Tesla Model 3 en Model Y
 
Nieuws

Tesla Model 3 en Model Y gaan weer keihard, maar Tesla verslaat Toyota niet

De invloed van hoge brandstofprijzen en de pseudo-eindheffing

Het is 1 oktober en dat betekent dat de registratiecijfers van nieuwe personenauto's over september op de mat vallen. In september zijn er flink meer nieuwe auto's gekentekend dan in dezelfde maand vorig jaar. Ook interessant: Tesla blijkt weer ijzersterk, maar het weet Toyota nipt niet te verslaan. Dat en meer blijkt uit een analyse door AutoWeek van de verkoopcijfers van RDC, RAI Vereniging en BOVAG.

Er zijn in september in Nederland 36.259 nieuwe personenauto's geregistreerd. Dat zijn er maar liefst 12 procent meer dan de 32.195 exemplaren die in september vorig jaar op kenteken zijn gezet. Vegen we de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar op een hoop, dan komen we op een totaal aantal registraties van 264.701. 2026 loopt daarmee nog wel 1,9 procent achter bij 2025 (269.884 auto's). De daling lijkt dus wel af te vlakken. In het eerste kwartaal lag het aantal registraties nog 10,8 procent lager en na de eerste zes maanden was sprake van een daling van 4,2 procent.

De helft elektrisch

Van alle auto's die er in september zijn gekentekend, was meer dan de helft een elektrische auto. Het marktaandeel van EV's kwam uit op een indrukwekkende 52,8 procent. Ter vergelijking: in september vorig jaar lag dat aandeel op 37,5 procent. Ook hybrides waren in september stevig in trek. Over de eerste negen maanden van dit jaar waren elektrische auto's goed voor een marktaandeel van 41,2 procent. Hybrides schopten het tot een marktaandeel van exact 50 procent. Benzineauto's zonder enige vorm van elektrohulp kwamen in de eerste negen maanden van dit jaar tot een marktaandeel van 7,4 procent. Dieselauto's en lpg-auto's speelden met marktaandelen van achtereenvolgens 1 en 0,4 procent weer een rol in de marge.

Verhouding brandstofsoort - januari t/m september 2026

AantalMarktaandeel
Hybride132.45550,0%
Elektrisch109.02441,2%
Benzine19.4937,4%
Diesel2.7191,0%
Lpg1.0010,4%

Merken: Toyota bovenaan

Toyota was in september het populairste automerk van Nederland. Het Japanse merk registreerde 3.274 nieuwe auto's en was daarmee goed voor een marktaandeel van 9 procent. Tesla volgt op de tweede plaats met 3.165 registraties en een marktaandeel van 8,7 procent. Kia staat met 3.060 registraties op plek drie. Renault en Skoda maken de top 5 compleet.

Top 5 meest geregistreerde merken - september 2026

MerkAantalMarktaandeel
1Toyota3.2749,0%
2Tesla3.1658,7%
3Kia3.0608,4%
4Renault2.4906,9%
5Skoda2.2806,3%

Modellen: Tesla is ijzersterk

De Tesla Model Y was in september de populairste nieuwe personenauto in Nederland. Van Tesla's SUV werden 2.078 exemplaren geregistreerd, goed voor een marktaandeel van 5,7 procent. De Tesla Model 3 volgt met 1.087 registraties en een marktaandeel van 3 procent op plek twee. De Skoda Elroq staat met 1.040 registraties op de derde plaats. De Toyota Yaris Cross en Toyota Aygo X sluiten de top 5 af.

Top 5 meest geregistreerde modellen - september 2026

MerkModelAantalMarktaandeel
1TeslaModel Y2.0785,7%
2TeslaModel 31.0873,0%
3SkodaElroq1.0402,9%
4ToyotaYaris Cross7632,1%
5ToyotaAygo X7212,0%

Elektrische auto's

Dat de Tesla Model Y en Model 3 de populairste nieuwe auto's waren, betekent uiteraard ook dat het in september de populairste EV's waren. De immer populaire Skoda Elroq staat op plek drie met 1.040 registraties. De Kia EV2 en Renault 5 eindigen op de plekken vier en vijf.

Meest geregistreerde elektrische auto's - september 2026

MerkModelAantalMarktaandeel
1TeslaModel Y2.07810,9%
2TeslaModel 31.0875,7%
3ŠkodaElroq1.0405,4%
4KiaEV26073,2%
5Renault55943,1%

De sterke groei van het aantal volledig elektrische auto's is een van de opvallendste ontwikkelingen in de cijfers. In september kwam het aandeel EV's uit op 52,8 procent, tegenover 37,5 procent in dezelfde maand vorig jaar. Over de eerste negen maanden van 2026 zijn 109.024 volledig elektrische auto's geregistreerd. Volgens BOVAG-voorzitter Patrick Olgers spelen zowel de hoge brandstofprijzen als de pseudo-eindheffing een rol. Hij wijst daarnaast op bedrijven die al vooruitlopen op de pseudo-eindheffing. Toch verwacht BOVAG in het laatste kwartaal nog een eindsprint bij de hybrides. Werkgevers kunnen werknemers die hun auto van de zaak ook privé gebruiken dit jaar namelijk voor het laatst een nieuwe auto met verbrandingsmotor aanbieden zonder daarvoor met de pseudo-eindheffing te worden geconfronteerd.

Lees ook

Lezersreacties (41)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.