Lexus ES 300h Business Line (2022)
autoreview
Signalement
Uitvoering | ES 300h Business Line |
---|---|
Versnellingen | 1, Sequentiële Automaat |
Bouwjaar | 2022 |
Jaar van aanschaf | 2022 |
KM-stand laatst | 120.000 km |
Lexus ES, een andere wereld?
- 2.190 km
Na de nodige Mercedessen C-klasse, een BMW 3 en een VW Arteon van de zaak, mocht ik een nieuwe leaseauto uitzoeken. Lange levertijden bij Mercedes en BMW maakten dat ik, geholpen door een advertentie op FaceBook, bij Lexus terecht kwam. Ik had al eens gedacht over een hybride GS, daarvoor is de ES in de plaats gekomen.
De aankoop
Nooit gedacht dat FaceBook een rol zou spelen in de aankoop van een auto. Ik vroeg op een zaterdagmiddag via FaceBook een brochure aan, werd binnen 10 minuten gebeld door Lexus en stapte een paar weken later bij Louwman Exclusief de showroom binnen voor een uitgebreide proefrit in een ES 300h (Luxury Line). De hele aanloop, de ontvangst en het traject tot aflevering waren een bijzondere ervaring. Weten BMW en Mercedes hoe ze met klanten moeten omgaan, Louwman Exclusief doet daar nog een schepje bovenop, daar voel je je op een andere manier nog meer klant! En dus besloot ik om een ES 300h Business in de kleur Sonic Titanium met Forest Brown bekleding als reisgezel voor de komende 3-4 jaar te bestellen.
Aflevering
Op 6 september kon ik de auto na een levertijd van 4 maanden afhalen. Spannend, zou de auto zo rijden als ik in mijn gedachten had na de proefrit? En waren de nadelen die in verschillende autotests zijn beschreven, inmiddels opgelost door Lexus, die claimt ieder jaar verder te verbeteren? Het antwoord is een volmondig ja! Apple Carplay met een groot touchscreen is nu aanwezig, de touchpad laat zich (na enige gewenning) zo makkelijk bedienen, dat je niet altijd naar het touchscreen grijpt. De standaard Pioneer geluidsinstallatie klinkt dermate mooi en helder, dat ik me afvraag hoe veel beter een Mark Levinson systeem uit de President-uitvoering dan nog kan zijn! De ES 300h Business is voorzien van eigenlijk alles wat een zakenrijder begeert. Alle veiligheidssystemen zijn aanwezig, waarbij zaken als lane assist zeer decent op de achtergrond functioneren. De auto kijkt mee wat de bestuurder doet en waarschuwt bescheiden met een trilling of desgewenst een piepje en grijpt in als het fout lijkt te gaan. Ook zaken als dubbel glas, een schuif-/kanteldak, privacy glass en prachtige bekleding zijn standaard. Kom je als het donker is met de sleutel op zak in de buurt van de auto, dan lichten de portiergrepen en de interieur verlichting op.
Rijden, een oase van luxe en rust
Zodra je achter het stuur stapt, waan je je in een andere wereld. De auto is, alhoewel de Business-uitvoering niet duurder is dan mijn ‘oude’ Arteon, voelbaar in een hogere klasse gepositioneerd. Lexus bouwt ook dit model met veel liefde, dat zie en voel je aan de hele afwerking, die geweldig is. Alles voelt solide en luxe aan, het dashboard is anders dan in andere auto’s, maar het went heel snel en geeft, samen met de grote display, alle informatie die je verlangt. Met veel fysieke knoppen, die zich intuïtief laten bedienen. Mij bevalt dat beter want, zeg nu zelf, sommige zaken moet je toch op de tast kunnen bedienen zonder hele schermen te moeten doorlopen en daardoor aandacht voor de weg te verliezen?
Verwarming en koeling van het interieur worden geregeld door ‘Concierge’, de electronische butler. Concierge meet hoeveel mensen aan boord zijn en bepaalt aan de hand van de ingestelde temperatuur zelf luchtstromen, stoel-/en stuurverwarming. Een bijzondere ervaring om mee te maken.
