Volvo 940 - Op de Rollenbank

Vliegende baksteen

15 reacties

Video
AutoWeek 31 2021
AutoWeek 31 2021

Je leest het in AutoWeek 31 2021

Eigenlijk is de kop een dooddoener. Maar voor deze Volvo 940 gebruiken we’ m met alle liefde. Want met meer dan een half miljoen op de teller geeft deze 940 zo’n verrassend resultaat, dat we er nauwelijks aan ontkomen. De Zweed draagt zijn geuzennaam met ere.

Volgens de folder is de Volvo 940 Estate van Cyprian Zmuda-Trzebiatowski (hij draagt altijd zijn paspoort bij zich voor degenen die vragen hoe je zijn naam precies spelt) er eentje met 135 pk. Het is de variant met de lagedrukturbo. “Ik kocht deze auto met 510.000 kilometer op de teller. Ik vind het een ideale auto. Hij is natuurlijk enorm ruim, maar heeft ook maar weinig onderhoud nodig. Hij blijft maar gaan.” Voor het onderhoud brengt Cyp zijn auto naar een Volvo-specialist. “Daar kreeg ik het advies om de turbodruk een heel klein beetje op te schroeven. Die verliest in de loop van de tijd wat kracht en met zo’n kuurtje zou hij weer veel beter functioneren.” Het resultaat mocht er zijn. “Hij is van de standaard 0,3 naar 0,31 bar gegaan. Daarna was de auto merkbaar sneller. Ik heb er dus nooit spijt van gehad. Ik denk dat hij zijn fabrieksopgave wel weer haalt.”

ONSTERFELIJK

Hoe een jongeman als hij in zo’n vierkante oude Volvo terechtkomt? “Ik kom van oorsprong uit Polen. Mijn opa reed in een Volvo 740. Destijds was dat een van de drie exemplaren in Polen. Dat model zag je natuurlijk nooit in dat land. Die auto maakte enorme indruk op mij, ook omdat hij onsterfelijk leek. Ik denk dat ik daarom een zwak voor dit soort auto’s heb. Dit is mijn derde Volvo al – ik moet zeggen dat er ook eentje tussen zat die me totaal niet beviel. Mijn opa rijdt overigens ook nog steeds Volvo. Hij heeft alweer jaren een S80.”

Al tijdens het inrollen blijkt dat de Volvo nog best krachtig is. Er komen meteen veelbelovende cijfers op het scherm, maar als de meting echt van start gaat, gaat alles heel erg boven verwachting. In plaats van de verwachte 135 pk vliegt deze baksteen met gemak over de 170 pk. Dat is wat je noemt een flinke winst. Cyp bezweert ons dat de 940 nog steeds zijn eerste turbo heeft. Zelfs chef testbank Ghisbert van Ginhoven is zichtbaar onder de indruk van de prestatie van deze Zweed.

“We mogen graag vooroordelen over Volvo’s doorprikken – en dat lukt ons ook best vaak – maar deze maakt alle clichés waar. Ook na een half miljoen kilometer is hij nog in uitstekende staat en presteert hij boven verwachting. Die gaat nooit stuk.”

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

Lezersreacties (15) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.