‘Verplicht het gebruik van hulpsystemen’
'Fiscale ondersteuning zou implementatie kunnen versnellen'
Als auto’s hulpsystemen hebben die het verkeer veiliger maken, moet worden gekeken of het gebruik ervan verplicht kan worden gesteld. Daarvoor pleit de voorzitter van RAI Vereniging in een interview met AutoWeek.
Uit onderzoek bleek eerder dat veel mensen die advanced driver-assistance systems (ADAS) in hun auto hebben, deze in praktijk zeer weinig gebruiken. Soms omdat men het niet prettig vindt en soms omdat men er niet bewust van is.
Volgens Steven van Eijck, voorzitter van RAI Vereniging, moet er daarom worden gekeken of de regels niet strenger moeten worden. “Iets als adaptieve cruisecontrole staat maar in 11 procent van de gevallen aan! Zelfs chauffeurs van bewindslieden gebruiken het vaak niet, omdat ze het onveilig vinden. Dan vraag ik mij af: waarom moet je dat überhaupt aanzetten? Wellicht zou je als eis kunnen stellen dat zo’n systeem indien aanwezig is gewoon altijd aan moet staan. Met gordels dragen was het voor mensen ook even wennen, maar het is wel veiliger”, zegt hij.
“Idem voor airbags. Je hoeft niet meteen heel erg paternalistisch te zijn, maar de vrijblijvendheid die er op dit moment nog inzit, is iets wat de sprong naar een grotere verkeersveiligheid en de sprong naar autonome auto’s aan het beperken is. Tegenwoordig is verlichting ook automatisch aan in nieuwe auto’s. Als je die sprong voorwaarts wil maken en je kijkt naar alle voordelen, te weten een betere doorstroming, minder ongelukken en minder CO2-uitstoot, dan zou je toch eens met de overheid in overleg moeten om te kijken of we de toepassing beter kunnen regelen. De SWOV heeft al aan getoond dat een combinatie van deze ADAS-systemen leidt tot 60 procent minder ongelukken.”
Dat de systemen in sommige auto’s ergernis opwekken, erkent hij. “Uiteraard is niet iedere fabrikant even ver. Maar over het gebruik van gordels, airbags en spiegels hebben we ook afspraken gemaakt. Als je regels maakt, kan je ook technische eisen stellen. Daarmee zullen merken die er nog niet aan voldoen niet blij mee zijn, maar dat houd je altijd.” Van Eijck zou wel graag extra fiscale ondersteuning zien voor dit soort systemen. “Wij lobbyen er al een tijd voor dat het gewicht van deze systemen niet wordt meegenomen in de MRB. Maar je kan je ook afvragen of bedrijven die bezig zijn met een duurzame toekomst of bedrijven die verantwoordelijk met hun medewerkers willen omgaan niet standaard dit soort systemen op elke zakelijke auto willen zetten - in plaats van een businesspakket. Een fiscale stimulering zal zoiets zeker versnellen. Er wordt te weinig gekeken naar de maatschappelijke kosten van ongelukken en files en het menselijk leed die zij veroorzaken, net als naar de besparing die de systemen logischerwijs opleveren.”
Lees het volledige interview met Van Eijck in het autonoom rijden dossier in AutoWeek nummer zes, die nu in de winkel ligt.