Het onderstel is ongeëvenaard: zeer comfortabel, uiterst stil, niet sportief en toch voldoende communicatief. Het filtert de kleinste oneffenheden uit het wegdek alsof je luchtgeveerd rijdt en geeft de inzittenden zonder ooit week te zijn echt het gevoel in een limo te zitten. In bochten helt de auto licht over; bij remmen duikt de neus heel voornaam een beetje. Het samenspel tussen de verbrandings- en de elektromotor verloopt vlekkeloos, het geluid van de benzinemotor blijft altijd op de achtergrond. De auto vraagt niet om een sportieve rijstijl. Integendeel, alles is ingericht op luxe en onthaasten, terwijl je er toch flink mee kunt doorrijden. Het brandstofverbruik blijft binnen de perken. Ik heb inmiddels 2.000 km gereden, verbruik tussen de 5,4l en de 6,0l/100km, daarbij ook flink wat autosnelweg kilometers na 19.00u met 140 km/h op de klok. Ook de Autobahn heb ik bezocht, op de teller rijdt de auto 189, zo rond de 160-170 is het heerlijk cruisen. Boven de 130 neemt het windgeruis wat toe, maar nooit hinderlijk. Het valt waarschijnlijk op, omdat de rest van de auto zo stil is. Op hogere snelheid in de remmen is geen probleem, de remmen zijn goed bemeten voor de massa van de auto. De besturing is op hoge snelheid nog precies, waarbij ik wel opmerk, dat de sportstand dan de aangewezen stand is. De stuurbekrachtiging is in de normale modus comfortabel sterk, maar mij iets te sterk voor snellere ritten.
Of je de Lexus helemaal mag en kan vergelijken met een MB E-klasse, een A6 of een BMW 5, vind ik moeilijk te zeggen, omdat die auto’s met een gelijke uitrusting flink duurder zijn. Een S90 komt meer in de buurt, Autoweek schreef al eens een test over dit duo.
Is er dan helemaal niets dat tegenvalt? Nee, eigenlijk niet. Slechts heel kleine details zouden de auto nog verder verfijnen. Ik denk dan aan de bekleding en beperkte verlichting van de kofferruimte. Of het ontbreken van stoffering in opbergvakken, zoals in de portieren en andere aflegvakken. Niet storend, maar opmerkelijk gezien de verdere perfectie waarmee de auto gebouwd is. Apple Carplay is vanaf 2023 wel wireless, anders zou ik dat ook nog vermeld hebben. Met een dongel werkt Car Play echter ook draadloos, met dank aan de dealer, die dit heeft geregeld.
Zoek je een auto in de hogere middenklasse die onderscheidend is en heerlijk rijdt, dan is een bezoek aan de Lexus dealer voor een proefrit zeker aan te bevelen!
De eerste 10,000 km
- 10.000 km
De eerste 10.000km zitten erop, zuinig met brandstof!
Om maar meteen met de deur in huis te vallen, wat een heerlijke 10.000 km’s waren dat. De auto verwent je gewoon, of je nu een uurtje in Nederland rijdt, de Duitse Autobahn pakt of een hele dag rijdt zoals ik deed vanuit Kopenhagen, iedere kilometer is het genieten. En het brandstofgebruik blijft altijd binnen de perken. Als het echt op topsnelheid gaat, 9-10 liter/100 km, maar uiteindelijk zal ook op snelle ritten met hier en daar een Baustelle (is elektrisch rijden) het verbruik nooit boven de 8l/100km komen. En met ritten in alleen Nederland zit het verbruik rond de 5,4/100. Dat is echt heel netjes voor zo’n grote en ook zware auto.
Reacties van anderen
Onderweg oogst de auto respect. De auto heeft een zekere presence en wekt geen agressie. Ik meen dat te merken aan hoe medeweggebruikers zich gedragen.
Spontaan en gevraagd vinden passanten de auto mooi en chique. De kleur valt goed in de smaak. Aan de grill moeten sommigen wennen. De gedetailleerde lijnvoering vind ik mooi en verfijnd. Kijk je langer naar de auto, dan zie je pas echt hoeveel aandacht het designteam van Lexus aan de carrosserie en het interieur heeft geschonken.
