BMW 528i Touring High Executive (2012)
autoreview
Signalement
Uitvoering | 528i Touring High Executive |
---|---|
Versnellingen | 8, Sequentiële Automaat |
Bouwjaar | 2012 |
Jaar van aanschaf | 2012 |
KM-stand bij aanschaf | 25 km |
KM-stand laatst | 19.934 km |
Eindelijk BMW?
- 7.956 km
Mijn eerste auto was een Triumph Spitfire uit 1972. Het echte open rijden op z’n Engels! Daarna kocht ik een verlaagde Alfa Romeo Alfetta met 15-inch Ronal velgen ;-) Dat was het jaar 1986.
Voor mijn eerste echte baan kreeg ik een tweedehands Alfa Romeo Guilietta ter beschikking. Toen ik door de proeftijd heen was volgden de nieuwe auto's elkaar snel op (gemiddeld elke 2,5 jaar een nieuwe). Het begon met een rode Alfa 33 QV. Daarna een zwarte Alfa 33 QV met 1.7 motor, een Alfa 75 1.8, twee Audi 80’s (1.6 en een 2.0), een Volvo 850 (5 cylinder, 2.5), een Volvo V70 (ook 5 cylinder met 2.5 motor) en tenslotte een Saab 9-3 Aero Cabriolet. In 20 jaar tijd gemiddeld zo’n 40.000 kilometer per jaar!
Mijn voorlaatste auto was een Audi A6 3.2 FSI Quattro tiptronic “Jahreswagen”. Die had ik privé aangeschaft omdat de bijtelling me te hoog werd. Deze zwarte sedan heb ik dik zes jaar gereden. Een waanzinnige rijdersauto. Ik heb er elke dag van genoten!
Voordat ik de A6 kocht heb ik - uiteraard - ook naar BMW gekeken. De 5-serie was voor mij het enige alternatief. De 535D had mijn voorkeur. Prijstechnisch iets duurder dan de Audi (vanwege de dikkere dieselmotor) maar zeker een waardige concurrent. Uiteindelijk werd het de Audi omdat ik het een ingetogen “wolf in schaapskleren” vond. De BMW van toen was toch iets te opzichtig voor mijn gevoel.
De Audi had ruim 158.000 op de teller toen ik hem op 1 juni 2012 bij Dusseldorp in Apeldoorn inleverde. Het deed toch wel een beetje pijn om de A6 achter te laten. Maar zodra ik de showroom inliep en de Carbonschwarze “Fünfer” zag staan was het afscheid snel vergeten. Eindelijk een BMW! En wat voor een. De mooiste stationwagen op dit moment. De 5-serie Touring…
Enkele maanden daarvoor had ik de auto als volgt samengesteld:
High Executive & M Sportpakket
Carbonschwarz metallic
Zimtbraun lederen interieur
. Achterklep automatisch openen (316)
. Achteruitrijcamera (3AG)
. Active Cruise Control met Stop & Go (5DF)
. Ambiance verlichting (4UR)
. Black panel display (6WA)
. Comfortopening (322)
. Comfortzetels (456)
. Exterieurlijsten in mat aluminium (3MB)
. Handbediend zonneschermen voor achterportierruiten (417)
. HiFi System Professional (677)
. Interieurlijsten Fineline anthracit (4CE)
. Muziekafspeelmogelijkheid telefoon (6NF)
. Panoramisch schuifdak (402)
. Sportautomatische transmissie Steptronic (2TB)
. Surround view (5DL)
. USB/Audio (6FL)
Daarnaast heb ik 19-inch M351 velgen met banden als accessoire gekozen. Een Junior I-II stoeltje met IsoFix en een BMW iPad houder. Op de bij het M-Sportpakket geleverde 18-inch velgen zijn winterbanden gezet.
