Aftellen naar Detroit - Deel 6 Ford GT90

Ford GT90 Concept
Ford GT90 ConceptFord GT90 ConceptFord GT90 ConceptFord GT90 ConceptFord GT90 ConceptFord GT90 ConceptFord GT90 Concept
In de zesde terugblik op spraakmakend spul op de beursvloer van de North American International Auto Show nemen we een bijzondere Amerikaan onder de loep. In 1995 stond een extreme supercar met een Ford logo op de neus in de schijnwerpers.

De Ford GT90 wist in 1995 vriend en vijand te verrassen met meer dan zijn bizarre looks. Onder die bijzonder getekende jas lag namelijk een allesverwoestende 6-liter V12 die 720 raspaardjes naar de achterwielen stuurde. Om dat voor elkaar te krijgen werd het gevaarte voorzien van maar liefst vier turbochargers. Het is niet zomaar dat Ford de hoekige hypercar presenteerde als 'The world's mightiest supercar'.

Volgens de techneuten van Ford wist het bijna buitenaardse apparaat een topsnelheid van 402 km/h te halen. In ongeveer 3 seconden moest de GT90 de 100 km/h voorbij denderen. Keramische beschermplaatjes afgeleid van de Space Shuttle werden boven de centraal geplaatste uitlaten geschroefd om te voorkomen dat de hitte van deze knalpijpen de carrosserie zou doen smelten. Noodzaak of niet, het is een beresterk verhaal.

Waar de meeste aandacht echter naar uitging was het spraakmakende uiterlijk. De hoekig gesneden GT90 was het eerste model van Ford dat het New Edge design van het merk aan de buitenwereld liet zien. De designtaal, die we later op de Ka en de eerste Focus terugzagen, maakte de GT90 tot een futuristische machine. Om gewicht te besparen zijn grote delen van de carrosserie vervaardigd uit koolstofvezel.

Veel tijd om de concept-car in elkaar te draaien hadden de ingenieurs van Ford niet. In zes maanden tijd is het model van de tekentafel in een auto omgesmeed. Om tijd te besparen werden de nodige onderdelen van een ander razendsnel familielid geleend. Zo werden de double wishbone ophanging en de handgeschakelde vijfbak zo uit de XJ220 van toenmalig familielid Jaguar gelepeld.

Net als van de bijzondere BMW Nazca C2 die we eerder aan bod lieten komen hebben we ook van de Ford GT90 een geweldig jaren negentig filmpje uit het computerspel Need for Speed II opgetrommeld:

Video

PRIVATE LEASE Ford

Lezersreacties (12)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.