Degenen die meereden, waren onder de indruk. Zoals mijn collega, die mij vergezelde naar Kopenhagen en zelf een mooie 1 jaar oude BMW 520i sedan heeft. Ook leuk was de opmerking van een vriend, die de knoppen op het dashboard vergeleek met een Denon-muziekinstallatie. Kwestie van smaak, maar mooi vormgegeven, logisch van opzet, stijlvol en kwalitatief hoogwaardig.
Kleine details benadrukken de luxe. Als voorbeeld, je ontsteekt de binnenverlichting door er eenvoudig tegen aan te tippen. De ramen gaan het eerste en laatste stukje vertraagd open en dicht en ‘knallen’ dus niet tegen het einde van de geleiders of de bovenstijl van de deur. Over zijramen gesproken, in de achterportieren zakken ze volledig naar beneden.
Onderstel en comfort
Ik schreef eerder al over het prachtige onderstel, dat comfortabel is zonder week te zijn. Het is ook zijwind ongevoelig. Natuurlijk, het is geen onderstel om eens lekker mee te gaan ‘gummen’ in een klaverblad, maar het blijft lang neutraal als het toch wat harder gaat. Gezien de CVT gecombineerd met de fossiele/elektrische aandrijving is dat knap, je voelt vrijwel geen veranderingen in stuurgedrag bij lastveranderingen in stevig genomen bochten. Uiteindelijk zal onderstuur optreden, maar dat ligt -zeker voor het gebruik dat de auto oproept- ver weg.
De auto maakt de bestuurder en inzittenden rustig en relaxed. Bij mij zorgt deze rijbeleving ervoor, dat mijn rijstijl ingetogener is geworden. Ik rij weliswaar goed door, accelereer normaal, laat me niet verleiden tot wedstrijdjes, ga niet op twee wielen de hoek om maar behoor op de autosnelweg nog steeds wel tot de snellere rijders. Op de Duitse snelwegen tikt de teller regelmatig de 189 (186 echte kilometers) aan, sneller gaat niet. Die top bereik je overigens snel. Nergens heb je het gevoel echt pk’s of een turbo tekort te komen. De auto voelt voldoende snel en bovenal soepel aan. De remmen, die je weinig nodig hebt omdat de auto ouderwets op de motor afremt en dan de batterij bijlaadt, zijn heerlijk doseerbaar, ook op hoge snelheid. De auto staat inmiddels op winterbanden (Pirelli’s, 235/45/18), gek genoeg wijkt de teller nu nog minder af. De banden met Dezent lichtmetalen velgen (zie foto) liet ik monteren bij Profile Hogendoorn. Een prachtbedrijf waar auto en berijder, net als bij Louwman Exclusive met liefde behandeld worden.
Hoewel er nog steeds niets tegenvalt, zijn er nog wat kleine details, die de ingenieurs van Lexus makkelijk kunnen oplossen. Zo zou de binnenverlichting wat feller mogen en wordt de linker zijruit bij regen nat van de afvoer van de ruitenwisser. Niet erg omdat de ruiten nano behandeld zijn, maar het kan nog een tik beter. Wat ook even wennen is, is dat de auto bij het uitschakelen van het contact direct de radio en de carkit uitschakelt; je gesprek is dan ‘weg’. Of jammer voor de medepassagiers die de radio moeten missen als je staat te tanken. De knoppen voor het schuifdak (ja, het zijn er twee) zijn heel handig, omdat kantelen of openschuiven gesplitst gaat. Nog handiger zou het zijn, als je met één druk op de ‘kantelknop’ van dichtschuiven direct naar de kantelstand zou kunnen gaan. Dat is namelijk wat je als bestuurder in de praktijk vaak doet.
Alles bij elkaar een zeer fijne auto, meer rijdersauto dan je ooit zou denken. Bovenal een auto die je met een glimlach comfortabel en snel zonder saai te zijn naar de plaats van bestemming brengt. Zoals een directeur van Lexus beschreef nadat deze review door de dealer werd gepost: “Zo’n geweldige auto gun je toch iedereen.” En zo is het, ik kan iedereen ‘die in de markt is’ in dit segment aanraden om eens een proefrit te gaan maken. Die zal je verbazen; de hoeveelheid auto en rijplezier in verhouding tot de aankoop-/leaseprijs eveneens!
