'Grote drie' hebben datum voor herstart Amerikaanse productie
Nog even niet
Ford, General Motors en Fiat Chrysler hebben in overleg met de Amerikaanse vakbond een nieuwe datum op de agenda omcirkeld waarop ze de Amerikaanse productie willen hervatten. Op 18 mei moet de boel weer gaan draaien.
In Europa zijn de afgelopen twee weken op diverse plekken de autofabrieken weer opengegaan. Met het verzachten van de coronamaatregelen en dankzij getroffen veiligheidsmaatregelen is het hervatten van de productie voor een deel weer mogelijk. In de Verenigde Staten zijn ze nog niet zover. De fabrieken van Ford, GM en Fiat Chrysler worden momenteel enkel (voor een klein deel) gebruikt voor de productie van beschermende middelen of beademingsapparatuur, maar de bouw van auto's ligt compleet stil. Dat zien ze uiteraard graag snel veranderen.
De grote kink in de kabel is tot op heden de (overigens zeer begrijpelijke) kritische houding van vakbond UAW. De vertegenwoordiger van de fabriekswerkers wil pas groen licht geven als de situatie veilig genoeg wordt geacht. Ook de gouverneur van Michigan schoof volgens Reuters aan bij de gesprekken over een datum waarop men weer aan de slag kan gaan. Uit die gesprekken is 18 mei naar voren gekomen. Dat betekent dus nog een Amerikaanse productiestop voor deze concerns van zo'n drie weken. Ondertussen zorgen GM, FCA en Ford ervoor dat de fabrieken gereedgemaakt worden voor de nieuwe omstandigheden. Ford wil bijvoorbeeld onder andere met armbanden voorkomen dat haar fabriekswerkers te dichtbij elkaar komen.