Praktijkervaring Hyundai Ioniq 5: hoe goed is ‘upmarket’ EV?

'De auto kan hard, maar nodigt niet uit om hard te gaan'

Hyundai Ioniq 5 Ford Mustang Mach-E

De Hyundai Ioniq 5 is niet zomaar een Hyundai, het model is onderdeel van een heus submerk. Onder de Ioniq-naam levert Hyundai immers ook de Ioniq 6 en straks de 7, een flinke SUV. Toch is de naam niet nieuw: Hyundai gebruikte hem al eerder voor een compacter, gestroomlijnd model. Met de Ioniq 5 koos het merk voor een heel andere benadering, waarbij de focus is verschoven naar luxe, comfort en vooruitstrevende 800 volt-technologie. Of eigenaren dat in de praktijk ook ervaren? We lezen het in de gebruikersreviews.

Het ontwerp van de Ioniq 5 maakt de tongen los, zeker vlak na de presentatie. Mensen vonden het prachtig of verschrikkelijk, zonder dat er echt een middenweg mogelijk leek. Wat het ontwerp extra bijzonder maakt, is het Rolls-Royce Phantom-effect. Op foto’s doet het model, vanwege zijn traditionele verhoudingen, relatief compact aan, terwijl de ware aard van het beestje pas duidelijk wordt als je er een ‘normale’ auto naast zet. De Ioniq 5 blijkt dan met zijn 4,6 meter lengte, 1,89 meter breedte en 1,60 meter hoogte een wel erg forse hatchback.

Er is keuze uit meerdere batterijpakketten en motorversies, die door de jaren heen licht zijn gewijzigd. Op dit moment kunnen kopers kiezen voor een batterij met 58 kWh of eentje met een capaciteit van 77,4 kWh. In de eerste bouwjaren was de grote batterij met 73 kWh iets kleiner. De eerste variant heeft 170 pk vermogen, wie het grotere batterijpakket kiest, krijgt met 229 pk net iets meer. Wie gaat voor een vierwielaangedreven Ioniq 5 krijgt automatisch 325 pk en met het absolute topmodel zet je de verdubbelaar in. Deze Ioniq 5 N levert namelijk maar liefst 650 ouderwetse paardenkrachten en heeft een nog iets groter batterijpakket.

Praktisch gebruiksgemak Hyundai Ioniq 5

We stipten het al aan, de Ioniq 5 is een forse jongen en dat vertaalt zich naar een behoorlijk ruim interieur. “De auto is groot, vooral vanbinnen. De wielbasis van 3 meter is bijzonder lang; een Tesla Model 3 heeft bijvoorbeeld een wielbasis van 288 cm. Er is dus altijd genoeg binnenruimte voor de inzittenden. Hoofdruimte is er genoeg, ook achterin”, schrijft de rijder van een Ioniq 5 73 kWh Lounge

“Het is fantastisch!”, jubelt een andere 73 kWh-rijder. “Comfort, licht, ruimte, et cetera maken het een huiskamergevoel. Daar moet je natuurlijk van houden, maar bij hoe ik deze auto gebruik, past het heel goed.” Ook een ander bedient zich graag van superlatieven. “De ruimte op de achterbank is belachelijk groot. Voorin zijn er ook lekker veel ruimte en opbergbakken. De kofferbak is voor ons prima, met 527 liter en de mogelijkheid nog wat naar het dak te stapelen. De frunk gebruiken we alleen voor de laadkabel op vakantie.” Mocht die ruimte toch te klein zijn, dan wijst een andere rijder nog op een slimmigheid. “Je kunt de achterbank een stuk naar voren verplaatsen, zodat de kofferbak stuk ruimer wordt.” Het zitmeubilair voldoet vermoedelijk zonder uit te blinken. Gebruikers maken er in elk geval opvallend weinig woorden aan vuil.

Weggedrag en rijhulpen

Over het weggedrag van de Ioniq 5 zijn gebruikers overwegend positief, al is er ook kritiek. Laten we beginnen met een positief geluid: “Deze auto is comfortabel met een hoofdletter C”, schrijft een tevreden rijder. “Het is heel stil aan boord, de vering en demping zijn zacht, hobbels voel je bijna niet en bij een bocht wil de auto wel overhellen. Een klein beetje het Citroën-gevoel. De auto kan hard, maar nodigt niet uit om hard te gaan.” Ook "De auto rijdt fantastisch, solide met een goede wegligging en je hoeft niet veel stuurcorrecties uit te voeren." en "Er zitten 19-inch wielen onder en alles wordt gladgestreken, terwijl hij toch behoorlijk de bocht kan door vliegen. De stabiliteit is top.", zijn quotes van tevreden rijders.