Eerste beurt bij 16,000 km
- 18.100 km
Half december kreeg de auto zijn eerste beurt. Overbodig te zeggen maar toch, ik had geen bijzonderheden te melden, of het zou moeten zijn dat de Lexus Link-app niet altijd goed werkt. Hier en daar wordt wel eens een rit vergeten, waarschijnlijk omdat de auto bij het passeren van een landsgrens even contact met het netwerk verliest. Soms gaat het echter wel goed en staat de hele rit toch onder het kopje Hybrid Coaching. Je ziet dan de tijdsduur, de afgelegde afstand, gemiddelde snelheid, percentage elektrisch gereden en een score die afhankelijk is van je rechtervoet! Een van de reviewlezers was benieuwd naar het verbruik op de Duitse Autobahn. Dat heb ik bij een snelle nachtrit zonder Baustellen, files en vrachtauto’s kunnen meten. Lexus, may I have the results please? 189 km in 1 uur en 33 minuten, gemiddelde snelheid 122 km/h, verbruik 10,3l/100km. Dat is in vergelijk met andere benzine-auto’s die ik heb gereden, zuinig te noemen. Maar zoals ik al eerder schreef, een soortgelijke rit op de dag zal een verbruik van 7,5l/100 laten zien. Kortom, de auto is en blijft, ook op koude dagen tevreden met weinig E10. Bij gebruik in Nederland is, ook in de winter, 5,4l/100km realistisch.
De flippers aan het stuur hebben inmiddels ook hun nut bewezen: in de bergen remt de auto keurig op de motor als je met de flipper terugschakelt. Het toerental en de bijbehorende vertraging blijven mooi constant. De auto houdt de ingeschakelde versnelling (of in dit geval beter gezegd vertraging) tot je weer gas geeft, dan springt de bak in D. De CVT doet dit gladjes en perfect, zeker in vergelijking met een DSG-bak, die toch niet altijd schokvrij schakelt. Wil je het schakelen als chauffeur helemaal in de hand houden, dan is er nog de sportstand, waarmee je ook het opschakelen zelf bepaalt. Deze mogelijkheid heb ik overigens nog niet nodig gehad.
16.000 kilometers zijn gladjes onder de bolide doorgerold. Achter het stuur een bijzonder tevreden chauffeur met een grijns, iedere kilometer is genieten geblazen. En met meer kilometers aan rijervaring zijn er weer een paar kleine dingetjes te melden aan de Lexusingenieurs! Allereerst de achteruitrijcamera. Die wordt serieus vies als er gestrooid is. Verstop deze achter het Lexus-embleem, zoals VW ook doet! Een ander puntje is het ontbreken van een limiter op de cruise control. Ik mis hem zelden, maar in trajectcontroles of bij heel druk verkeer is zo’n limiter soms toch wel handig. Staat tegenover, dat het adaptieve deel van de cruise control gemakkelijk uit te schakelen is, handig. Over adaptief gesproken, het systeem neemt auto’s in linker rijbanen niet mee. Zo kan het dus gebeuren dat je ongewild rechts inhaalt. En als ik dan toch over details zeur, de boordcomputer ziet ieder start als een nieuwe rit. Na een tankbeurt of een korte pauze begint de teller opnieuw en kan je dus niet aflezen, hoe lang nu de hele rit duurde. Ander minpuntje: de spiegels zijn elektrisch inklapbaar, maar alleen met contact aan. Niet echt handig als je veilig wilt uitstappen, beter zou het zijn om de spiegels buiten het contact om te kunnen bedienen. Ook is de verstelling van de ventilatieroosters niet verlicht, misschien zijn deze zaken in de nog luxere versies wel standaard. Per slot van rekening is de Business Line scherp geprijsd voor een limousine. Het zijn kleine, vrijwel te verwaarlozen details, maar ik hou van een complete review.