De cataloguswaarde (zonder accessoires) bleef net onder de €80.000 en dat was vooral te danken aan het feit dat BMW een actie had waarbij de Automaat gratis werd geleverd. Bovendien vroeg de overheid bij aflevering vóór 1 juli wat minder BPM voor de auto. Vandaag de dag betaal je voor een auto in deze configuratie zo’n € 82.500. Na 1 oktober komt hier door de BTW verhoging nog eens € 1.200 bij (behoudens prijswijzigingen van BMW zelf).
Ik heb voor de BMW 528i Touring gekozen omdat ik
1. de 5 Touring de mooiste stationwagen van het moment vind
2. niet meer dan 80k wilde uitgeven *)
3. een (relatief) zuinige en millieuvriendelijke auto wilde gaan rijden **)
4. qua accelleratie en vermogen niet wilde inleveren ten opzichte van de A6 **)
*) De 80k grens heeft te maken met het feit dat auto’s met een hogere cataloguswaarde van Ohra een klasse IV alarm moeten hebben. Zo’n alarm wil ik niet, want als mijn auto gestolen wordt dan wil ik hem niet meer terug. Punt. Verder wilde ik niet meer dan 80K uitgeven omdat je ergens een grens moet trekken…
**) De BMW 528i Touring heeft volgens de specificaties die je op autoweek.nl kunt vinden een accelleratie van 6,6 seconden (van 0-100 km/h), 245pk onder de kap en een gemiddeld gebruik van 1 op 14,7 bij een CO2 uitstoot van 159g/km. Bij de Audi staan respectievelijk de volgende getallen: 7,1 seconden, 255pk, 1 op 9,2 en 262g/km. Kortom, gegeven het feit dat ik de BMW de mooiste stationwagen van dit moment vind leek de 528i me de meest verantwoorde keuze voor een gelijkwaardige auto met top technologie die ervoor zorgt dat hij aan de hoogste eisen en wensen kan voldoen.
En dan nu mijn ervaringen met deze auto:
Ik heb op dit moment zo’n 7.500 kilometer met de BMW gereden. Direct na levering hebben we een vakantierit van in totaal 3.500 naar de Cote d’Azur en terug gemaakt. De rest van de kilometers zijn day-to-day woonwerk- en zakelijk verkeer op de Nederlandse snelwegen.
Er zijn een aantal dingen te melden. Voordat ik het over de lijst met opties ga hebben wil ik enkele algemene ervaringen met jullie delen.
Zoals het een Duitse auto betaamt voelt en rijdt de BMW perfect. Volgens het boekje zullen we maar zeggen. Wat een luxe en een weelde. En bovendien is ie dik, dik en nog eens dik. Prachtig om te zien. Met een agressief M front en een dikke achterkant. In combinatie met de 19-inch M351 wielen is deze Touring een ware eye-catcher. Van buiten, maar ook in het harmonieuze met Zimtbraun leder bekleedde binnen. Het huge 10,1-inch scherm voor het navigatie systeem en alle andere informatie / bediening is prachtig mooi. Heerlijke comfortstoelen. Mooi leder, hout en afwerking. Niets dan lof. Helemaal af eigenlijk.
Of toch niet?
Nee, eerlijk gezegd niet helemaal af. Want er ontbreekt iets aan deze auto. En dat heeft waarschijnlijk te maken met het gevoel dat de geblazen 2.0 viercylinder motor met zich meebrengt. Het gevoel dat deze motor niet bij deze auto hoort. Het te hoge, koude geluid als er gas wordt gegeven. Het dieselachtige geluid als de motor stationair loopt is gewoonweg vreemd. Dieselachtig??? Je zou toch een fluisterende motor verwachten. Het geluid van een Prius die op stroom wegrijdt. Maar goed, fair enough; de auto staat vrijwel nooit stil met draaiende motor, want als je niet oplet slaat hij bij het stoplicht automatisch af. Om vervolgens weer aan te slaan als je de rem loslaat. Shit, wéér de autohold vergeten in te schakelen. Die functie staat altijd uit nadat je de auto hebt gestart. En de auto-stop optie staat altijd aan. Ik heb nog niet kunnen vinden in het “geweldig bedienbare en alom bejubelde” iDrive informatie systeem hoe ik dit kan veranderen. De volgende keer maar eens vragen als ik bij Dusseldorp de winterbanden ga ophalen.
