Deze Volga M24 is jonger dan je wellicht denkt - In het Wild

Strak Sovjet-overblijfsel

Volga M24

Denk je aan Russische auto's, dan denk je waarschijnlijk vooral aan Lada's. Er kwamen echter ook deftiger auto's vandaan, zoals de (GAZ) Volga's. Hier hebben we er zo eentje voor ons. Een knap exemplaar, bovendien.

In de voormalige Sovjet-Unie was een eerlijke verdeling van welvaart het doel, maar tegelijk ook een absolute utopie. Er waren net zo goed (zo niet meer) grote verschillen in rijkdom en dat uitte zich ook op de weg. Als je je schaapjes er goed op het droge had, dan reed je een GAZ 24, ook wel bekend als de Volga. Die was zodanig ontworpen dat hij deed denken aan statige sedans uit het westen, met als groot verschil dat de technische basis weinig innovatief was en erg lang mee moest. Die basis stamde immers uit de tweede helft van de jaren 60 en zou uiteindelijk in de GAZ 31 nog tot 2010 meegaan.

Hier hebben we dankzij AutoWeek-forumlid Johan82 een Volga te pakken uit 1988, een later bouwjaar dan je op basis van zijn uiterlijk waarschijnlijk zou verwachten. Dit is ook wel één van de latere 24's, want in 1992 viel het doek en vanaf dat moment stond de destijds reeds tien jaar oude maar moderner gelijnde 31 er alleen voor. De auto op de foto's staat geregistreerd als Volga M24 en niet als GAZ 24, waarbij vooral de 'M24'-naam er waarschijnlijk op wijst dat deze auto in 1988 nieuw geleverd is in het westen. De voor Europese markten bestemde GAZ 24's stonden immers te boek als M24. Er was zelfs een tijd Belgische assemblage, maar deze is voor zover wij terug kunnen vinden van na die tijd.

Het was niet alleen maar uiterlijk vertoon, zijn statige voorkomen met z'n lange neus en kont en bergen verchroomde sierdelen. De Volga was namelijk ook echt met flinke motoren leverbaar. Vanaf midden jaren 70 stond er een heuse uit topmodel GAZ 13 Chaika afkomstige 5,5-liter V8 op de bestellijst, in deze laatste lichting 24's ging het om een gemoderniseerde en tot ruim 200 pk sterke versie daarvan. Zoals je kunt voorstellen, bleven de versies met V8 behoorlijk zeldzaam. In dit exemplaar ligt dan ook gewoon de andere - voor het bredere publiek bestemde - optie, een 2,5-liter viercilinder. Die maakt het met een (volgens de kentekengevens) vermogen van 150 pk op een gewicht van zo'n anderhalve ton een prima maar niet per se heel indrukwekkend verhaal.

Zoals gezegd is deze Volga vermoedelijk nieuw geleverd in onze hoek van de wereld, maar niet in Nederland. Pas vorig jaar september kreeg deze Sovjet-erfenis zijn eerste gele platen. Nog geen jaar geleden dus. De huidige eigenaar is ongetwijfeld iemand met een zwak voor Russische auto's of specifiek de Volga, want zoiets importeer je natuurlijk niet zomaar. Eén ding is zeker; diegene heeft zo te zien een prachtig exemplaar te pakken.

Lezersreacties (30)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.