Tesla Model Y (2022) #7
autoreview
Signalement
Bouwjaar | 2022 |
---|---|
Jaar van aanschaf | 2022 |
KM-stand bij aanschaf | 6 km |
KM-stand laatst | 5.000 km |
Snel, strak en ruim
- 2.500 km
Het was zo ver. Onder het mom vergroenen maar eigenlijk gewoon besparen was het nu dan gedaan met mijn leaseauto. De zoektocht naar een geschikte (gezins)auto kon beginnen. We wilden graag een elektrische auto, eentje met voldoende ruimte en een aantal luxe eigenschappen. Ook is snel laden geen overbodige luxe. Na een proefrit in de Skoda Enyaq, Audi Q4, Jaguar i-Pace & Volvo XC40 is de keuze toch op de Tesla MY gevallen. De Audi had niet helemaal het Audi DNA en voelde niet zo snel en was bovendien een stuk duurder met opties zoals een panoramadak en stoelverwarming & de Skoda voelde niet luxe genoeg voor het prijskaartje. De Volvo was ook een geschikte kandidaat, maar ook hier liep het prijskaartje aardig op met een aantal extra’s. De Tesla had eigenlijk alles. Bij het instappen voelden we direct een rust over ons heen. Geen druk dashboard, geen shiny plastic. Alleen een groot scherm in het midden. Wel even wennen trouwens. Ook makkelijk, geen enorme keuzelijst aan opties. Alles zit er standaard op: stoelverwarming voor en achter, panoramadak, autopilot, snel-laden en zo kan ik wel even doorgaan. Daarnaast heb je ook eenvoudig en overal toegang tot het supercharge netwerk naast de andere laadpalen. Een extra pluspuntje met de hoeveelheid elektrische auto’s die de komende jaren op de markt komen. Het meest verrast waren wij echter door de ruimte. Hierin zie je echt dat Tesla voorloopt op de traditionele automerken. De kinderstoel van onze zoon past gemakkelijk achter de bestuurder (ik ben 1.91) en de kinderwagen past zonder dat alle wielen eraf moeten in de kofferbak. En dan de ruimte onder de dubbele bodem. Hier past gemakkelijk een flinke sporttas in. En dan heb je ook nog eens een grote voorklep. Kortom, ruimte genoeg voor alle spullen.
Half november hebben we de knoop doorgehakt en de MY RWD besteld. Het bestelproces vond ik gemakkelijk, maar het afwachten was uitdagend. Geen telefoontje vanuit Tesla; bedankt voor uw bestelling; heeft u nog vragen enz. Tesla app downloaden, aanmelden en afwachten maar. Aangezien de leaseauto voor eind van het jaar ingeleverd moest worden was het even nagelbijten maar op 30 december mochten wij hem dan eindelijk komen ophalen in Tilburg. Het ophalen ging verrassend snel. De auto stond klaar en we konden direct door naar de garage. Daar stond hij, tussen ongeveer 300 andere Tesla’s, op ons te wachten. Uiteraard eerst nog even de auto van binnen en van buiten checken en nadat alles O.K. was de weg op. Wij hadden een mini lakschade ontdekt en moesten dit in de Tesla app onder service melden en dan zou het opgelost worden. Tip, doe dit direct nadat je naar buiten bent gereden en je account in de app geactiveerd wordt. Wij deden dit pas thuis maar werden gebeld dat je dit binnen de eerste 100KM moet doen. Echter was ons huisadres al 100+ KM verder. Doordat ik de foto al bij Tesla had gemaakt was het geen probleem, maar let hierop.
Dan het rijden, daar gaat het tenslotte over. Was een fantastische rijervaring. Uiteraard wennen aan het elektrische en het 1 pedaal rijden, maar dit went verrassend snel. Bij thuiskomst heb ik nog een uur in de auto gezeten om alle opties uit te zoeken en alles in te stellen zodat het perfect aanvoelt. Zoals ik al vaker heb gelezen is de auto inderdaad stug geveerd en is de draaicirkel best wel groot. Ik was altijd goed in inparkeren, uiteraard in 1x goed ;-). Met deze draaicirkel is het in de Nederlandse straten bijna niet te doen. Ook helpt het zicht niet mee, je hebt bijna niets aan het achterraam. Ik maak soms liever gebruik van de camera’s tijdens het rijden omdat ik dan meer zie dan door de achteruitkijkspiegel. Ik heb tot op heden nog geen last van gefluit of andere vreemde geluiden tijdens het rijden op de snelweg. De dode hoek camera’s die aangaan bij het gebruik van de richtingaanwijzers vind ik fantastisch. De bediening van de mobiele app werkt fijn, al heeft hij soms wel moeite om snel te verbinden met de auto. Het gebruik van de sentry mode werkt geruststellend, alleen gebruikt het wel veel batterij (3-4% per dag). In het verkeer moet de auto soms wel wennen en is het echt belangrijk dat je niet te veel op de autopilot vertrouwd. Hij past de snelheid automatisch aan, een goede optie zo lijkt het. Op sommige trajecten pakt hij snelheden van parallel wegen op en remt hij opeens flink af. Op de snelweg werkt het perfect, al moet ik wel wennen dat je zonder het door te hebben opeens stukken 93 rijdt en zo later op je afspraak bent. De stoelen zitten goed maar voelen wel wat smal aan. Het is vooral erg fijn dat de stoel en het stuur zich automatisch aanpassen zodra je het profiel wijzigt. Het herkennen van de telefoon van mij of van mij vrouw kan beter. Als mijn vrouw en ik wisselen past het profiel zich niet automatisch aan. De MY RWD maakt gebruik van een nieuwe accu technologie waardoor je de auto altijd tot 100% kan laden ipv 80%. Dit scheelt best veel en voelt erg fijn dat dit kan. Ook vind ik de auto lekker snel en direct reageren. Tuurlijk, hij is iets langzamer dan de LR of performance, maar het verschil is niet groot. Met normaal dagelijks gebruik merk ik niet dat je met een hele zware auto rijdt. Dit merk je uiteraard wel als je op een dijk of snelle bochten bezig bent. Door de strakke afstelling van de vering hangt de auto in bochten ook niet naar buiten toe, iets wat ik wel goed merkte in een BMW X1.