Alles bij elkaar durf ik na 3 maanden te schrijven, dat dit tot nu toe wel de fijnste zakenauto is, die ik afgelopen 30 jaar heb mogen rijden. De riedel C-klasses die ik had, een S60 en een BMW 320D die ik ooit reed stonden op een hoog niveau, maar de ES is een klasse apart, zeker gerelateerd aan de prijsklasse. En ja, een BMW 5, een Audi A6 of een MB E-klasse is ook een heerlijke zakenauto, maar of die net zo rustig rijden en daardoor onthaasten? Een A6 en een BMW 5 zijn sportiever, een E-klasse komt dan nog het dichtst in de buurt. De Lexus verwent, maakt dat de bestuurder tot rust komt en zich snel maar toch heel relaxed van A naar B verplaatst. Als alles zo gaat als de afgelopen kilometers, heb ik komende periode weinig nieuws aan deze review toe te voegen. De Lexus ES heeft mijn verwachtingen tot nu toe overtroffen en mijn autohart definitief gestolen.
50,000 km
- 50.680 km
50.000 km heb ik intussen uiterst relaxed en zonder één probleem in de ES vertoefd. Zou deze auto niet elke 15.000km voor een beurtje naar de dealer hoeven, dan zou je je iedere keer weer moeten voorstellen bij de werkplaats. Een band met de aftersales bouw je namelijk niet op, althans niet vanwege het bespreken van problemen of mankementen. Ook thuis gaat de kap alleen open om ruitensproeiervloeistof bij te vullen en om (voor de zekerheid) olie te peilen. Het blijft daar overigens allemaal mooi schoon! Kortom, dit is nog steeds echt een auto waarvan ik elke kilometer geniet. GENIETEN in hoofdletters gezien vanuit alle aspecten die met het rijden in deze auto te maken hebben. Zo bevalt de traploze automaat bijzonder goed, is de motor qua trekkracht altijd goed bij de les en rij je heel gemakkelijk iets te snel, omdat het zo traploos en geruisloos gaat. Gelukkig is er de adaptieve cruise control, waardoor het aantal bekeuringen beperkt kan blijven en je lekker constant rijdt. Bovendien, door de rust in de auto en het variërende toerental, weet je niet precies hoe snel het gaat.
Het digitale dashboard verraste me dit voorjaar op meer functies dan ik tot dan toe kende. Dit ontdekte ik, nadat ik begin dit jaar eens uitgebreid met een LS 500 President op stap mocht (met dank aan Lexus Utrecht). Zou de ES die mogelijkheden ook hebben? En ja hoor, zo is er, naast een digitale snelheidsmeter en een ecometer dan wel een toerenteller ook een scherm te configureren, waarin de buitenste ring ouderwets met een naald de snelheid aangeeft, terwijl de binnenste ring de toeren aangeeft (zie foto). Je kunt het ouderwets of retro noemen, voor mij is het favorietste stand. Blauw in de normale modus, rood in de sportstand. De sportstand is overigens echt lekker bij flinke zijwind, de auto is dan nog minder zijwindgevoelig. Ook kan je in het schermpje links meer functies oproepen dan je denkt. Waarom ontdekte ik dat niet eerder? Heel simpel, het menu om dit instellen komt alleen tevoorschijn, als je stilstaat. Bij stilstand is het instrumentarium naar wens te programmeren. Niet echt handig, maar wel zo veilig!
Het schuif-/kanteldak bewijst zijn diensten. Heerlijk om open te rijden, waarbij ik het super chique vindt, dat het dak niet op de auto ligt, maar keurig aan de binnenkant tussen dak en binnenbekleding verdwijnt. Deze dure constructie zie je niet vaak meer, de ES heeft het en wel standaard. Open je het schuifdak geheel, dan stopt het op 95%. De laatste 5% bereik je door nogmaals op de schakelaar te drukken. Lexus heeft dit zo geprogrammeerd om hinderlijk gebulder op lagere snelheden te voorkomen. Het blijft dan ook relatief stil, ook bij geopend dak. Gaat het harder, dan is het dak zonder ontstaan van gebulder ook compleet te openen. Overigens verlaagt een achterraam op een kier het windgeruis bij open dak nog wat meer.