Terug naar m’n punt. De A6 had een fenomenaal geluid met de 3.2 liter V6. Emotie als je gas gaf. In de 528i voelt dat anders. De motor lijkt een koudbloedige, opgevoerde, zuinig afgestelde misschien zelfs afgeknepen krachtborn die te licht is voor deze zware auto. En daarmee verliest deze BMW het “wolf in schaapskleren” gevoel dat ik zo waardeerde in de Audi. En dit heeft niets te maken met acceleratie en snelheid. Want de BMW is bloedsnel! In de SPORT modus is de acceleratie fenomenaal. Zowel van 0 naar iets als van iets naar een flink stukje meer. En dan te bedenken dat er zo'n 1.700 kilo wordt verplaatst!
Misschien moet ik gewoon nog een flink aantal kilometers wennen… Want ik wilde het milieu toch dienen door een G-label in te leveren en in een B-label te gaan rijden? Downsizing is key tegenwoordig. En dat is terecht een beetje vreemd voor een auto waarin van huis uit een dikke zes cylinder hoort te zitten. De price-to-pay is een stukje emotie dat wordt ingeleverd om aan alle millieueisen te kunnen voldoen. Had je maar de 535i moeten kiezen zegt zo'n vervelend stemmetje in mijn hoofd ;-)
Dan de opties die ik heb gekozen:
Achterklep automatisch openen (316)
Dit is een must have in deze we-worden-alsmaar-luier tijden. 316 betreft een zeer handige optie die alleen betrouwbaar werkt als je op een knop drukt. De zwaai met de voet onder de achterbumper heb ik nog steeds niet onder de knie. Dus om de vragende blikken van voorbijgangers te voorkomen als ik weer eens tevergeefs onder m’n auto sta te schoppen druk ik de knop van de afstandbediening of achterklep maar gewoon in. Staat ook best cool ;-)
Achteruitrijcamera (3AG)
Aardige optie maar als je Surround View hebt gekocht gebruik je 3AG niet meer. Die gasten uit Bayern weten dat blijkbaar ook want 3AG is een verplichte optie als je Surround View wilt.
Active Cruise Control met Stop & Go (5DF)
Op de snelweg lijkt 5DF het spreekwoordelijke Engeltje op je Schouder. Voor de drukke zakenman die alsmaar met z’n iPhone in de weer is let 5DF op het verkeer vóór je. Als de auto vóór je plotseling remt, dan remt je BMW ook. Tot stilstand als het moet. En als wiskundige besef je al snel je hoe knap het is dat 5DF met een snelheid van 190km/h bij het inhalen in een bocht nog steeds kan zien dat er geen auto voor je rijdt, terwijl er op rijstrook rechts van je vele auto’s rijden. Mooi stukje techniek!
Filerijden daarentegen gaat erg zenuwachtig. Volgas optrekken en stevig remmen geven in het kort de rijstijl weer die de BMW ingenieurs deze assistent hebben aangeleerd. Vooral bijrijders worden er daar minder vrolijk van.
Verder is deze optie levensgevaarlijk als je op een stilstaande auto in de file of voor een stoplicht afrijdt. De radar ziet dan niets, niente, nada, waardoor de BMW gewoon op z’n ingestelde snelheid doordendert. Bizar dat dit niet werkt!!
Om bovengenoemde redenen en het feit dat je vanzelf steeds een beetje minder alert – lees luier - wordt, om maar niet te spreken over de vraag hoe veilig de auto van je vriendin zonder Active Cruise Control voor je is zeg ik; Afschaffen deze optie! Niet kopen! Geef die € 1.695 maar uit aan een mooie vakantie met je gezin naar Griekenland of zo. Help je de economie van dat land ook weer een beetje verder!
