevol mensen is weggelegd.

Toch is het andere wat ik veel zie gebeuren, namelijk zeuren over de onzin van zo’n vliegende Tesla, ook niet best. Voor Europeanen vind ik zulke kritiek zelfs regelrecht hypocriet, omdat de Europese auto-industrie al decennia floreert op juist dat wat de Tesla tot in het extreme doorvoert. Europese auto’s worden wereldwijd niet gekocht omdat ze de beste deal zijn, maar vooral vaak omdat ze het mooiste, gaafste zijn en begerenswaardigste zijn.

Specifiek de supercar is mede daardoor een vrijwel louter Europese aangelegenheid. Amerika probeert ook weleens wat, maar in chique badplaatsen wereldwijd zijn het toch de Porsches, Ferrari’s, Lamborghini’s en McLarens die de parkeerterreinen vullen. Die auto’s zijn met hun vleugeldeuren, V12’s en bizarre designs ook ‘onzinnig’, dus waarom zou dat bij de Tesla nou ineens een probleem zijn?

Wat Musk hier heeft gedaan, is wat niemand tot nu toe is gelukt: een elektrische supercar echt interessant maken. Dat blijkt dus wel degelijk ‘rocket science’ en is iets wat zelfs EV-supercarbouwer Rimac voor onmogelijk houdt.

De reacties op de 2CV en de Roadster leggen dan ook veel meer bloot dan alleen wat kritiek op een auto. Het is typerend voor een Europa dat in toenemende mate kijkt naar wat strikt noodzakelijk is in plaats van wat er kan, terwijl Amerika zich als vanouds op dat laatste blijft focussen. Ooit hadden wij dat ook. De eerdergenoemde supercars zijn daar voorbeelden van, Nokia en de Concorde eveneens. Deze innovatiekracht lijkt hier grotendeels te zijn verdwenen, maar floreert in Amerika dankzij Musk als nooit tevoren.

Het gevolg: zij hebben volledig autonome auto's, wij niet. Zij hebben zo ongeveer de hele tech-markt in handen, wij niet. En zij hebben straks vliegende auto's, wij niet. Zou wat zelfreflectie dan niet een betere reactie zijn dan zeuren?

En ja, dat werkt idealiter twee kanten op. De Amerikanen kunnen natuurlijk hun neus blijven ophalen voor de 2CV, maar zouden ook kunnen bedenken hoe tof het is dat een kleine, goedkope auto ook een leuk hebbeding kan zijn. Want dat is die Eend ook wat mij betreft zeker.

Lees ook

Lezersreacties (8)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.