Op verzoek van een autoliefhebber ook een stukje over de zit in het interieur. Het meubilair zit nog even lekker als na aflevering. In de Business-versie zijn de zittingen niet te verlengen en heel eerlijk gezegd, ik mis het met mijn 1m94 niet. Natuurlijk, het is lekker als een auto dat wel heeft maar je kunt het missen. Heerlijk is de lendensteun in beide voorstoelen. Voor mij zit deze op de juiste hoogte, voor kleinere berijders of passagiers kan ik me voorstellen dat het ontbreken van de hoogteverstelling een minpuntje kan zijn, al hoor ik mijn veel kleinere partner niet mopperen. Ook zij zit uitstekend op de elektrisch bedienbare, comfortabele en smaakvol beklede fauteuils. Nog nooit zijn wij na een lange rit stijf of met rugpijn uitgestapt, de voorstoelen doen gewoon wat ze moeten doen: fijn zitten! Wat ook meespeelt, is dat stoel/pedalen en stuurwiel goed zijn uitgelijnd, je blijft dus gewoon recht zitten, waarbij de pedalen lekker ver weg zitten, zodat je met licht gestrekt been kan rijden. En datzelfde geldt rechtsvoor: daar kunnen lange mensen hun benen diep onder het dasboard kwijt, terwijl er voor de achterpassagiers nog genoeg zitruimte overblijft. Achterin is het eveneens goed toeven, ik heb me toch eens een uurtje laten chauferen en inderdaad, je zou deze auto, zeker als je een President-versie hebt, uitstekend met chauffeur kunnen rijden. De voetruimtes zijn zowel voor al achter -gedimd zodra de automaat wordt ingeschakeld- verlicht.
Het verbruik is ook nog steeds heel goed te noemen. Over 15.000 km is dat 5,8l/100km. Blijf je echter in Nederland met nu en dan een file in de randstad, dan zal dit vrijwel nooit meer zijn dan 5 tot 5,2 liter per 100 kilometer. Een ritje Amsterdam-Rotterdam in de spits leverde zelfs 4,6/100 op. Opmerkelijk zuinig voor zo’n grote bolide, wagenparkbeheerders en privérijders zullen hier heel blij van worden, zeker met de huidige brandstofprijzen.
Er is dus eigenlijk nog steeds helemaal niks aan te merken op de auto, of het zou de wat goedkoop ogende bekleding van de kofferruimte moeten zijn. Het ‘tapijt’ dat daar ligt, doet wat goedkoop aan en na een stofzuigbeurt zie je wat ‘pillen’. Niet hinderlijk en de bekleding zal een autoleven lang meegaan, maar je zou daar bij een Premiummerk iets meer van mogen verwachten. En…Lexus zou de buitenspiegels van een extra windgeleidinkje kunnen voorzien, zodat de spiegelglazen niet nat en vies worden tijdens een regenachtige rit. De spiegelverwarming maakt veel goed, maar toch, het regenwater zou toch ook anders dan in het vacuüm van de spiegels kunnen worden afgevoerd.
50.000 km in een jaar, ik ga eens uitzoeken hoeveel kilometers ik vanuit de lease in deze auto mag rijden. Denk ik vaak na een paar maanden al aan een volgende nieuwe auto, bij deze automobiel moet ik er nog helemaal niet aan denken hem weer in te leveren. En als het dan zover is over 2 of 3 jaar, dan hoop ik dat Lexus een mooie opvolger heeft. De aanvankelijke verliefdheid is overgegaan in een diep houden van.
120,000km in 27 maanden
- 120.000 km
Mijn verhaal wordt saai, de teller staat inmiddels 70.000km verder na mijn vorige review. Bij Lexus Utrecht kom ik alleen voor beurten, en een keertje tussendoor voor een stomme schade: gat in de bodemplaat nadat ik bleef hangen bij het uitrijden van een garagebox. Niets aan te doen maar wel een dure grap, bijna € 700 inclusief montage, die nog geen 15 minuten duurde. Onderdelen zijn kennelijk niet heel goedkoop.
De auto doet wat ie moet doen: rijden, rijden en nog eens rijden. Nog steeds naar volle tevredenheid, zonder hinderlijke kraakjes of piepjes, echt klasse. Ook krijg ik nog steeds complimenten uit verschillende hoeken, de auto wordt over het algemeen heel mooi gevonden, zeker als ik daarna vraag, wat men denkt dat de auto kost. Vaak wordt deze rond de € 80.000 geschat. Maar nooit krijg ik de vraag of je met zo’n dure auto, die dus veel goedkoper is dan men denkt, wel voor kan rijden bij klanten, omdat de auto iets ingetogens heeft.
Ik schreef al eerder over het lijnenspel. Dit blijft, omdat het zo doordacht is, fascinerend. Kwestie van smaak natuurlijk, maar het lijnenspel klopt gewoon. Iedere lijn die ergens aan de auto begint, loopt door om op een logische plaats te stoppen. Vaak maakt een lijnenspel het aanzien van een auto ‘druk’, maar dat ervaar ik bij de ES absoluut niet zo. Brandstofverbruik over de laatste tienduizenden kilometers 6,2l/100km, waarbij ik per maand zo’n 800km op de linkerbaan van de Duitse snelweg rijd. Blijf je in Nederland, dan trakteert de auto je op een 5,5l/100. Zuiniger kan ook, in fileverkeer zakt het verbruik onder de 5,0l/100.
De kleine opmerkingen die ik al beschreef, zijn natuurlijk nog steeds van toepassing. Ik kan er drie bij schrijven, te weten:
1. De grootlichtassistent werkt niet optimaal, nu en dan schakelt de auto het grootlicht te laat uit, met een lichtconcert van de tegenligger als gevolg. Schrale troost, een V60 die ik als voorloper reed, deed het niet beter en mijn vorige auto, de VW Arteon, deed het ronduit slecht. Kennelijk is hier voor autofabrikanten nog winst te behalen.
2. De regensensor zou een stukje gevoeliger mogen, nu en dan zijn de ruitenwissers of te actief, of niet actief genoeg. Ik ben er niet achter waardoor dat komt, er is prima mee te leven, maar het kan beter.
3. De richtingaanwijzerhandle maakt meer mechanisch geluid bij inschakelen dan in het begin. Okay, ik gebruik mijn richtingaanwijzer een stuk vaker dan de gemiddelde automobilist maar toch, ik weet dat het anders kan, die in de 7 jaar oude IS van mijn zoon voelt na dik 2 ton beter aan.
Wat komt er over circa een jaar?
Op internet vond ik plaatjes van een gefacelifte ES, erg mooi, maar kennelijk is deze versie alleen voor de Amerikaanse markt ter beschikking. Net als overigens de nieuwe IS, ook een prachtauto. Ik kijk een beetje rond, want over een klein jaar zal de auto uit de lease lopen en zal er een nieuwe moeten komen.
Als mijn directie toestemming geeft voor een vergelijkbare auto, is de keuze snel gemaakt: een nieuwe ES300h Business Line.
Over de kleur en interieur hoef ik ook niet na te denken, mijn geliefde passagiere heeft daar veel meer oog voor. Zij is ook verantwoordelijk voor de huidige configuratie dus... Vraag je het mij, dan kom ik thuis met een grafiet zwarte (Graphite Black Metallic) met Hazel Tahara interieur. Zou me niet verbazen als zij met Sunlight Green Metallic op de proppen komt. Welke kleur zou u me adviseren?
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Had je deze auto's al gezien?

Lexus ES 300h Business Line NWE MODEL BLIND SPOT STUURVERW STOELVERW SCHUIF/KANTELDAK PARK-SENSOREN APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO
- 2024
- 22.340 km

Lexus ES Luxury Line | Lederen bekleding | Open dak | Elektrisch verstelbare voorstoelen | Navi |
- 2024
- 17.053 km

Lexus ES 300h Luxury Line | Facelift model | Stoelverwarming en -ventilatie | Head-up Display | Lexus Link Pro navigatie |
- 2022
- 74.646 km