Comfortopening (322)
Cool. Altijd doen, maar daar ontkom je ook niet aan als je de Achterklep electrisch wil laten openen en sluiten. 322 is ook zo’n verplichte optie in dat geval.
Comfortzetels (456)
Hierover is genoeg geschreven denk ik. Absoluut doen. Beter is er niet. Ja, misschien in een Bentley maar daar hebben de schrijver én de lezers van dit review toch geen geld voor ;-)
Exterieurlijsten in mat aluminium (3MB)
Tja. Hoogglans Zwart of Mat Aluminium. Kost allebei niets bij het M-Sportpakket. Kwestie van smaak. Ik heb 3MB gekozen. Dat maakt de auto in combinatie met de Aluminium kleurige velgen wat “brighter”. Ik heb geen dakreling en die mis ik wel een beetje. Ik denk dat Alu dakrelingen de auto nog mooier maken dan het "smooth" dakrelingloze model dat ik heb. Maar geen spijt overigens. Meer zoiets van “dat zou ik de volgende keer waarschijnlijk wel doen”.
HiFi System Professional (677)
Klinkt mooi, maar niet impressive. Ik ken de Hifi (676) optie niet, maar gezien het prijsverschil ben ik maar voor de 677 gegaan. Is zeker geen highend systeem zoals Audi dat aanbiedt. BMW heeft tegenwoordig ook een highend systeem op de prijslijst staan. En dan praten we even over andere bedragen ;-)
Panoramisch schuifdak (402)
Geen discussie. Altijd doen. Als je “hem” niet nodig hebt dan kan de hemel gewoon (electronisch) dichtgeschoven worden. Geeft naar mijn gevoel een flinke meerwaarde als je het hebt en een “less attactrive” stempel als je de auto straks doorverkoopt zonder optie 402.
Surround view (5DL)
Absolute must. Voor al uw inparkeer en het vermijden van stoepranden en velgenkiller manoevres. Je ziet nu van bovenaf precies waar je wielen staan en/of je potentiele obstakels tegenkomt. De Side View optie – ik weet niet of deze met de Achteruitrijcamera (3AG) of deze 5DL optie meekomt – is ook briljant bij kruisingen, splitsingen, uitrijden van garage’s etc. De camera’s in de voorzijbumper zien alle activteiten links en rechts van je net iets eerder voordat jij ze kunt zien. Is wel zo veilig. Top optie dus!
----
Dan nog een opmerking over het benzine verbruik. De cijfers zijn zoals wel verwacht niet in lijn met de cijfers die in de boekjes staan. Ik verbruik op de snelweg (twee proeven van elk 15 kilometer op constante snelheid rijden) 1 op 14,5 bij constant 120 km/h en 1 op 16,8 bij constant 100 km/h. BMW stelt dat deze auto een stuk zuiniger moet zijn. Maar misschien loopt het testcircuit van BMW een beetje meer bergafwaarts dan de 15 kilometer snelweg hier...
Anyhow. Tot nu toe ben ik lovend over de looks, de uitstraling en de X-factor van deze auto. Hij is mooier dan mijn A6, maar ook mooier dan de huidige A6 Avant. Het zijn nieuwe tijden en daar moet ik een beetje aan wennen. Want misschien, heel misschien zit het gemis aan emotie dat ik beschrijf tussen m'n oren en bestaat het in werkelijkheid niet. En dat zou dan betekenen dat ik qua auto nog niet 100% klaar ben voor deze nieuwe tijden. En als dat zo is dan komt het waarschijnlijk allemaal wel goed met die geluidsbeleving van me ;-)
Eindelijk BMW? Nog steeds?
- 19.934 km
Na exact negen maanden en afgerond 12.000 kilometer meer ervaring kan ik deze vraag nog steeds met JA beantwoorden.