Het onderstel zorgt bij anderen juist voor kritische noten. “Het rijgedrag is soms iets te comfortabel. Ondanks het lage zwaartepunt van de auto voel je de auto iets wiebelen bij snelle lastwisselingen (links-rechts)”, schrijft de rijder van een exemplaar uit 2022. “In het nieuwe modeljaar 2023 heeft Hyundai de auto voorzien van Smart Frequency-dempers, die dit fenomeen zullen oplossen. De auto is met lange ritten – recent een weekendje Praag heen en weer – een uitstekende reisauto gebleken met fijne stoelen en rust en stilte in de auto.”

Een andere rijder neemt genoegen met de tekortkomingen. “Ook wij zijn zeer tevreden in iets meer dan een jaar dat we de auto nu rijden. Comfortabel wat betreft zitpositie, stoelen en veercomfort, al denk ik dat je van de zachte vering en wat matige demping moet houden. Voor ons prima”, besluit hij.

Actieradius en verbruik

De actieradius die rijders kunnen verwachten, loopt flink uiteen, wat uiteraard wordt beïnvloed door rijstijl en rijomstandigheden. “Het verbruik wisselt erg tussen de 16 kWh/100 km en 21 kWh/100 km en vooral afhankelijk van rijstijl en type weg. Tot aan zo'n 105 km/h is het verbruik heel netjes, maar daarboven hebben het formaat van de auto en de bijbehorende luchtweerstand wel invloed”, schrijft de bestuurder van een Ioniq 5 73 kWh Lounge.

De volgende rijder komt met eenzelfde uitvoering net iets hoger uit. “Het verbruik is na 1.900 kilometer gemiddeld 22 kWh/100 km. Rijd je alleen maar op binnenwegen, dan gaat dat naar 19 kWh/100 km en rijd je 130 km/h, dan is het algauw 26 kWh/100 km. Niet de zuinigste EV, maar het kan erger”, concludeert hij. 

Ook het seizoen heeft invloed, merkt deze 73 kWh-rijder op: “Gemengd 80 km/h en snelweg (105 km/h) levert een verbruik van 14,5-16 kWh op. Actieradius in de zomer tussen 450 en 510 km na opladen en in de praktijk tussen 400 en 460 km op een lading. Aircogebruik heeft weinig invloed op het verbruik. In de winter is het een heel stuk slechter. Ondanks de warmtepomp-optie loopt het verbruik bij inschakelen van de verwarming heel snel op naar 17-20 kWh/100 kilometer, afhankelijk van de buitentemperatuur.”

Irritaties en storingen

Nu we het toch over verbruik en actieradius hebben: meerdere rijders van het eerste uur maken gewag van snellaadproblemen. De beloofde snelheden van tot 230 kW worden bij lange na niet gehaald als de batterij bij aanvang van een laadsessie te koud is. Na een software-update eind 2022 verscheen de mogelijkheid om het batterijpakket voor te verwarmen.

Een ander probleem dat sporadisch voor lijkt te komen, is de ‘zombie mode’, waarbij de auto niet in de versnelling kan worden gezet. “Eén keer kon ik hem na het laden niet in de D-stand zetten. Alles geprobeerd, zoals resetten met een pen, en toch uiteindelijk gelukt”, schrijft een eigenaar die dit meemaakte. Beide bovenstaande problemen lazen we ook al bij eigenaren van de technisch verwante Kia EV6. Dat geldt niet voor de twee rijders die strandden met een lege 12V-boordaccu. Ook meldt één rijder onregelmatig terugkerende vibraties.

Afgezien van bovenstaande zaken ervaren Ioniq 5-rijders weinig problemen, al stoort het velen dat er geen achterruitwisser aanwezig is. “Het argument dat water vanzelf wel van de ruit af zal waaien gaat niet op”, schrijft een eigenaar die hier last van heeft. “Zelfs de drooginstallatie van de wasstraat blaast de achterruit niet droog. Als er in de winter pekel op de ruit zit en het heeft een beetje geregend, moet je op de buitenspiegels rijden.” Ook in de regenachtige herfst vindt de volgende eigenaar zo’n wisser wel wenselijk. “Ik had het gemis van een ruitenwisser op het achterraam al genoemd, maar dat wordt wel steeds vervelender nu het slechter weer wordt in deze tijd van het jaar.” 

Eigenaren van een Hyundai Ioniq 5 zijn dus redelijk tevreden, maar zeker ‘early adopters’ zien ook ruimte voor verbeteringen. Eerlijk is eerlijk, de meeste daarvan hebben de Koreanen inmiddels doorgevoerd. Wat unaniem wordt gewaardeerd, zijn het interieurontwerp, de ambiance en de ruimte. Het onderstel en het gebrekkige snelladen kregen de handen niet unaniem op elkaar. Nieuwe Ioniq 5’s worden geleverd met verbeterde schokdempers, terwijl het snellaadprobleem ook bij bestaande auto’s is opgelost met een software-update. Dat maakt de voornaamste wens van rijders … een achterruitwisser.

PRIVATE LEASE Hyundai Ioniq 5

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (78) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum