Populairste modellen meestal geen SUV in Nederland
Kleintjes doen het goed
‘De opmars van de SUV kent geen grenzen, iederéén wil een SUV!’ Toch? Dat blijkt in Nederland eigenlijk wel mee te vallen, want bij de meeste automerken is het populairste model helemaal geen SUV.
SUV’s zijn ‘hot’. Dat is zo, en daaraan gaat dit artikel helemaal niets veranderen. Als autofabrikanten met iets nieuws komen dan is het steeds vaker een SUV of SUV-achtige, waarbij laatstgenoemde cross-over vorm de laatste tijd wat aan populariteit lijkt te winnen. Wereldwijd is de SUV nu eenmaal erg in trek, maar in Nederland lijkt het op basis van de verkoopcijfers nog enigszins mee te vallen met de populariteit van hoogpotige auto’s.
Die conclusie trekken we aan de hand van de verkoopcijfers over de eerste 11 maanden van 2023. We negeren daarbij de merken die in die periode in totaal minder dan 1.000 auto’s verkochten, want aan de cijfers van dat soort niche-merken hebben we voor dit kleine onderzoekje niet zoveel. Van de 31 merken die dan overblijven, zijn er 18 waarbij het populairste model géén SUV is. We pikken er wat opvallende uit: bij Audi staat de A3 met enige afstand op de eerste plek en bij Kia en Hyundai doen de kleine Picanto en i10 het opperbest, al staat Hyundais Tucson-SUV er vlák onder. Mercedes scoort het meest met de CLA en bij Opel, Peugeot, Renault en Seat zijn B-segment hatchbacks (Clio, Corsa) niet aan te slepen. Dat geldt in relatieve zin zelfs ook voor Citroën, waar de aloude C3 nog altijd het populairste model is.
Binnen de 17 is er één merk waar een dikke kanttekening bij hoort: BMW. Daar staat de i4 volgens de Bovag-verkoopcijfers weliswaar op één, maar alleen omdat in deze lijst elektrische modellen en hun conventionele equivalenten als aparte modellen worden geteld. Doen we dat niet, dan doet de X1/iX1 het met afstand het best.
| Populairste modellen | Aantal | SUV? | |
| Audi | A3 | 3376 | Nee |
| BMW | i4 | 2899 | Nee* |
| BYD | Atto 3 | 962 | Ja |
| Citroën | C3 | 2054 | Nee |
| Cupra | Born | 1130 | Nee |
| Dacia | Sandero | 2222 | Nee |
| Fiat | 500 | 4224 | Nee |
| Ford | Kuga | 3555 | Ja |
| Hyundai | i10 | 4232 | Nee |
| Jeep | Avenger | 911 | Ja |
| Kia | Picanto | 10144 | Nee |
| Land Rover | RR Sport | 838 | Ja* |
| Lynk & Co | 01 | 6048 | Ja* |
| Mazda | CX-5 | 2387 | Ja |
| Mercedes | CLA | 1.471 | Nee |
| MG | 4 | 2362 | Nee |
| Mini | Mini | 3436 | Nee |
| Mitsubishi | Space Star | 1501 | Nee |
| Nissan | Qashqai | 3173 | Ja |
| Opel | Corsa | 5737 | Nee |
| Peugeot | 208 | 8925 | Nee |
| Polestar | 2 | 1780 | Nee* |
| Porsche | Cayenne | 727 | Ja |
| Renault | Clio | 3963 | Nee |
| Seat | Ibiza | 2823 | Nee |
| Skoda | Enyaq | 4586 | Ja |
| Suzuki | Vitara | 1893 | Ja |
| Tesla | Model Y | 12254 | Ja |
| Toyota | Yaris Cross | 5608 | Ja |
| Volkswagen | Polo | 6845 | Nee |
| Volvo | XC40 | 7541 | Ja |
*=opmerking, zie tekst
Binnen de selectie van automerken treffen we ook merken die ofwel louter SUV’s, ofwel geen SUV’s aanbieden. Bij die merken – Land Rover, Lynk & Co en Polestar – is er dus in feite geen keuze, waarmee ze voor dit verhaal eigenlijk niet relevant zijn. Tellen we ze niet mee en doen we dat bij BMW om bovengenoemde reden ook, dan blijven er 27 merken over, waarvan er ‘slechts’ 11 een SUV als populairste model hebben.
Wetenschappelijk verantwoord is het bepaald niet, maar puur voor de aardigheid kijken we nog even naar de totale verkoopaantallen van de modellen in dit rijtje. Nemen we dan het laatstgenoemde, kortere rijtje als uitgangspunt, dan zijn de 'nummers 1' met SUV-koets in totaal goed voor 43.597 verkochte auto's, terwijl de overige modelvarianten 64.445 gekentekende auto's vertegenwoordigen. Het is maar dat je het weet.
Lees ook

Volvo EX60: meer dan 800 km actieradius en technisch beter dan de grotere EX90

Deze BMW 3-serie is heerlijk eenvoudig - Liefhebber gezocht

Vernieuwde Mercedes-Benz S-klasse staat klaar

Met deze toevoeging kun je met een Tesla Model 3 nog harder door een bocht