In april had ik een Amerikaanse collega over die verlekkerd naar mijn auto stond te kijken."Thats the car I would buy, even though I am not a car lover! How do you like it?". Hier moest ik even over nadenken. Wat vind ik eigenlijke van deze auto. Het antwoord liet echter niet lang op zich wachten. "Its perfect. Almost too perfect".
En dat is geen "überstatement". De auto is en voelt perfect aan. Hij is bloedsnel, zeker nu ik eenmaal de Sport stand heb weten te respecteren. Door het M-Sport pakket is de auto super mooi en echt, de kleur (CobaltSchwarz Metallic) is niet te verslaan. Een witte is best geil om te zien, maar geeft de bestuurder in combinatie met z'n i-Alles, bontkraag en te grote Prada zonnebril een enorme "ik wil ook hip zijn" stempel mee. En een zwarte is zo gewoon, een Imperial donkerblauwe te netjes en een Space Grauwe te zakelijk. Deze zwart/blauwe kleur is gewoonweg top. De beste kleur ooit, met de "Nachtblau Metallic" kleur van een Porsche 993 op een tweede plaats.
Verder is de auto inderdaad erg zuinig met z'n 245pk motortje. Proefondervindelijk verbruikt de 528i 1 liter op 14km bij een constante snelheid van 120 km/h op de snelweg en 1 op 12,5 bij 130 km/h. Gemiddeld staat de verbruiksmeter van de boordcomputer (die ik nog niet heb gereset) op 10,9 km / ltr.
En dan de adaptive cruise control. Die is en blijft onmisbaar. Hij is je engeltje op de schouder voor als je even niet oplet. De ACC werkt perfect in files. Wel even de maximum snelheid naar beneden schroeven als je file rijdt (bijvoorbeeld naar 40 km/h) en de afstandhouder op 4 blokjes zetten want anders wordt het een vrij zenuwachtige rit.
De Comfortzetels zijn Wunderbar! Geen discussie over, maar doen als je die duizendplus Euro extra kunt besteden.
Wat nog meer? O ja, de Geluidsbeleving. Die is rationeel makkelijk weg te poetsen aangezien de auto met al z'n voordelen en voorkomen zo goed als salonfähig is. Maar ik blijf mezelf afvragen waarom ik hem niet inruil voor een 535i. Dezelfde configuatie, maar gewoon die dikke zes cylinder motor onder de kap. Maar als ik eenmaal aan het dagdromen ga dan verschijnt vrij snel na de 535i ook de A6 Avant Quattro (de Allroad) in mijn blikveld. Met de 3.0 TFSI motor. Dus als we ons eenmaal laten verleiden dan weet ik niet of de vraagstelling "Eindelijk BMW?" nog een positief vervolg gaat krijgen.
Gelukkig weet de rationele stem in mij me er steeds weer van te overtuigen dat deze 528i perfect voor mij is... En m'n portemonnee.
Tenslotte is er nog iets vreemds gebeurd in de afgelopen periode. Misschien hebben de lezers een meer concreet idee wat hier aan de hand is;
Mijn buurman vertelde me een tijdje geleden dat er een man een foto had gemaakt van het kenteken van de auto. De BMW stond voor de deur van mijn huis en zo'n gast stapt van z'n scooter af om een foto van m'n kenteken te maken. Om vervolgens weer op z'n scooter weg te rijden. Ik denk "diefstal op bestelling" of "kenteken kopieren voor een soortgelijke auto". Beide dingen zijn potentiële schaduwkanten die het bezit van zo'n mooie auto blijkbaar met zich meebrengen. Wie het weet mag het zeggen...
Anyhow, voorlopig cruisen we verder in deze mooie Touring. Overmorgen is hij precies 1 jaar op kenteken. Zonder brokken, olieverbruik en onderhoud. Een mooi begin voor het tweede jaar ;-)
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.