Het scherm reageert snel en het menu is overzichtelijk. De eerste weken blijft het gewoon even wennen waar je de opties moet zoeken. Bijvoorbeeld de knop van het dashboardkastje. Soms is het makkelijker en sneller om het gewoon via een spraakcommando te doen. Wanneer je eenmaal de weg in het menu hebt gevonden werkt het top. De meeste punten stel je maar 1x in en kom je daarna niet meer aan. Doordat de auto (bijna) geen fysieke knoppen heeft kan je de menubalk instellen naar je eigen voorkeuren. Zo staat bij mij de radio, Spotify en met dit weer de stoelverwarming standaard op de balk. In de vorige auto maakte ik gebruik van Apple CarPlay, ik mis dit nu nog wel omdat ik apps zoals Flitsmeister nu niet kan gebruiken. De mobiele website van FM geeft mij toch niet de juiste info. Gelukkig maakt de navigatie gebruik van Google Maps, dit werkt vooral prettig dat je tijdens het zoeken niet het adres hoeft in te geven maar bijvoorbeeld de naam van het restaurant voldoende is.
De looks, dat was even wennen. Ik ben altijd erg gecharmeerd van de looks van Audi, BMW en Volvo. Dan is de Model Y in eerste opzicht toch echt iets anders. Letterlijk een beetje een ei vorm van de voorkant. Maar toch was dit idee snel weg. De auto is getekend en gebouwd op efficiëntie en ruimte, en dat merk je. Doordat de auto er zo uit ziet is hij efficiënter dan bijna alle andere elektrische auto’s. Zo rij ik in winterse omstandigheden toch 300KM op een accu van 57KwH. Vanaf de zij- en achterkant ziet de auto er dik en bruut uit. Smaken verschillen natuurlijk, maar ik ben toch echt een trotse eigenaar van deze Model Y.
Ik heb nu 2500KM gereden. Volgende week ga ik met mijn gezin richting Zwitserland rijden en zal mijn ervaringen delen. Onder de auto zitten nu winterbanden. Ik heb zelf een set gekocht omdat ik deze mooier vind dan de wielen van Tesla, en de set was ook nog eens iets goedkoper.
Wintersport
- 5.000 km
Update na 5000 KM
De afgelopen periode heb ik weer aardig wat KM’ers gereden, onder andere naar de Zwitserse Alpen. Het is mij alles meegevallen. De auto navigeert probleemloos langs de Tesla laadpleinen en hier was ook voldoende ruimte om op de laden. Toegegeven, ik reisde niet in de vakantieperiode, maar toch ging alles erg soepel. Het valt mij op dat het verbruik echt afhankelijk is van de buitentemperatuur. Op plekken waar het onder nul was had hij moeite met 200KM en zodra het weer 5 graden of warmer was werd 250KM weer haalbaar.
Ik vind het echt fijn om de autopilot te gebruiken en ondertussen heb je wel door op welke stukken asfalt het goed werkt en waar hij lastig wordt. Ik reed Snachts en vond het vooral lastig om geconcentreerd te blijven. Je rijdt langzamer en de auto neemt 90% van het werk over. Blijf dan maar eens wakker.
Gelukkig is alles goed gegaan en heb ik bij het laden soms een half uurtje extra rust gepakt (anders zouden we te vroeg aankomen). Ik heb geen last gehad van de voorklep die bij kou blijft hangen of andere opvallendheden waar de auto last van had. Nog steeds erg blij met de gemaakte keuze.
Kosten:
Afgelopen weekend met een BMW X5 richting Oostenrijk gereden. Dat grote auto’s een hoog verbruik hebben wist ik, maar ik werd wel even op de feiten gedrukt dat Elektrisch rijden toch ook wel een stuk goedkoper is.
Benzine:
150 KM/h - 2000KM
Verbruik: 1 op 10
€1,65 per liter (uiteraard niet langs de snelweg getankt, dus goedkopere benzine)
200*1,65 = €330
Elektrisch
110 KM/h - 2000 KM
Verbruik: 197 Wh/KM (1Kwh = 5 KM)
€0,50 per KWh
2000/5 * 0,5 = €200
Daarnaast heb ik op bestemming gratis kunnen laden op een stopcontact en bij een hotel onderweg via een Tesla destination lader voor €0,30 p/KWh. Als je het dus een beetje de locaties uitzoekt zijn er plekken waar je goedkoper kan laden. Maar zelfs al zou je alleen maar bij de superchargers laden ben je goedkoper uit. OK, ja je rijdt langzamer, maar anders sta je elke 150 KM stil. Netto ben ik €170 aan laden kwijt over 2180 KM.
- Betrouwbaarheid5
- Prestaties4
- Comfort4
- Kosten4
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
PRIVATE LEASE Tesla Model Y
Uitgelicht aanbod
Lees ook

Tesla Model Y RWD vs. Volkswagen ID5 Pro 174 pk - Dubbeltest

Designreview Tesla Model Y: 'Niet alleen Elon Musk denkt uniek, ook zijn designers'

Test Tesla Model Y RWD: zo rijdt de goedkopere versie met achterwielaandrijving

Tesla Model Y breekt in Noorwegen 53 jaar oud verkooprecord

Tesla Model Y breekt records in crashtest Euro NCAP
