Volkswagen Sharan 2.8 V6 4Motion - 2006 – 472.882 km - Klokje Rond

'Bijna ongelooflijk'

98 reacties

Video
AutoWeek 9 2021
AutoWeek 9 2021

Je leest het in AutoWeek 9 2021

Soms weet je niet hoe een Klokje Rond-aflevering gaat lopen. Bij een auto die al veertien jaar bij dezelfde eigenaar is weet je zeker dat die goed wordt verzorgd. Maar in dit geval gaat het om een Volkswagen Sharan met een VR6-motor. Auto en motor staan niet als de gemakkelijkste bekend. De kilometerstand, die richting het half miljoen gaat, is al een heel knappe prestatie. Eens kijken wat er gebeurt als we Joep Schuurman op de VW loslaten.

Guido Quik kocht zijn Volkswagen Sharan veertien jaar geleden in Duitsland met de kop er af. Het is een Freestyle-uitvoering die in Nederland niet werd geleverd. Maar dat is nog niet eens het bijzonderste. De Sharan is namelijk voorzien van een VR6-motor én vierwielaandrijving. Die stond in Nederland weliswaar in de prijslijst, maar is nauwelijks verkocht.

Guido: “Toen ik deze auto kocht werd dit type mij aangeraden boven de 1,8-liter turbo. Deze motor zou zijn vermogen halen uit het motorblok en niet uit de turbo, wat goed is voor een lange levensduur. En vierwielaandrijving wilde ik ook hebben; al is het maar voor die keer op wintersportvakantie dat je met gemak over de bergwegen kunt rijden.” Daar stond tegenover dat Guido zo’n 40.000 kilometer per jaar zou gaan rijden met een auto die de 1:10 niet haalt. Maar dat deerde hem niet. “Ik heb een gezin met vier kinderen, ben zelf meer dan twee meter lang en houd van doorrijden. Dan blijven er weinig andere auto’s over.”

DISTRIBUTIEKETTING

Inmiddels zijn drie van de vier kinderen de deur uit. Maar Guido blijft verknocht aan zijn MPV. Hij liet onlangs zelfs voor het eerst een nieuwe distributieketting en nieuwe koppeling monteren. Daarvan kijkt onze techneut Joep Schuurman nogal op. “Dat vind ik bijna ongelofelijk. Bij de VR6 komt het regelmatig voor dat die ketting al bij 150.000 kilometer herrie begint te maken.” Over de manier waarop de ketting is vervangen, is Joep echter niet te spreken. “Bij zo’n operatie moeten er een heleboel onderdelen los. Maar ik zie dat niet alles netjes terug is gezet. Slangen zitten niet in hun beugeltjes, het koelvloeistofreservoir zit helemaal los en ook de motorcomputer hangt los terwijl die in een beugel hoort te zitten. Ik kan je vertellen dat zoiets niet bevorderlijk is voor de levensduur. Ik heb het idee dat er bij deze ingreep nogal onachtzaam is gesleuteld.”

Tot een aantal jaren geleden liet Guido zijn Sharan onderhouden bij een Volkswagenspecialist. Maar nu gaat hij al weer een tijdje naar de dorpsgarage. “Ze moesten daar speciaal gereedschap aanschaffen om de vervanging van die distributieketting te doen.” Dat verbaast Joep. “Die klus is nogal specialistisch. Deze garage heeft het dus duidelijk voor de eerste keer gedaan. Dat is net zoiets als naar de slager gaan om je blindedarm te laten verwijderen. Die zal vast weten waar die zit en hoe die er uit moet, maar toch laat je het liever aan een chirurg over.” Enfin: we gaan verder. Het goede nieuws is dat de VR6 na al die kilometers nog geen druppel olie verbruikt. Bovendien is de motor aan de onderzijde nog kurkdroog. Guido berijdt ‘m met zorg. “Ik zorg dat de motor warm is en maak heel veel snelwegkilometers. Ik rijd er af en toe best hard mee, maar doe dat dus wel zorgvuldig. Zijn topsnelheid haalt hij nog steeds.”

Naast de distributie is er onlangs ook nog geïnvesteerd in een nieuwe aircopomp. “Nieuwe onderdelen zijn altijd mooi om te zien. Maar ik zie ook dat de multiriem is versleten, terwijl die hoort te worden meegenomen als er een nieuwe pomp wordt geïnstalleerd. Dat kan dus twee dingen betekenen: of de garage is het vergeten of er is een gebrek dat zorgt voor een voortijdige slijtage van die riem”, oordeelt Joep.

HELEMAAL OP

Als we onder de auto zijn aangekomen, is er nog een bewijs van ‘onachtzaamheid’. “Bij de steun van de haakse overbrenging van de motor ontbreekt één van de twee grote bouten. Dat is een tamelijk essentieel onderdeel.” Maar ook de rest van de onderzijde toont weinig goeds. Joep: “De Sharan staat bekend als een auto met een groot roestprobleem. Dat is hier ook weer te zien. Van de dorpels zijn al grote stukken verdwenen en ook op de carrosserie zie je al behoorlijke plekken. Verder staat deze auto op vier totaal versleten schokdempers. Die zijn misschien wel nooit, of al heel lang geleden vervangen. En dan is er nog de staat van de uitlaat: er zijn stukken waarbij het binnenwerk losligt. Er zijn stukken die slordig zijn gelast en er zit een lekkage in.”

Joep concludeert: “Eigenlijk was het al niet meer de moeite om de vervanging van de distributieketting te doen. Dat is nog maar zo kort geleden dat de auto toen niet in een veel slechtere staat was dan nu. Deze auto is echt helemaal op.” Joep heeft zijn bekende kritische pet weer op. En inderdaad: de Sharan staat er niet al te best meer bij. Maar als je onze techneut van tevoren had verteld dat er ooit zo’n auto met VR6-motor zou rondrijden met bijna een half miljoen kilometers op de klok, had hij je waarschijnlijk in je gezicht uitgelachen. Wat ons betreft is Guido dus een goede baas voor zijn auto geweest, hij heeft hem tot op de draad versleten. Dat Guido nu toe is aan een nieuwe, neemt hij van harte van ons aan.

DE MENING VAN CARREC TECHNOCENTER

“Bij deze Sharan is het bijzonder dat vrij recent de distributieketting is vervangen. De auto was toen ook al in slechte staat en het advies van een garagist zou te allen tijde moeten zijn om in zo’n geval niet meer groots in een motorreparatie te investeren. Wellicht was dat ook het advies, maar was de klant eigenwijs. Ik denk dat er op deze auto niets meer van waarde zit.”

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Signalement

Merk Volkswagen
Model Sharan 2.8 V6 4Motion Sportline
Carrosserie 5-deurs, mpv
Transmissie 6 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving 4wd
Nieuwprijs € 53.660

Specificaties

Brandstof benzine
Motor V6
Cilinderinhoud 2.792 cc
Maximaal vermogen 150 kW / 204 pk bij 6.200 tpm
Maximaal koppel 265 Nm bij 3.400 tpm
Inhoud brandstoftank 70 l
Lengte / breedte / hoogte 4.634 mm / 1.810 mm / 1.730 mm
Wielbasis 2.841 mm
Massa leeg 1.686 kg
Laadvermogen 814 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 2.000 kg / 700 kg
Banden215/55ZR16Prijzen
Topsnelheid 214 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 10,3 s
Brandstofverbruik 11,2 l/100km
CO2-uitstoot 269 g/km

Lezersreacties (98) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.